Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
 • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2023-12-05
Dolegliwości i choroby

Ostroga piętowa - przyczyny, objawy i leczenie

Przeciążenia i mikrourazy w okolicy rozcięgna podeszwowego mogą prowadzić do tworzenia się ostrogi piętowej – niewielkich, ale bolesnych wyrostków, które utrudniają chodzenie oraz długotrwałe stanie. Leczenie ostrogi piętowej może obejmować stosowanie ćwiczeń rozciągających, noszenie wkładek ortopedycznych, fizjoterapię, a przypadkach opornych na leczenie nieoperacyjne nawet interwencję chirurgiczną. Nieleczona ostroga piętowa może powodować zmiany w strukturze stopy oraz wpływać na sposób chodzenia prowadząc do kolejnych problemów ortopedycznych.

 Ostroga piętowa
Spis treści

Ostroga piętowa co to jest?

Ostroga piętowa znana również jako zapalenie rozcięgna podeszwowego to schorzenie polegające na występowaniu niewielkich, kostnych wyrostków (ostrogi) na kości piętowej. Wyrostki te mogą być przyczyną bólu i dyskomfortu w okolicach pięty, zwłaszcza podczas chodzenia. 

Jakie są przyczyny powstawania ostrogi piętowej

Przyczyny ostrogi piętowej to zazwyczaj przewlekłe nadmierne obciążenie i mikrourazy, które prowadzą do tworzenia się kostnych wyrostków. Wśród czynników, które mogą przyczynić się do powstawania ostrogi piętowej wymienia się: przewlekłe zapalenie rozcięgna podeszwowego, nadmierną aktywność fizyczną, niewłaściwe obuwie, nadwagę, wady stóp, zaburzenia stawów oraz wiek.

 • Przewlekłe zapalenie rozcięgna podeszwowego powoduje mikrourazy i naciąganie rozcięgna, co może prowadzić do tworzenia się osteofitów (ostrogi).
 • Osoby aktywne fizycznie, zwłaszcza uprawiające dyscypliny sportu, które narażają stopy na powtarzające się obciążenia, mogą być bardziej podatne na rozwinięcie ostrogi piętowej.
 • Noszenie nieodpowiedniego obuwia, szczególnie takiego, które nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla stopy, może zwiększać ryzyko wystąpienia ostrogi piętowej.
 • Dodatkowe obciążenie na stopach związane z nadwagą lub otyłością może zwiększać ryzyko wystąpienia wyrostków. 
 • Pewne wady strukturalne stopy, takie jak płaskostopie lub stopa szpotawa, mogą zwiększać obciążenie na kości piętowej, przyczyniając się do powstawania ostrogi piętowej. 
 • Ryzyko rozwoju ostrogi piętowej zwiększa się u osób cierpiących na choroby reumatyczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów. 
 • Na rozwinięcie ostrogi piętowej są bardziej podatne osoby starsze, ponieważ z wiekiem tkanki stawowe i łączne mogą ulegać degeneracji.

W przypadku wystąpienia objawów ostrogi piętowej zaleca się konsultację z ortopedą lub podologiem, który może postawić dokładną diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

Ostrogi piętowe – jakie dają objawy?

Najczęstszymi objawami ostrogi piętowej jest ból i dyskomfort. Ból może być odczuwany zarówno podczas chodzenia, jak i w spoczynku. Wiele osób z ostrogą piętową doświadcza silnego bólu szczególnie po przebudzeniu. Pierwsze kroki po wyjściu z łóżka mogą być wyjątkowo nieprzyjemne. Dolegliwość może nasilać się także po długotrwałym staniu lub chodzeniu. Jeśli ostroga piętowa jest związana z zapaleniem rozcięgna podeszwowego mogą pojawić się lekkie obrzęki i zaczerwienienia w okolicy pięty. Ze względu na ból, obrzęki i dyskomfort, pacjenci z ostrogą piętową mogą odczuwać trudności w chodzeniu na pięcie.


Ostrogi piętowe zdjęcie:

  

Leczenie ostróg piętowych

Leczenie ostrogi piętowej w zależności od nasilenia objawów i odpowiedzi pacjenta na leczenie może obejmować zarówno metody zachowawcze, jak i interwencje chirurgiczne. Leczenie zachowawcze to przede wszystkim ograniczenie aktywności fizycznej, stosowanie lodu w celu zmniejszenia bólu i obrzęku, a także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W zapobieganiu ostrogom piętowym pomóc mogą również regularne ćwiczenia rozciągające mięśnie łydki i rozcięgna podeszwowego oraz wybieranie obuwia z odpowiednim wsparciem łuku stopy i amortyzacją. Alternatywą dla obuwia mogą być wkładka na ostrogi piętowe, które mogą pomóc w zmniejszeniu obciążenia na pięcie. W przypadkach opornych na leczenie zachowawcze lekarz może rozważyć zabieg na ostrogi – np. falę uderzeniową, laseroterapię lub zabieg chirurgiczny.

Sterydy i inne leki, maści

W leczeniu ostrogi piętowej często stosuje się różne formy leków, zarówno doustnych, jak i miejscowych. Doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) takie leki jak ibuprofen lub naproksen mogą być stosowane w celu łagodzenia bólu, zmniejszenia stanu zapalnego i obrzęku. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w postaci maści lub żeli, które można stosować miejscowo, mogą pomóc w redukcji objawów ostrogi piętowej. Warto podkreślić, że leki miejscowe, takie jak krem czy maść na ostrogi piętowe, mogą być stosowane jako uzupełnienie leczenia, ale nie zawsze są wystarczające samodzielnie. W poważniejszych przypadkach konieczna może być blokada na ostrogę piętową, czyli podanie kortykosteroidów bezpośrednio w obszar narośli. Zastrzyk na ostrogę piętową może przynieść szybką ulgę w przypadku silnych objawów.

Fala uderzeniowa

Rozbijanie ostrogi piętowej falą uderzeniową to jedna z metod leczenia, która może być rozważana gdy inne sposoby nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Terapia ta wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej energii, które są kierowane na obszar dotknięty ostrogą piętową. Fale uderzeniowe zwiększają przepływ krwi przez co stymulują procesy gojenia i regeneracji tkanek, pomagają zmniejszyć stan zapalny oraz hamują przekazywanie sygnałów bólowych. Terapia fali uderzeniowej wymaga zazwyczaj wykonania serii zabiegów. Liczba sesji może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania ostrogi piętowej. Sam zabieg jest bezbolesny choć może wywoływać uczucie niewielkiego dyskomfortu. Fala uderzeniowa może być skuteczną metodą leczenia ostrogi piętowej, jednak jej skuteczność może się różnić w zależności od indywidualnego przypadku.

Laserowe usuwanie ostrogi piętowej

Laser na ostrogi piętowe to kolejna z metod leczenia ostrej narośli na pięcie. Proces laserowego usuwania ostrogi obejmuje zastosowanie wiązki laserowej o odpowiedniej długości fali. Laser działa na zjawisko zwane fototermalnym rozszczepieniem, co oznacza, że energia świetlna jest absorbowana przez tkanki, co prowadzi do podgrzania i zniszczenia komórek. Naświetlanie ostrogi piętowej może pomóc w zmniejszeniu bólu poprzez redukcję stanu zapalnego i stymulację procesów gojenia. Promieniowanie laserowe może wspomagać procesy naprawcze w tkankach, przyspieszając gojenie. W niektórych przypadkach laserowe leczenie ostrogi piętowej może być alternatywą dla bardziej inwazyjnych procedur chirurgicznych.

Ultradźwięki na ostrogę piętową

Ultradźwięki są jedną z metod fizykoterapii wykorzystywaną do leczenia różnych schorzeń, w tym ostrogi piętowej. Terapia ultradźwiękowa wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które przenikają przez skórę i docierają do głębszych warstw tkanek. Stosowane na ostrogę ultradźwięki mogą pomóc w poprawie elastyczności mięśni, więzadeł i innych struktur tkankowych wokół pięty, a poprzez pobudzanie mikrokrążenia i procesów naprawczych mogą przyspieszyć proces gojenia. Terapia ultradźwiękowa może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak ćwiczenia, fizjoterapia, wkładki ortopedyczne lub leki przeciwbólowe.

Domowe i babcine sposoby na ostrogi piętowe – które skuteczne?

Ostrogi piętowe zawsze powinny zostać zbadane przez lekarza ortopedę bądź podologa w celu ustalenia skutecznej i bezpiecznej strategii leczenia. Istnieją jednak pewne domowe i babcine sposoby, które mogą przynieść ulgę w łagodzeniu objawów. Skuteczność tych metod może się różnić w zależności od indywidualnych przypadków, a niektóre z nich mogą być bardziej pomocne w łagodzeniu bólu niż w leczeniu przyczyny. Wśród najpopularniejszych domowych sposobów na ostrogę piętową wymienia się: sodę oczyszczoną, wkładki, plastry bądź skarpety na ostrogi piętowe a nawet liście laurowe. Liście laurowe na ostrogę piętową to dość alternatywna metoda. Okłady z naparu z liści laurowych mogą działać przeciwzapalnie oraz pomóc łagodzić bóle kostno-stawowe; podobnie działać będzie zawierający liście laurowe żel, maść czy krem na ostrogi piętowe.

Wkładka na ostrogę piętową

Wkładka żelowa na ostrogę piętową to jedna z wielu opcji wspomagających leczenie tego schorzenia. Narośl kostna na pięcie wymaga odpowiedniej amortyzacji, dlatego wkładka na ostrogi zawiera obszary z żelowym wypełnieniem, które pomagają redukować wstrząsy i łagodzić obciążenie na obszarze pięty podczas chodzenia. Niektóre wkładki żelowe są zaprojektowane tak, aby dostarczać dodatkowe podparcie łuku stopy, co może pomóc w równomiernym rozkładzie ciśnienia na stopie. Wybierając wkładki, ważne jest, aby dopasować je do rozmiaru i kształtu stopy, dzięki czemu zapewnią odpowiednie wsparcie i stabilność. Alternatywą dla wkładek może być plaster na ostrogi piętowe lub skarpety. Skarpeta na ostrogi piętowe to jeden z rodzajów wyrobów tekstylnych, które mogą być stosowane jako część terapii wspomagającej leczenie. Należy jednak pamiętać, że skarpety same w sobie nie eliminują ostrogi piętowej, ale mogą przynieść ulgę w łagodzeniu objawów poprzez dodatkowe wsparcie, kompresję lub amortyzację. Niektóre skarpety na ostrogi piętowe są zaprojektowane tak by zapewnić dodatkowe wsparcie dla łuku stopy, co może pomóc w zmniejszeniu napięcia na obszarze pięty. Skarpety na ostrogi piętowe zawierają specjalne obszary amortyzujące, które pomagają redukować wstrząsy podczas chodzenia, co może przynieść ulgę w bólu. Skarpety kompresyjne mogą pomóc także w poprawie krążenia krwi i zmniejszeniu obrzęku w obszarze stopy, co może być korzystne w przypadku ostrogi piętowej.

Soda oczyszczona na ostrogi piętowe

Soda oczyszczona jest substancją chemiczną o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Stosowana jako składnik kąpieli stóp pomaga łagodzić towarzyszące ostrogom piętowym podrażniona skóry, natomiast papka z sody oczyszczonej stosowana bezpośrednio na ostrogi piętowe zmiękcza skórę, łagodzi towarzyszący naroślom na pietach ból i pomaga zredukować nadmiar wapnia w kości. Soda jest łatwo dostępna i tania dlatego okłady z sody oczyszczonej to chętnie wykonywany, domowy zabieg na ostrogi piętowe, nie ma jednak przekonujących dowodów naukowych na to, że stosowanie sody oczyszczonej bezpośrednio na obszarze pięty mogłoby być skuteczne w leczeniu tego typu zmian.

Ćwiczenia i rehabilitacja na ostrogi piętowe

Ćwiczenia i rehabilitacja mogą być skutecznymi metodami leczenia ostrogi piętowej. Warto jednak zauważyć, że przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu rehabilitacyjnego związanego z ostrogą piętową, zalecana jest konsultacja się z lekarzem lub specjalistą fizjoterapii, aby dostosować ćwiczenia do indywidualnych potrzeb i uniknąć potencjalnych kontuzji. Wśród ćwiczeń i działań rehabilitacyjnych stosowanych w procesie leczenia ostrogi zaleca się: rozciąganie mięśni łydki, rozciąganie podeszwowe, ćwiczenia wzmacniające mięśnie stopy, ćwiczenia na równowagę, masaż pięty, fizykoterapię oraz zimne okłady. Pamiętać jednak należy, że każdy przypadek ostrogi piętowej jest inny, a program rehabilitacyjny powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Regularne wykonywanie ćwiczeń w połączeniu z innymi zaleceniami lekarza może przynieść ulgę i poprawić jakość życia.

Nieleczone ostrogi piętowe – jakie skutki?

Najczęstsze konsekwencje nieleczonej ostrogi piętowej to między innymi: nasilający się ból i dyskomfort, ograniczenie aktywności fizycznej, zmiany w chodzie, stan zapalny i obrzęk, zmiany w strukturze stopy, infekcje i uszkodzenia skóry, a także pogorszenie kondycji psychicznej.

 • Jednym z głównych objawów ostrogi piętowej jest ból w okolicach pięty, zwłaszcza po dłuższym chodzeniu lub staniu. Nieleczona ostroga piętowa może prowadzić do wzrostu intensywności bólu.
 • Z powodu bólu i dyskomfortu związanego z ostrogą piętową, osoby z tą dolegliwością mogą ograniczać swoją aktywność fizyczną, co może prowadzić do utraty sprawności, a także przybierania na wadze.
 • Aby unikać bólu, osoby z ostrogą piętową mogą zmieniać sposób chodzenia, co może wpływać na mechanikę stopy, prowadzić do innych problemów ortopedycznych, a także powodować otarcia, pęcherze i inne uszkodzenia skóry stóp.
 • Nieleczona ostroga piętowa może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego w obszarze pięty, co z kolei może skutkować obrzękiem i nasilonym bólem.
 • Ostroga piętowa może wpływać na strukturę stopy, prowadząc do dalszych zmian, takich jak płaskostopie lub nadmierna pronacja.
 • Stale odczuwany ból i ograniczenia w codziennych czynnościach z powodu ostrogi piętowej mogą wpływać na stan psychiczny pacjenta, prowadząc do stresu, frustracji czy obniżenia nastroju.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Problem z odciskami na stopach dotyka wielu ludzi i to bez względu na płeć czy...
CZYTAJ
Pękające pięty często stają się źródłem kompleksów. Problematyczne są szczególnie latem, kiedy nosimy klapki i...
CZYTAJ
Lepiej zapobiegać niż leczyć - głosi znane i często cytowane powiedzenie. Jest w nim pewna...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia