2015-09-28
Dolegliwości i choroby

Ostroga piętowa - zapalenie rozcięgna podeszwowego

Ostroga piętowa (łac. calcar calcanei), czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego, jest dość częstym schorzeniem polegającym na powstaniu zmian zapalno - zwyrodnieniowych w okolicy pięty. Zazwyczaj dotyka ono osoby po 40 roku życia i (u jednego pacjenta na trzech) obejmuje obie stopy.

 Jak wygląda ostroga piętowa i jak ją leczyć?
Spis treści

Przyczyny ostrogi piętowej 

Najczęściej za powstanie bolesnych objawów odpowiedzialne jest długotrwałe przeciążenie stopy. Dzieje się tak na przykład u osób pracujących w pozycji stojącej czy u pacjentów z nadwagą i jednocześnie intensywnie uprawiających sport. Sama otyłość lub nagłe zmiany masy ciała również mogą być przyczyną powstania zapalenia rozcięgna podeszwowego. Do jego wytworzenia może dojść również na skutek urazu – uderzenia okolicy pięty, a także u osób starszych wskutek postępującego procesu degeneracji tkanek.

 Silny ból pięty, umiejscowiony po jej wewnętrznej stronie – w okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego. Na ogół największe nasilenie bólu występuje rano lub po dłuższym spoczynku, kiedy stawia się pierwsze kroki. W miarę chodzenia ból zmniejsza się, aż do momentu zmęczenia i przeciążenia stopy, kiedy to… ponownie zaczyna się nasila.

Ostroga piętowa - diagnostyka

 • Badanie palpacyjne pozwala na prawidłowe zlokalizowanie bólu, którego odczuwanie przez pacjenta nie zawsze jest precyzyjne (często mowa na przykład o bólu „w środku pięty”).

 • Zdjęcie RTG, dzięki któremu eliminuje się inne przyczyny i uwidacznia nieprawidłowości kostne – wyrostek (ostrogę).

 • Rezonans magnetyczny, który określa rozmiar stanu zapalnego.

  Jak leczyć ostrogę piętową?

 • Ćwiczenia rozciągające ścięgno. Wystarczy minuta prostych aktywności stopy wykonywanych – w miarę możliwości - kilka razy dziennie.

 • Wkładki odciążające ścięgno podeszwowe, które ulgę przynoszą natychmiast.

 • Laseroterapia zmniejszająca stan zapalny i działająca przeciwbólowo. Najczęściej wystarcza ok. 10 kilkuminutowych zabiegów.

 • Ultradźwięki (tzw. fala uderzeniowa). Jeden z najskuteczniejszych zabiegów w przypadku ostrogi piętowej. Polega na niszczeniu złogów kostnych (wyrostka kostnego - ostrogi) przy pomocy ultradźwięków wysokiej mocy. Zabieg jest bardzo skuteczny, jednak - choć ból jest sprawą indywidualną - w tym przypadku wielu pacjentów odbiera fale uderzeniową, jako zabieg bardzo bolesny. Wystarcza zwykle ok. 10 zabiegów wykonanych co 3 - 4 dni lub codziennie.

 • Krioterapia, czyli leczenie przy pomocy niskich temperatur.

 • Blokady sterydowe. W piętę podawany jest zastrzyk zmniejszający stan zapalny.

Najczęściej stosuje się powyższe metody nieinwazyjne, choć u nielicznej grupy pacjentów, u których okazują się one nieskuteczne, podejmuje się leczenie operacyjne polegające na częściowym przecięciu rozcięgna. Po taką metodę sięga się jednak w ostateczności, ponieważ jest ona obarczona powikłaniami, między innymi spłaszczeniem łuku stopy. W trakcie leczenia i tuż po nim nie należy uprawiać żadnego sportu. Trzeba unikać przeciążeń. Osoby z nadwagą, nie chcąc dopuścić do nasilenia się dolegliwości w przyszłości, powinny możliwie szybko powrócić do prawidłowej masy ciała.

 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Problem z odciskami na stopach dotyka wielu ludzi i to bez względu na płeć czy...
CZYTAJ
Pękające pięty często stają się źródłem kompleksów. Problematyczne są szczególnie latem, kiedy nosimy klapki i...
CZYTAJ
Lepiej zapobiegać niż leczyć - głosi znane i często cytowane powiedzenie. Jest w nim pewna...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia