• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2022-03-08
Porady

Ostropest plamisty. Jak działa na organizm?

Istnieje wiele roślin, które wykazują cenne właściwości wspierające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zalicza się do nich m.in. ostropest plamisty kojarzony przede wszystkim ze wspomaganiem pracy wątroby. Poznaj jego krótką charakterystykę i dowiedz się, jak jeszcze może wspomóc kondycję zdrowotną.


Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina, której cenne właściwości wspierające zdrowie znane są od tysięcy lat. Ma bardzo szerokie zastosowanie, które nie sprowadza się wyłącznie do pomocy chorej wątrobie.

 Ostropest plamisty
Spis treści

Ostropest plamisty – ogólna charakterystyka

Ostropest plamisty należy do rodziny astrowatych. Swoim wyglądem przypomina oset, ale – w przeciwieństwie do niego – jest rośliną uprawną. W dawnych czasach występował głównie w rejonie Morza Śródziemnego, a obecnie rozprzestrzenił się na całym świecie – występuje nawet na terenie Afryki czy Australii.


Cechą charakterystyczną ostropestu plamistego jest duża łodyga, która standardowo wznosi się na wysokość ok. 1 metra. Jednak niektóre okazy są bardziej imponujące – sięgają nawet 2 metrów.


Na uwagę zasługują dekoracyjne liście – o kolczastych brzegach i nieregularnych białych plamach pośrodku.

Właściwości ostropestu plamistego

Dobroczynne właściwości ostropestu plamistego wynikają z obecnych w nim składników aktywnych. Szczególną rolę przypisuje się sylimarynie – kompleksowi flawonolignanów pochodzenia roślinnego.

Ostropest na wątrobę

Ostropest plamisty słynie ze swoich właściwości wspierających prawidłowe funkcjonowanie wątroby.

 • Wspomaga proces detoksykacji – dlatego roślinę tę stosuje się w przypadku toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby; jest pomocny także w łagodzeniu skutków ubocznych przyjmowania wielu leków.
 • Wspiera regenerację – pomaga stymulować proces regeneracji starych komórek i jednocześnie wspomaga produkcję nowych komórek wątroby.
 • Wspomaga działanie przeciwzapalne – zawarte w roślinie składniki aktywne pomagają zablokować aktywność leukotrienów, uznawanych za mediatory stanów zapalnych.

Ostropest na żołądek

Ostropest plamisty wspomaga pracę żołądka, dlatego zalecany jest w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Można go stosować m.in. przy:

 • braku łaknienia,
 • wzdęć,
 • zgagi.

Ostropest na endometriozę

Ostropest plamisty wspomaga łagodzenie przebiegu endometriozy u kobiet. Przyczynia się do zmniejszenia obfitości krwawienia. Między innymi z tego powodu sprawdzi się także u kobiet uskarżających się na zbyt obfite miesiączki.

Ostropest wspiera ochronę przed wolnymi rodnikami

Wolne rodniki przyczyniają się m.in. do przyspieszenia procesów starzenia, a także uszkodzeń na poziomie komórkowym. Ostropest plamisty pomaga w zahamowaniu aktywności wolnych rodników, co wspiera działanie przeciwutleniające.

Ostropest plamisty – jak go pozyskać?

Jako że ostropest plamisty jest rośliną uprawną, można go z łatwością wyhodować. Aby jednak wykorzystać jego cenne walory prozdrowotne, lepiej sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach.

Ostropest plamisty występuje w postaci:

 • sproszkowanego ziela – może być stosowany jako dodatek do jogurtów czy innych dań,
 • herbatek ziołowych – do przyrządzania naparów do picia,
 • suplementów diety czy leków – ekstrakt zawierający sylimarynę stanowi składnik suplementów diety oraz leków, które wspierają pracę wątroby.

Jak stosować ostropest plamisty?

Stosowanie ostropestu plamistego zależy w dużej mierze od formy przetworzenia tej rośliny, a także oczekiwanych efektów.

Przykładowo herbata z ostropestu plamistego stosowana jako:

 • wsparcie pracy wątroby – powinna być spożywana nawet 2 razy dziennie (zalecana porcja to ½ szklanka po posiłku); 
 • wsparcie ochrony naczyń – powinna być spożywana 2 razy dziennie (rekomendowana porcja to ½ szklanki po jedzeniu).

Pamiętaj o przeciwwskazaniach

Chociaż ostropest plamisty wykazuje dobroczynne właściwości, lepiej nie stosować go bez konsultacji z lekarzem. Warto bowiem mieć świadomość, że istnieje wiele przeciwwskazań do jego przyjmowania. Są to:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • antykoncepcja hormonalna,
 • niedrożność dróg żółciowych.

Jeśli więc zależy ci na bezpiecznej kuracji, przed rozpoczęciem terapii porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Ashwagandha, zwana także indyjskim żeń-szeniem, jest popularną rośliną leczniczą w medycynie ajurwedyjskiej. W ostatnim czasie...
CZYTAJ
Jak w naturalny sposób wspierać naszą odporność, by rosła w siłę i zapewniała nam zdrowie?...
CZYTAJ
W ostatnich czasach nastąpił powrót popularności warzywa, jakim jest dynia. Owoce jej niektórych odmian mogą...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia