Dostawa za 6zł do DPD Pickup do 27.05.2024 godz. 16.00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2022-12-07
Dolegliwości i choroby

Otyłość a nadwaga. Otyłość a nadwaga. Gdzie leży kliniczna granica?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest różnica między nadwagą a otyłością? Mimo że te terminy stale pojawiają się w mediach, w kontekście diet i codziennych rozmowach, nie każdy wie, jak je odróżnić. Czym jest otyłość, a czym nadwaga? Gdzie leży kliniczna granica? Dowiedz się więcej.

 Diagnostyka otyłości – wskaźnik WHR
Spis treści

Otyłość a nadwaga – różnice

Zarówno nadwaga, jak i otyłość stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Są one bezpośrednio związane ze złymi nawykami żywieniowymi, które ma duża część populacji. Jednak ich przyczyny mogą mieć również podłoże psychosomatyczne, w tym być wynikiem długotrwałego narażenia na stres i tzw. zajadania problemów. Mogą wiązać się też ze spadkiem poziomu aktywności fizycznej oraz zaburzeniami hormonalnymi.


Kiedy dana osoba ma nadwagę, oznacza to, że waży więcej niż to, co uważa się za zdrowe lub normalne dla określonego wieku i płci. W jej organizmie powoli odkłada się tkanka tłuszczowa, co w przypadku niekontrolowanej i nieleczonej nadwagi zwykle prowadzi do otyłości. Ta z kolei jest wieloczynnikową chorobą przewlekłą, która może powodować problemy sercowo-naczyniowe, cukrzyca, nadciśnienie i stany zapalne stawów.


Zarówno osoby z nadwagą, jak i otyłe są narażone na wysokie ryzyko depresji i innych problemów społecznych. Nadmiar kilogramów oraz tkanki tłuszczowej mogą skrócić oczekiwaną długość życia i uczynić człowieka podatnym na więcej chorób niż miałoby to miejsce w przypadku normalnej wagi.

Otyłość a nadwaga – kliniczna granica

Jednym z klinicznych sposobów odróżnienia nadwagi od otyłości jest ustalenie wskaźnika masy ciała (BMI – Body Mass Index). Wykonuje się obliczenie, które mierzy wagę w stosunku do wzrostu w następujący sposób: wagę (w kilogramach) dzieli się przez kwadrat wzrostu (w metrach).

BMI = masa [kg] / (wzrost [m])2

Przykład: załóżmy, że osoba waży 85 kg i mierzy 1,70 m.

Obliczenia wyglądają tak: BMI = 85/1,70² = 85/2,89 = 29,4

Co oznacza ta liczba? Zgodnie z interpretacją wyników BMI osoba ma nadwagę.

Dla osób dorosłych wartość BMI wskazuje na:

  • <16,6 – ciężkie niedożywienie,
  • 16,0-16,9 – niedożywienie średniego stopnia,
  • 17,0-18,4 – łagodne niedożywienie,
  • 18,5-24,9 – prawidłowa masa ciała,
  • 25,0-29,9 – nadwaga,
  • 30,0-34,9 – otyłość I stopnia,
  • 35,0-39,9 – otyłość II stopnia,
  • ⩾ 40,0 – otyłość III stopnia (olbrzymia).

Diagnostyka otyłości – wskaźnik WHR

W diagnostyce otyłości wykorzystuje się również pomiary obwodów ciała, a dokładnie wartość wskaźnika WHR (stosunek obwodu talii do obwodu bioder). Należy te dwa wymiary podzielić i otrzymany wynik zinterpretować w zależności od płci.


WHR = P/B, gdzie P to obwód w pasie w centymetrach, a B to obwód bioder w centymetrach.

  • WHR ≥ 0,8 u kobiet albo ≥ 1 u mężczyzn wskazuje na otyłość brzuszną.
  • WHR < 0,8 u kobiet albo < 1 u mężczyzn wskazuje na otyłość pośladkowo-udową.

Z obliczeń wynika, że masz nadwagę lub otyłość? Jeśli tak, to najbezpieczniejszym sposobem na odchudzanie w obu przypadkach jest redukcja kalorii (zbilansowana dieta) i zwiększenie aktywności fizycznej. Wszystko powinno odbywać się jednak po konsultacji dietetycznej, podczas której specjalista ustali podłoże nadwagi albo otyłości, wyda zalecenia i na bieżąco będzie monitorował postępy utraty masy ciała.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
IBS (irritable bowel syndrome), czyli zespół jelita drażliwego jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego o charakterze...
CZYTAJ
Czym jest wazektomia? To zabieg chirurgiczny, którego celem jest czasowe lub trwałe (w zależności od...
CZYTAJ
Wpływ stresu na organizm jest znany nie od dziś - nasi przodkowie pod jego wpływem...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia