2016-04-26
Dolegliwości i choroby

Padaczka i postępowanie w sytuacji napadu padaczkowego

Padaczka jest chorobą neurologiczną, którą charakteryzują nadmierne, nieprawidłowe wyładowania bioelektryczne w komórkach nerwowych mózgu. Choroba ta może pojawić się w każdym wieku i może mieć różne przyczyny zaczynając od gorączki, niedotlenienia, hiper- lub hipoglikemii poprzez urazy czaszki, infekcje aż do przekazywanej genetycznie obniżonej pobudliwości komórek lub słabo wykształconych mechanizmów hamujących w obrębie mózgu. Napady padaczkowe przebiegają różnie w zależności od obszaru mózgu w którym wystąpiły wyładowania. Mogą przebiegać z utratą lub bez utraty świadomości. Mogą wystąpić raz w życiu lub powtarzać się. Objawem mogą być widoczne u chorego drgawki a może być to jedynie napad nieświadomości, który częściej występuje u dzieci. Właściwa diagnoza stawiana jest na podstawie obrazu klinicznego i badania EEG.

 Padaczka - postępowanie w sytuacji napadu padaczkowego - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Jak postępować z chorym w sytuacji napadu padaczkowego?

  • Napad padaczkowy często jest poprzedzony głośnym krzykiem i zaraz po nim nagłym upadkiem, często z utratą świadomości. Jeśli możemy, to uchrońmy chorego przed upadkiem w wyniku którego mógłby doznać urazu.
  • Dobrze jest ułożyć chorego na boku, aby zapewnić drożność dróg oddechowych, jeśli jednak nie jest to możliwe, nie przenośmy chorego, nie szarpmy go. Najważniejsze to być obok i kontrolować stan takiej osoby.
  • Podczas drgawek, chory może uderzyć się w głowę, dlatego ważne jest, aby ją przytrzymać ręką lub ułożyć między kolanami tak, aby nie stała się krzywda.
  • Nie wolno wkładać żadnych rzeczy do buzi. Jest to ważna uwaga, gdyż panuje przekonanie, że podczas napadu należy włożyć choremu materiał do buzi, aby się nie ugryzł – nie wolno tego robić!
  • Chory w pierwszych sekundach napadu może nie oddychać, ale nie jest to wskazanie do sztucznego oddychania. Bezdech przy napadzie padaczkowym jest normalny.
  • Objawem napadu padaczkowego są również ślinotok oraz mimowolne oddanie moczu lub kału. Zadbajmy o to aby zapewnić ślinie odpływ, aby nie była przyczyną zakrztuszenia.
  • Gdyby chory krzyczał, był nerwowy, to starajmy się go łagodnie uspokoić. Nie można krzyczeć i używać siły, osoba w trakcie napadu padaczkowego ma ograniczoną świadomość i może odpowiedzieć agresją.
  • Napad padaczkowy trwa do kilku minut, po czym chory zasypia.
  • Po odzyskaniu przez chorego świadomości, należy zapytać z kim można się skontaktować lub w jaki sposób można mu inaczej pomóc.
  • Jeśli napady padaczkowe powtarzają się a chory nie odzyskuje świadomości między jednym a drugim napadem, to możemy mieć do czynienia ze stanem padaczkowym, który zagraża życiu. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Ważne informacje o pomocy podczas padaczki

W czasie napadu padaczkowego bardzo ważne jest, aby ktoś po prostu był obok osoby chorej, przytrzymał głowę, uspokoił i pomógł wrócić do funkcjonowania po napadzie, a w razie konieczności wezwał pomoc medyczną. I choć napad padaczkowy może wyglądać przerażająco, to nie bójmy się udzielać pomocy. Często wykazując tylko zainteresowanie, możemy komuś uratować życie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia