• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 129 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 129 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2015-07-01
Dolegliwości i choroby

Pękające naczynka na nogach – przyczyny, zapobieganie i usuwanie

Pękające naczynka na skórze (zwane pajączkami) są objawem nieprawidłowości występujących w układzie krążenia. To drobne sploty trwale rozszerzonych naczyń, wyglądające jak niebieskie albo czerwone niteczki na skórze. Pajączki na nogach są wizualnym efektem tego, że płynąca w drobnych naczyniach krew, nie mogąc się przez nie przepchnąć, spowodowała ich rozszerzenie i / lub pęknięcie, ponieważ nie były one wystarczająco mocne i elastyczne. Przeczytaj, jak poprawić krążenie i wzmocnić naczynia krwionośne, by uniknąć pogłębiania się nieprawidłowości oraz poznaj skuteczne sposoby usuwania pajączków na nogach.

 pajączki na nogach
Spis treści

Pajączki na nogach – jak i od czego powstają?

Pajączki na nogach znane również jako teleangiektazje to drobne, rozszerzone naczynia krwionośne na skórze, występujące najczęściej na nogach. Główną przyczyną ich powstawania jest nieprawidłowość w układzie krążenia, a proces ten jest zazwyczaj związany z osłabieniem ścianek naczyń krwionośnych. Naczynia krwionośne w skórze mogą osłabnąć z powodu wielu czynników, takich jak genetyka, wiek czy działanie hormonów.

Popękane naczynka na nogach – jakie są przyczyny?

Przyczyn pajączków na nogach upatruje się zwykle w problemach w funkcjonowaniu układu krążenia. Naczynka na nogach mogą pękać na skutek: niewydolności zastawek żylnych, zakłóceń w przepływie krwi, genetyki, zmian hormonalnych i ciąży, wzrostu ciśnienia krwi, starzenia się czy nadmiernego obciążania nóg.

 • Zastawki w żyłach nóg mają za zadanie zapobiegać cofaniu się krwi do tyłu. Gdy te zastawki są osłabione lub uszkodzone, krew może cofać się w dół, co prowadzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych.
 • Zakrzepica, czyli tworzenie się skrzepów krwi w żyłach, może zaburzać normalny przepływ krwi, co z kolei wpływa na poszerzanie się naczyń krwionośnych w skórze.
 • Skłonność do żylaków i pajączków na nogach może mieć podłoże genetyczne. Jeśli ktoś w rodzinie miał tego rodzaju problemy, istnieje większe ryzyko ich wystąpienia u innych członków rodziny.
 • Hormony mogą wpływać na elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Zmiany hormonalne związane z ciążą, menopauzą lub stosowaniem środków antykoncepcyjnych mogą zwiększać ryzyko pojawienia się pajączków. Także zwiększona objętość krwi i ciśnienie w żyłach może przyczynić się do rozszerzenia naczyń krwionośnych i powodować pajączki na nogach w ciąży.
 • Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do osłabienia ścian naczyń krwionośnych, co ułatwia powstawanie pajączków.
 • Z wiekiem maleje elastyczność naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko wystąpienia pajączków na nogach.
 • Obciążanie kończyn dolnych poprzez długotrwałe stanie lub siedzenie, szczególnie w niewłaściwej pozycji może zaburzać krążenie krwi i sprzyjać powstawaniu pajączków.

Pękające naczynka na nogach w młodym wieku a żylaki

Fioletowe pajączki na nogach i żylaki są dwoma różnymi stanami, ale mogą być związane z pewnymi problemami w układzie krążenia. Chociaż same pękające naczynka nie są bezpośrednim objawem żylaków, oba stany mogą wynikać z osłabienia naczyń krwionośnych i niewydolności zastawek żylnych. Osłabione naczynia mogą prowadzić do widocznych pęknięć naczynek na skórze, a niewydolność zastawek może z kolei prowadzić do żylaków. W praktyce klinicznej często obserwuje się, że osoby z żylakami mogą mieć także pękające naczynka, ale nie zawsze jest to regułą. Czynniki genetyczne, hormony, obciążenie nóg, ciąża i inne czynniki ryzyka mogą wpływać na zarówno żylaki, jak i pękające naczynka.

Teleangiektezje – jak leczyć i usuwać?

Pajączki na udach, stopach czy popękane naczynka (wenulektazje) na kostkach bywają uciążliwe szczególnie dla eksponujących nogi kobiet. Sposoby na to jak pozbyć się szpecących naczynek na nogach wskazać powinien specjalista. Jaki lekarz leczy naczynka na nogach? To częste zapytanie od osób, które zdecydowały się na na skorzystanie z pomocy medycznej. Pierwsze skojarzenie to chirurg naczyniowy, jednak diagnostyką i nieinwazyjnym leczeniem pajączków zajmuje się flebolog. Istnieje kilka metod leczenia i usuwania naczynek na nogach, a wybór najlepszego sposobu zależy od preferencji pacjenta, rozmiaru obszaru objętego teleangiektazjami oraz oceny lekarza.

Rozszerzone, pękające naczynka na nogach – laser

Laseroterapia to popularna metoda usuwania rozszerzonych naczynek na nogach. Laser wykorzystuje intensywne światło, które skupia się na widzialnych naczynkach krwionośnych w skórze, powodując ich zamknięcie. Laser emituje światło o odpowiedniej długości fali, które jest absorbowane przez hemoglobinę w krwi w naczynkach. Światło laserowe przekształca się w ciepło, co prowadzi do podgrzewania krwi w naczyniach. W wyniku podgrzewania dochodzi do uszkodzenia ściany naczynia, co prowadzi do jego zamknięcia i stopniowego zanikania. Laseroterapia umożliwia precyzyjne kierowanie światła na konkretne naczynia, minimalizując uszkodzenia otaczającej skóry, jest też mniej inwazyjna w porównaniu do innych metod (np. skleroterapii czy interwencji chirurgicznej) i zazwyczaj nie wymaga znieczulenia. Sesje laseroterapii są raczej krótkie, a pacjenci prawie natychmiast po zabiegu mogą wrócić do codziennych aktywności. Laseroterapia może nie być jednak odpowiednia dla osób o ciemnej karnacji, ponieważ może prowadzić do przebarwień skóry. Przed podjęciem decyzji o leczeniu pajączków na nogach za pomocą laseroterapii, zaleca się konsultację z doświadczonym flebologiem, dermatologiem lub specjalistą od medycyny estetycznej, który oceni indywidualne potrzeby i dostosuje plan leczenia.

Zmiany naczyniowe na nogach – skleroterapia

Popękane naczynka na udach czy popękane żyłki na nogach mogą być skutecznie leczone za pomocą skleroterapii. Podczas zabiegu skleroterapii lekarz przy użyciu cienkiej igły wstrzykuje substancję sklerotyzującą bezpośrednio do pękających naczynek lub żylaków. Substancja sklerotyzująca w postaci płynu lub pianki powoduje podrażnienie ściany naczynia, co prowadzi do sklejenia się naczynek. W efekcie zamknięte naczynie ulega stopniowemu zanikowi, a krew przestaje przez nie przepływać. Po zakończeniu wstrzykiwań lekarz nakłada opaskę uciskową lub stosuje specjalne rajstopy uciskowe wspomagające gojenie i redukujące ewentualne powstanie siniaków. W zależności od skali problemu i ilości widocznych naczynek może być konieczne przeprowadzenie serii zabiegów, zazwyczaj w odstępach kilku tygodni. Po skleroterapii pacjent może zazwyczaj wrócić do codziennych aktywności. Skleroterapia jest jedną z popularnych i skutecznych metod leczenia widocznych naczynek na nogach, ale jej skuteczność może różnić się w zależności od indywidualnych cech pacjenta i charakterystyki naczynek. Przed podjęciem decyzji o skleroterapii zawsze warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem, który przeprowadzi dokładną ocenę i dostosuje plan leczenia.

Domowe sposoby na widoczne naczynka na nogach

Czerwone naczynka na nogach mogą być uciążliwe z estetycznego punktu widzenia. Czy da się je usunąć bez kosztownych zabiegów medycznych bądź zaawansowanych operacji chirurgicznych? Jak zlikwidować pajączki na nogach domowymi sposobami? Domowe metody nie zawsze są w stanie skutecznie usunąć rozszerzone naczynka na nogach, istnieją jednak pewne działania i środki, które mogą pomóc w redukcji ich widoczności.

 • Zmiana diety - żywność bogata w witaminę C (owoce cytrusowe, jagody, papryka czy brokuły) wspiera zdrowie naczynek krwionośnych.
 • Masaże nóg mogą poprawić krążenie krwi, a w efekcie zredukować widoczne naczynia krwionośne na nogach.
 • Regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia aerobowe, również wspomaga zdrowie naczynek krwionośnych i redukuje pajączki naczyniowe na nogach.
 • Stosowanie zimnych okładów na obszarze z widocznymi naczynkami może pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia, jakie wywołują pękające naczynia na nogach.
 • Rajstopy uciskowe mogą pomóc poprawić krążenia i zmniejszyć poszerzone naczynka na nogach.

Na pajączki naczyniowe – krem, maść, tabletki, leki

Pajączki na skórze nóg można usunąć w drodze zabiegów medycznych, zredukować ich widoczność za pomocą domowych sposobów bądź sięgnąć po leki na naczynka na nogach, kremy oraz maści.

Tabletki na pękające naczynka na nogach

Niektóre suplementy diety zawierające witaminę C, witaminę E, bioflawonoidy, rutynę czy ekstrakt z pestek winogron bywają polecane w celu wspierania zdrowia naczynek krwionośnych. W leczeniu pajączków stosowane są także dostępne bez recepty bądź przepisane przez lekarza leki flebotropowe zawierające najczęściej zmikronizowaną diosminę, hesperydynę oraz wyciągi roślinne (np. z kłącza ruszczyka kolczastego czy kasztanowca).

Krem na naczynka

Krem na pajączki na nogach oraz krem do cery naczynkowej może pomóc w nawilżeniu skóry oraz we wzmocnieniu elastyczności naczynek. Znana ze swojego wpływu na krzepliwość krwi witamina K zastosowana w kremach na pękające naczynia na nogach może wspomóc ich zdrowie. Witamina C z kolei jest składnikiem wspierającym produkcji kolagenu, co wpływa na elastyczność naczynek krwionośnych. Zawarta w kompozycji kremu arnika wykazuje właściwości przeciwzapalne i pomaga w zmniejszeniu zaczerwienienia, a rutyna wzmacnia naczynia krwionośne.

Maść na pękające naczynka na nogach

Pękające żyły na nogach mogą wymagać użycia specjalistycznych maści, które przez swoją formułę dłużej utrzymują się na powierzchni skóry, wydłużając czas wchłaniania substancji czynnych, takich jak: wspierająca krążenie i zmniejszająca obrzęki heparyna, wspomagające zdrowie skóry i naczyń krwionośnych witaminy C i K, wzmacniająca naczynia krwionośne escyna czy nawilżające i przeciwzapalne olejki roślinne: (np. olejek z nasion winogron). Tabletki na naczynka na nogach, maści czy kremy mogą być skuteczne w zależności od indywidualnych cech skóry i stopnia zaawansowania problemu. Profesjonalne procedury medyczne, takie jak skleroterapia czy laseroterapia, mogą być jednak bardziej skuteczne w redukcji widoczności pękających naczynek.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Cera naczynkowa jest rodzajem skóry wrażliwej. Wymaga ona szczególnej pielęgnacji ze względów estetycznych, ale również...
CZYTAJ
Obrzęki, ciężkość nóg, ból i skurcze często są związane z zaburzeniami krążenia. Również zmiany skórne...
CZYTAJ
Cerę naczynkową należy traktować jako nadzwyczajnie wrażliwą, dlatego jej pielęgnacja wymaga specjalnego traktowania. Przede wszystkim należy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia