„Pajączki” na nogach
Pękające naczynka krwionośne na udach (zwane pajączkami) są objawem nieprawidłowości występujących w układzie krążenia i – najczęściej – zapowiedzią przyszłych żylaków. To drobne sploty trwale rozszerzonych naczyń, wyglądające jak niebieskie albo czerwone niteczki na skórze. Pajączki na nogach są wizualnym efektem tego, że płynąca w drobnych naczyniach krew, nie mogąc się przez nie przepchnąć, spowodowała ich rozszerzenie i / lub pęknięcie, ponieważ nie były one wystarczająco mocne i elastyczne. Co można w tej sytuacji zrobić, aby poprawić swoje krążenie i aby nieprawidłowości nie pogłębiały się?

Jak poprawić krążenie krwi, by uniknąć "pajączków"?
-
Dla poprawnego funkcjonowania układu krążenia niezbędny jest ruch. Aktywność fizyczna, nawet zwykłe codzienne spacery czy poranna gimnastyka, pobudzają krążenie, dlatego zalecane są wszystkim – niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.
-
Skuteczne pobudzanie krążenia uzyskuje się także dzięki masażom, które są zdrowe i zarazem przyjemne oraz relaksujące. Dobrze robią każdemu, poprawiając dodatkowo jędrność i wygląd skóry.
-
Każdy, kto ma tzw. pajączki na nogach czy - tym bardziej – żylaki, musi szczególnie dbać o komfort swoich nóg – nosić wygodne buty, unikać wysokich obcasów oraz zbyt ciasnych ubrań utrudniających prawidłowy przepływ krwi w kończynach dolnych, a w chwilach relaksu odciążać układ naczyniowy nóg, trzymając je wyżej niż głowę i resztę ciała.
-
Należy pilnować właściwej masy ciała. Nadwaga, a jeszcze bardziej otyłość, zaburzają prawidłowe krążenie, czego efektem mogą być między innymi właśnie żylaki nóg.
-
Pajączki na nogach „nie lubią” słońca ani mrozu. Nie wolno ich wystawiać na działanie takich warunków atmosferycznych, gdyż ma to zły wpływ na naczynia krwionośne.
-
Dla dobra układu krążenia i dla ogólnej poprawy zdrowia i wyglądu, warto też całkowicie odstawić używki.
-
Wiele zdziałać może odpowiednia dieta, bogata w witaminy C oraz E, które wpływają na wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, uelastycznienie ich i zmniejszenie przepuszczalności, dzięki czemu nie dochodzi do ich rozciągania i podskórnych wylewów, a co za tym idzie poprawia się krążenie. Jeżeli w codziennym menu nie ma tylu właściwych produktów, by zapewnić organizmowi potrzebną dawkę tych witamin, można wspomóc się suplementami dostępnymi w aptekach.
-
I jeszcze wsparcie farmakologiczne… Na poprawę krążenia i łagodzenie objawów żylaków specjaliści polecają – dostępne bez recepty - preparaty z wyciągami z żurawiny i / lub kasztanowca, a także specyfiki zawierające rutynę i diosminę.
Leki na zmęczone nogi oraz żylaki znaleźć można w naszej aptece: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/zylaki-zmeczone-nogi,674.html.

mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.