ZWYCIĘZCA RANKINGU
ZAUFANE OPINIE CENEO
ISTNIEJEMY NA RYNKU
JUŻ OD 27 LAT
REALIZUJEMY DOSTAWY
POZA GRANICĘ POLSKI
Zrealizowaliśmy ponad
2 000 000 zamówień

„Pajączki” na nogach

Dolegliwości i choroby fiber_manual_record 2015-07-01
 „Pajączki” na nogach - Apteka internetowa Melissa

Pękające naczynka krwionośne na udach (zwane pajączkami) są objawem nieprawidłowości występujących w układzie krążenia i – najczęściej – zapowiedzią przyszłych żylaków. To drobne sploty trwale rozszerzonych naczyń, wyglądające jak niebieskie albo czerwone niteczki na skórze. Pajączki są wizualnym efektem tego, że płynąca w drobnych naczyniach krew, nie mogąc się przez nie przepchnąć, spowodowała ich rozszerzenie i / lub pęknięcie, ponieważ nie były one wystarczająco mocne i elastyczne. Co można w tej sytuacji zrobić, aby poprawić swoje krążenie i aby nieprawidłowości nie pogłębiały się?

Jak poprawić krążenie krwi, by uniknąć "pajączków"?

  • Dla poprawnego funkcjonowania układu krążenia niezbędny jest ruch. Aktywność fizyczna, nawet zwykłe codzienne spacery czy poranna gimnastyka, pobudzają krążenie, dlatego zalecane są wszystkim – niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.

  • Skuteczne pobudzanie krążenia uzyskuje się także dzięki masażom, które są zdrowe i zarazem przyjemne oraz relaksujące. Dobrze robią każdemu, poprawiając dodatkowo jędrność i wygląd skóry.

  • Każdy, kto ma tzw. pajączki na nogach czy - tym bardziej – żylaki, musi szczególnie dbać o komfort swoich nóg – nosić wygodne buty, unikać wysokich obcasów oraz zbyt ciasnych ubrań utrudniających prawidłowy przepływ krwi w kończynach dolnych, a w chwilach relaksu odciążać układ naczyniowy nóg, trzymając je wyżej niż głowę i resztę ciała.

  • Należy pilnować właściwej masy ciała. Nadwaga, a jeszcze bardziej otyłość, zaburzają prawidłowe krążenie, czego efektem mogą być między innymi właśnie żylaki nóg.

  • Pajączki na nogach „nie lubią” słońca ani mrozu. Nie wolno ich wystawiać na działanie takich warunków atmosferycznych, gdyż ma to zły wpływ na naczynia krwionośne.

  • Dla dobra układu krążenia i dla ogólnej poprawy zdrowia i wyglądu, warto też całkowicie odstawić używki.

  • Wiele zdziałać może odpowiednia dieta, bogata w witaminy C oraz E, które wpływają na wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, uelastycznienie ich i zmniejszenie przepuszczalności, dzięki czemu nie dochodzi do ich rozciągania i podskórnych wylewów, a co za tym idzie poprawia się krążenie. Jeżeli w codziennym menu nie ma tylu właściwych produktów, by zapewnić organizmowi potrzebną dawkę tych witamin, można wspomóc się suplementami dostępnymi w aptekach.

  • I jeszcze wsparcie farmakologiczne… Na poprawę krążenia i łagodzenie objawów żylaków specjaliści polecają – dostępne bez recepty - preparaty z wyciągami z żurawiny i / lub kasztanowca, a także specyfiki zawierające rutynę i diosminę.

 Leki na zmęczone nogi oraz żylaki znaleźć można w naszej aptece: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/zylaki-zmeczone-nogi,674.html.

Pobierz artykuł w pdf:

Zdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska
Od zawsze byłam zainteresowana tematyką zdrowia, farmacji i dietetyki. Postaram się w możliwie najbardziej przystępny sposób przekazać Państwu swoją wiedzę.