2015-07-01
Dolegliwości i choroby

„Pajączki” na nogach

Pękające naczynka krwionośne na udach (zwane pajączkami) są objawem nieprawidłowości występujących w układzie krążenia i – najczęściej – zapowiedzią przyszłych żylaków. To drobne sploty trwale rozszerzonych naczyń, wyglądające jak niebieskie albo czerwone niteczki na skórze. Pajączki na nogach są wizualnym efektem tego, że płynąca w drobnych naczyniach krew, nie mogąc się przez nie przepchnąć, spowodowała ich rozszerzenie i / lub pęknięcie, ponieważ nie były one wystarczająco mocne i elastyczne. Co można w tej sytuacji zrobić, aby poprawić swoje krążenie i aby nieprawidłowości nie pogłębiały się?

 „Pajączki” na nogach - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Jak poprawić krążenie krwi, by uniknąć "pajączków"?

  • Dla poprawnego funkcjonowania układu krążenia niezbędny jest ruch. Aktywność fizyczna, nawet zwykłe codzienne spacery czy poranna gimnastyka, pobudzają krążenie, dlatego zalecane są wszystkim – niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.

  • Skuteczne pobudzanie krążenia uzyskuje się także dzięki masażom, które są zdrowe i zarazem przyjemne oraz relaksujące. Dobrze robią każdemu, poprawiając dodatkowo jędrność i wygląd skóry.

  • Każdy, kto ma tzw. pajączki na nogach czy - tym bardziej – żylaki, musi szczególnie dbać o komfort swoich nóg – nosić wygodne buty, unikać wysokich obcasów oraz zbyt ciasnych ubrań utrudniających prawidłowy przepływ krwi w kończynach dolnych, a w chwilach relaksu odciążać układ naczyniowy nóg, trzymając je wyżej niż głowę i resztę ciała.

  • Należy pilnować właściwej masy ciała. Nadwaga, a jeszcze bardziej otyłość, zaburzają prawidłowe krążenie, czego efektem mogą być między innymi właśnie żylaki nóg.

  • Pajączki na nogach „nie lubią” słońca ani mrozu. Nie wolno ich wystawiać na działanie takich warunków atmosferycznych, gdyż ma to zły wpływ na naczynia krwionośne.

  • Dla dobra układu krążenia i dla ogólnej poprawy zdrowia i wyglądu, warto też całkowicie odstawić używki.

  • Wiele zdziałać może odpowiednia dieta, bogata w witaminy C oraz E, które wpływają na wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, uelastycznienie ich i zmniejszenie przepuszczalności, dzięki czemu nie dochodzi do ich rozciągania i podskórnych wylewów, a co za tym idzie poprawia się krążenie. Jeżeli w codziennym menu nie ma tylu właściwych produktów, by zapewnić organizmowi potrzebną dawkę tych witamin, można wspomóc się suplementami dostępnymi w aptekach.

  • I jeszcze wsparcie farmakologiczne… Na poprawę krążenia i łagodzenie objawów żylaków specjaliści polecają – dostępne bez recepty - preparaty z wyciągami z żurawiny i / lub kasztanowca, a także specyfiki zawierające rutynę i diosminę.

 Leki na zmęczone nogi oraz żylaki znaleźć można w naszej aptece: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/zylaki-zmeczone-nogi,674.html.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Cera naczynkowa jest rodzajem skóry wrażliwej. Wymaga ona szczególnej pielęgnacji ze względów estetycznych, ale również...
CZYTAJ
Obrzęki, ciężkość nóg, ból i skurcze często są związane z zaburzeniami krążenia. Również zmiany skórne...
CZYTAJ
Cerę naczynkową należy traktować jako nadzwyczajnie wrażliwą, dlatego jej pielęgnacja wymaga specjalnego traktowania. Przede wszystkim należy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia