Legalna apteka
2022-03-15
Zdrowa skóra i uroda

Pasty wybielające do zębów. Jak działają?

Pożółknięte zęby wyglądają mało estetycznie, dlatego wiele osób zastanawia się nad możliwościami wybielania uzębienia. Dużą popularnością cieszą się pasty wybielające, które – w porównaniu z zabiegami stomatologicznymi – są znacznie tańsze. Dowiedz się, na czym polega działanie tego typu produktów i czy faktycznie masz szansę rozjaśnić zęby przy ich pomocy.

 Stosowanie past wybielających do zębów.
Spis treści

Istnieje wiele powodów, dla których zęby stają się żółte. Nie zawsze ma to związek z niedostateczną higieną jamy ustnej. Warto wiedzieć, że zęby tracą swój naturalny kolor na skutek:

 • spożywanie sporej ilości kawy czy ciemnej herbaty,
 • spożywania dużej ilości czerwonego wina,
 • palenia papierosów,
 • długotrwałej kuracji antybiotykami.

Ponadto zęby tracą swoją biel wraz z wiekiem.

Pasty wybielające do zębów – na czym polega ich działanie?

Wybielanie zębów za pomocą specjalnej pasty to jedna z najpopularniejszych metod. Tak duże zainteresowanie wynika przede wszystkim z atrakcyjnej ceny domowej kuracji – koszt jest nawet kilkakrotnie niższy w porównaniu z pełną kuracją przeprowadzoną w gabinecie stomatologicznym.

Zasada działania past wybielających sprowadza się do usuwania osadów oraz przebarwień powierzchniowych. Jest to zasługą m.in. takich składników jak: nadtlenek wodoru, węgiel aktywny, wodorowęglan sodu, nadtlenek karbamidu.


Warto przy tym podkreślić, że niektóre pasty wybielające zawierają w składzie dodatkowe substancje – takie, które wspierają pielęgnację uzębienia. Zalicza się do nich między innymi:

 • hydroksyapatyt – jako składnik szkliwa, pozwala na uzupełnienie jego ubytków w strukturze zęba;
 • fluor – wspomaga ochronę zębów przed próchnicą, a także pomaga w zapobieganiu utracie składników mineralnych;
 • pirofosforan sodu – pomaga zmniejszyć ryzyko powstawania kamienia nazębnego, co przekłada się na przeciwdziałanie próchnicy;
 • olejek goździkowy – pomaga zmniejszyć podrażnienia, wspiera działanie przeciwbakteryjne;
 • wyciąg z porostu islandzkiego – wspomaga działanie antybakteryjne;
 • ekstrakt z płucnicy islandzkiej – wspiera działanie oczyszczające i antyseptyczne.

Oczywiście to tylko kilka wybranych substancji, które wspomagają wybielające właściwości zastosowanego składnika aktywnego. Różnią się one w zależności od konkretnego produktu wybielającego danego producenta.

Pasty wybielające do zębów – skuteczność

Regularne stosowanie pasty o odpowiednim składzie pozwala zauważyć różnicę między wyjściowym odcieniem szkliwa. To efekt usunięcia zgromadzonych osadów, które odpowiadają za pożółknięcie uzębienia.


Warto przy tym mieć świadomość, że możliwe do uzyskania efekty nie są trwałe. Zęby ponownie mogą stać się żółte po zaprzestaniu stosowania preparatu, a także narażania uzębienia na czynniki sprzyjające tworzeniu osadów.

Stosowanie past wybielających – czy jest bezpieczne?

Pasty wybielające do zębów są bezpieczne – o ile osoba z nich korzystająca trzyma się zaleceń producenta. To szczególnie ważne wtedy, gdy dany produkt zawiera wysokie stężenie aktywnego składnika lub preparat charakteryzuje się wysokim stopniem ścieralności.


Warto wiedzieć, że ogólnodostępne wyroby do wybielania zębów mogą zawierać nie więcej niż 0,1% nadtlenku wodoru (obecnego lub uwolnionego). Jeśli zawartość tej substancji mieści się w granicy wynoszącej 0,1%-6%, wówczas produkty są dostępne wyłącznie dla lekarzy stomatologów – z zastrzeżeniem, że pierwsze zastosowanie preparatu przez pacjenta musi odbyć się pod kontrolą specjalisty, a potem konsument może samodzielnie stosować produkt wybielający.


Pamiętaj! Wybierając pastę do wybielania zębów, zwróć uwagę na współczynnik ścieralności RDA. To ważny parametr, od którego zależy częstotliwość stosowania preparatu.

 • Jeżeli jego wartość przekracza 80, wówczas produkt wybielający można stosować nie częściej niż 2 razy w tygodniu. W pozostałe dni zaleca się stosować standardową pastę do zębów.
 • Do codziennego stosowania przeznaczone są pasty wybielające ze współczynnikiem RDA nieprzekraczającym 45.

Jeżeli nie będziesz stosować się do zaleceń producenta (np. produkt będziesz stosować częściej niż wynika to z rekomendacji), możesz narazić się na osłabienie szkliwa. To z kolei będzie skutkować m.in. nadwrażliwością zębów i ich mniejszą odpornością na rozwój próchnicy.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Fluor dodawany do pasty do zębów odgrywa bardzo istotną rolę w profilaktyce próchnicy oraz remineralizacji...
CZYTAJ
Prawidłowa higiena jamy ustnej odgrywa znaczącą rolę, ponieważ pozwala zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego. Jest on...
CZYTAJ
Na leczenie ortodontyczne decyduje się coraz większa liczba dorosłych pacjentów. Wynika to nie tylko z...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia