Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2020-06-25
Zdrowa skóra i uroda

Piękne, zdrowe i mocne włosy dzięki równowadze PEH

Proteiny, emolienty i humektanty to nazwy substancji występujących w kosmetykach (nie tylko do włosów, ale również do ciała czy twarzy), dzięki którym można osiągnąć nawilżenie kosmyków, polepszenie ich struktury lub wytworzyć warstwę ochronną, zapobiegającą utracie wody. Ponieważ każdy z tych składników ma inne funkcje, mówi się o równowadze PEH – czyli takiej pielęgnacji włosów, która dostarcza im zarówno emolientów, jak i humektantów oraz protein. Tutaj pojawiają się jednak pytania – czy kosmetyki z tymi substancjami należy stosować w tej samej ilości? Jaka powinna być kolejność ich używania? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule – zapraszamy do lektury!

 Proteiny, emolienty, humektanty – jak zachować równowagę?
Spis treści

Proteiny w kosmetykach – jak i kiedy ich szukać?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym są proteiny. Na włosy działają one jak materiał budulcowy – w trakcie nakładania produktów z tym składnikiem, jego cząsteczki tymczasowo (a nie na stałe, jak zwykły to przekazywać reklamy) wpasowują się w ubytki w strukturze włosa, tym samym zapobiegając postępowaniu dalszych zniszczeń i wygładzając łuski. Jak rozpoznać, że włosy potrzebują protein w kosmetykach? Stają się wówczas matowe, szybciej się łamią i rozdwajają, a przede wszystkim końcówki mogą się kruszyć i urywać w miejscu zniszczenia. Aby osiągnąć równowagę PEH, proteiny na włosy warto nakładać nie częściej, niż dwa razy w tygodniu, ponieważ ich nadmiar ma swoje „skutki uboczne”. Objawiają się one puszeniem włosów, niemożnością ułożenia fryzury, a same włosy wyglądają na zniszczone. Warto jednak dodać, że pielęgnację włosów z wykorzystaniem protein lubią kosmyki zniszczone (a zwłaszcza po wykonaniu agresywnej koloryzacji lub po rozjaśnianiu).


Jak rozpoznać proteiny w kosmetykach? Należy szukać na początku listy składników takich substancji, jak:

  • Hydrolyzed Keratin (hydrolizowana keratyna),
  • Hydrolyzed Silk (hydrolizowany jedwab),
  • Soy Protein (proteiny sojowe),
  • Milk Protein (proteiny mleczne),
  • Oat Protein (proteiny owsiane),
  • Elastin (elastyna),
  • Collagen (kolagen).


Emolienty na włosy – niezbędne u każdej osoby

Emolienty na włosach tworzą warstwę okluzyjną. Co to oznacza? Zabezpieczają one każdy pojedynczy kosmyk przed odparowywaniem z niego wody, czyli tak naprawdę przed wysuszeniem. Kosmetyki emolientowe są bardzo powszechne w stosowaniu, ponieważ odpowiadają niemal każdemu rodzajowi włosów (od niskoporowatych, do wysokoporowatych – suchych i zniszczonych.) Kosmetyki z emolientami mają również za zadanie zmiękczyć włosy, nadać im gładkość i sprawić, by były bardziej elastyczne (a więc mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne). Niedobór emolientów można zauważyć bardzo szybko – włosy stają się suche, a niektórzy mówią nawet, że przybierają wygląd i strukturę „siana”. Ciężko je również rozczesać po umyciu. Nadmiar natomiast skutkuje przetłuszczeniem włosów, ich „przyklapnięciem” u nasady i „strączkowaniem się” na długości.


Jak rozpoznać kosmetyki emolientowe? W składzie odżywek lub masek należy poszukiwać następujących nazw:

  • Bees Wax (wosk pszczeli);
  • Cetearyl Alcohol (alkohol cetylowy);
  • Lanolin (lanolina);
  • Paraffinum Liquidum (płynna parafina);
  • Wszystkie oleje (np. Coconut Oil, Almond Oil, Camellia Oil i inne).

Przy ustalaniu kolejności stosowania kosmetyków należy pamiętać, że nakładanie humektantów i protein na włosy powinno być „domknięte” preparatem emolientowym. Co to oznacza? Przykładowo – po masce lub odżywce warto sięgnąć po olejek (emolient) i zabezpieczyć nim końcówki po to, by nawilżenie nie „uciekało” z włosa.


Kiedy i jak stosować humektanty w pielęgnacji włosów?

Humektanty w kosmetykach służą przede wszystkim nawilżeniu włosów. Sprawiają, że włosy są błyszczące, dają „efekt tafli”, a kosmyki są bardziej podatne na układanie. Tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, po nałożeniu humektantów na włosy należy zadbać o to, aby substancje te nie odparowały z ich powierzchni. Trzeba więc wytworzyć okluzję (domknąć pielęgnację) z wykorzystaniem emolientów. Co dzieje się w sytuacji, gdy nakłada się zbyt mało humektantów na włosy? Przede wszystkim stają się matowe i „bez życia”. Ich nadmiar natomiast może powodować niekontrolowane puszenie i zbyt mocne zmiękczenie kosmyków, a tym samym uwrażliwienie ich na uszkodzenia mechaniczne. Nie należy stosować tych substancji w nadmiarze – humektanty w kosmetykach (pod postacią odżywek czy masek lub żeli z konkretnymi ekstraktami) wystarczy nakładać 2 razy w tygodniu, natomiast częstotliwość będzie tak naprawdę uzależniona od kondycji włosów – warto wypracować ją metodą prób i błędów.


Jak rozpoznać humektanty w kosmetykach? Oto kilka przykładów substancji:

  • Glycerin (gliceryna);
  • Aloe Vera (aloes – pod postacią ekstraktu lub czystego soku);
  • Panthenol (pantenol); Hyaluronic Acid (kwas hialuronowy);
  • Mel (miód); Urea (mocznik).



Równowaga PEH, czyli równowaga w pielęgnacji pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami jest niezwykle ważna dla utrzymania dobrej kondycji włosów. To właśnie w tym leży sekret błyszczących, miękkich kosmyków. Generalnie przyjmuje się, że równowaga ta obejmuje częste stosowanie produktów emolientowych i rzadsze użytkowanie kosmetyków humektantowych i proteinowych. Aby odnaleźć swój balans, warto poszukać idealnych proporcji i przekonać się o nich… na własnej głowie.

Przeczytaj także: 
Odżywka do włosów,   Jak dbać o włosy,   Co zrobić żeby włosy szybciej rosły,   Przetłuszczające się włosy,   Olej kokosowy na włosy,   Biotyna na włosy,   Regeneracja włosów po lecie,   Pielęgnacja cienkich włosów,   Olejowanie włosów,   Jak wybrać odpowiedni szampon do włosów,   Czym jest serum do włosów



Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Około jeden centymetr na miesiąc – tyle wynosi średnie tempo wzrostu włosów, lecz dla wielu...
CZYTAJ
Skóra głowy to obszar bogaty w gruczoły łojowe odpowiedzialne za produkcję chroniącego przed utratą...
CZYTAJ
Woda morska posiada wiele cennych właściwości, a niektóre z nich uznawane są również za lecznicze....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia