• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2020-06-10
Zdrowa skóra i uroda

Pielęgnacja brody i zarostu – o czym warto pamiętać?

Obecnie utrzymywanie i formowanie brody, pielęgnacja zarostu, wizyty u męskich fryzjerów (barberów) stały się niezwykle popularne. Zarost i broda stanowią teraz tak naprawdę ważny element wizerunku, który – jeśli jest zadbany – potrafi zdefiniować konkretny styl i podkreślić sposób ubierania się oraz całą aparycję. Jak powinna wyglądać pielęgnacja brody i zarostu w domu, by na co dzień nie sprawiała problemów i była gęsta, miękka i lśniąca? O tym i o innych zagadnieniach związanych z dbaniem o męskie brody i zarost piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 Jak przyspieszyć porost brody?
Spis treści

Przycinanie zarostu i formowanie brody – w domu lub u barbera

Jednym z najważniejszych etapów w pielęgnacji brody i zarostu jest ich strzyżenie. Schludny i konkretny wygląd zapewnia zarówno przycinanie nożyczkami (dotyczy to długich bród), jak i modelowanie maszynką elektryczną bądź brzytwą (najczęściej u barbera). Oprócz tego przycinanie zarostu i brody sprawia, że końcówki włosów nie rozdwajają się – a to z kolei zapobiega dalszym zniszczeniom i powstawaniu trudnych do rozczesania kołtunów.


Jeśli chodzi o formowanie brody – zwłaszcza w domowym zaciszu – warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Po pierwsze, należy robić to ostrym narzędziem (nożyczkami, brzytwą czy maszynka), ponieważ tępe krawędzie co prawda ucinają włos, ale jednocześnie miażdżą jego końcówkę – to prowadzi do rozdwojenia i dalszych zniszczeń oraz do irytującego plątania brody. Ponadto narzędzie powinno być odkażone. Oprócz tego warto na początku – kiedy nie mamy jeszcze dostatecznej wprawy – ciąć zarost lub włosy mniejszymi partiami. Jeśli obetniemy za mało, zawsze możemy to poprawić – jeśli jednak za dużo, pozostaje tylko poczekać na moment, w którym włosy odrosną.


Mycie brody – jaki szampon wybrać?

Choć ten punkt w pielęgnacji zarostu i brody może wydawać się błahy, to warto z pewnością poświęcić mu nieco uwagi. Dlaczego? Właściwe mycie brody i zarostu z wykorzystaniem dobrej jakości kosmetyków jest równie istotne, co mycie włosów rosnących na głowie. Podczas tego zabiegu pozbywamy się brudu, resztek produktów stylizacyjnych oraz substancji tłuszczowych, nagromadzonych na skórze głowy (lub na skórze twarzy) w ciągu dnia. To z kolei sprawia, że włosy stają się lekkie, lepiej się układają i rozczesują. Oprócz tego mycie brody i zarostu jest niezbędne dla utrzymania skóry, z której wyrastają włosy w dobrej kondycji.


Wybierając szampon do brody i włosów należy kierować się przede wszystkim tym, jaki typ ma skóra głowy i twarzy
. Jeśli się przetłuszcza, trzeba postawić na produkt do skóry z łojotokiem – jeśli z kolei jest sucha, powinno się sięgnąć po nawilżający szampon do brody i włosów. Warto także pamiętać, że broda i zarost powinny być myte z wykorzystaniem szamponu, a nie żelu do mycia twarzy.


Pielęgnacja zarostu i brody – kosmetyki, które warto mieć pod ręką

Pielęgnacja brody i zarostu, oprócz ich mycia, powinna obejmować dodatkowe kroki, dzięki którym włosy na brodzie będą łatwo się układały, zachwycały miękkością i – po prostu – będą wyglądały na zadbane. Do tego celu warto zaopatrzyć w takie produkty, jak:

  • Odżywka do brody – może być stosowana w formie sprayu (bez spłukiwania) lub w formie kremowego produktu (nakładana po myciu brody, do spłukiwania). Dzięki zastosowaniu odżywki do brody zyskuje ona miękkość, sprężystość, łatwiej ją rozczesać i ułożyć. Dodatkowo pielęgnuje włosy, wzmacniając je i czyniąc mniej podatnymi na uszkodzenia mechaniczne.
  • Serum do brody – dzięki składnikom aktywnym zawartym w formule kosmetyku, wpływa na przyspieszenie wzrostu brody. Serum będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z cienkimi włoskami w zaroście i chciałyby zapuścić bardziej gęstą i okazałą brodę.
  • Olejek do brody, zawierający różnego rodzaju roślinne oleje, dzięki którym włosy w zaroście stają się elastyczne, sprężyste, a także pełne blasku. Olejek do brody powinien być stosowany jako ostatni etap pielęgnacji, wyłącznie na końcówki włosów w zaroście, ponieważ jego nadmiar może doprowadzić do przetłuszczania się brody.


Układanie brody: żel czy pomada?

Układanie brody to ostatni etap w rytuale dbania o jej piękny i wyrazisty wygląd. Wielu panów go pomija, stawiając wyłącznie na czesanie brody. Nie jest to błąd, niemniej zdyscyplinowane pasma zarostu o zdefiniowanej strukturze potrafią prezentować się naprawdę zjawiskowo. Do układania brody można wybrać różne kosmetyki, wśród których z pewnością wyróżniają się:

  • pomada do brody, idealna dla panów, którzy chcą podkreślić fakturę swojego zarostu. Pomada do brody najczęściej sprawia, że włosy stają się matowe i nabierają konkretnego kształtu. Da się nią stworzyć zarówno spiczastą, jak i kwadratową czy zaobloną formę. Pomada do brody dodatkowo często zawiera również barwnik, który podkreśla naturalną barwę włosów;
  • żel do brody, dający tak naprawdę zupełnie inny efekt w stosunku do pomady. Będą z niego zadowoleni panowie, którzy chcą podkreślić skręt włosów (zarówno na głowie, jak i na brodzie) oraz nabłyszczyć je i uelastycznić. Składniki utrwalające zawarte w żelach do brody i włosów sprawiają, że „fryzura” utrzymuje pożądany kształt przez wiele godzin.Pielęgnacja zarostu, codzienne czesanie brody, jej mycie, odżywianie i układanie może być nie lada wyzwaniem dla niejednego faceta. Nie należy jednak zrażać się liczba zabiegów pielęgnacyjnych czy stopniem ich trudności, ponieważ efekty takich działań pojawiają się bardzo szybko i są naprawdę spektakularne!Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Choć półki drogerii uginają się pod ciężarem szamponów do włosów, wybór wcale nie jest taki...
CZYTAJ
Za oknem czuć już świąteczną atmosferę. Śnieg, iluminacje świetlne, jarmarki świąteczne na ulicach miast oraz...
CZYTAJ
Jeszcze do niedawna jedynymi używanymi przez mężczyzn kosmetykami były mydło i woda. Jednak na przestrzeni...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia