Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2024-02-27
Zdrowa skóra i uroda

Pielęgnacja brody i zarostu – o czym warto pamiętać?

Pielęgnacja brody, utrzymywanie i formowanie zarostu, a także wizyty u męskich fryzjerów (barberów) stały się niezwykle popularne. Zarost i broda stanowią aktualnie ważny element wizerunku, który – jeśli jest zadbany – potrafi zdefiniować konkretny styl i podkreślić sposób ubierania się oraz całą aparycję. Jak dbać o brodę i zarost w domu, by na co dzień nie sprawiała problemów i była gęsta, miękka i lśniąca? O tym i o innych zagadnieniach związanych z dbaniem o męskie brody i zarost piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 pielęgnacja brody i zarostu
Spis treści

Dlaczego warto dbać o zarost?

Broda i zarost na twarzy to nie tylko element męskiej urody, ale również ważny detal, który może znacząco wpłynąć na nasz wygląd i pewność siebie. Odpowiednia pielęgnacja zarostu męskiego jest więc niezwykle ważna. Warto pamiętać, że odpowiednie dbanie o zarost może przynieść wiele korzyści zarówno estetycznych, jak i zdrowotnych.


Po pierwsze, dobrze utrzymana broda może podkreślić rysy twarzy i nadać męskiego charakteru. Po drugie, regularna pielęgnacja brody zapobiega problemom skórnym, takim jak łupież czy podrażnienia. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na troskę o swój zarost i dowiedzieć się, jak pielęgnować brodę, aby była dumą jej właściciela.

Jak dbać o zarost na twarzy? Codzienna pielęgnacja brody

Jednym z najważniejszych etapów w pielęgnacji brody krok po kroku jest jej strzyżenie. Schludny i konkretny wygląd zapewnia zarówno przycinanie nożyczkami (dotyczy to długich bród), jak i modelowanie maszynką elektryczną bądź brzytwą (najczęściej u barbera). Oprócz tego przycinanie zarostu i brody sprawia, że końcówki włosów nie rozdwajają się – a to z kolei zapobiega dalszym zniszczeniom i powstawaniu trudnych do rozczesania kołtunów.


Jeśli chodzi o formowanie brody – zwłaszcza w domowym zaciszu – warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Jak dbać o brodę? Po pierwsze, należy robić to ostrym narzędziem (nożyczkami, brzytwą czy maszynka), ponieważ tępe krawędzie co prawda ucinają włos, ale jednocześnie miażdżą jego końcówkę – to prowadzi do rozdwojenia i dalszych zniszczeń oraz do irytującego plątania brody. Ponadto narzędzie do pielęgnacji brody powinno być odkażone. Oprócz tego warto na początku – kiedy nie mamy jeszcze dostatecznej wprawy – ciąć zarost lub włosy mniejszymi partiami. Jeśli obetniemy za mało, zawsze możemy to poprawić – jeśli jednak za dużo, pozostaje tylko poczekać na moment, w którym włosy odrosną.


Sprawdź także artykuł: Jakie kosmetyki stosować na podrażnienia po goleniu?

Czego używać do pielęgnacji brody?

Kolejnym ważnym krokiem w codziennej pielęgnacji zarostu i brody jest jego mycie. Choć ten punkt może wydawać się błahy, to warto z pewnością poświęcić mu nieco uwagi. Dlaczego? Właściwe mycie brody i zarostu z wykorzystaniem dobrej jakości kosmetyków jest równie istotne, co mycie włosów rosnących na głowie. Podczas tego zabiegu pozbywamy się brudu, resztek produktów stylizacyjnych oraz substancji tłuszczowych, nagromadzonych na skórze głowy (lub na skórze twarzy) w ciągu dnia. To z kolei sprawia, że włosy stają się lekkie, lepiej się układają i rozczesują. Oprócz tego mycie brody i zarostu jest niezbędne dla utrzymania skóry, z której wyrastają włosy w dobrej kondycji. Krok ten nie powinien więc być pomijany, kiedy we właściwy sposób planujesz, jak dbać o zarost.


Wybierając szampon do brody i włosów należy kierować się przede wszystkim tym, jaki typ ma skóra głowy i twarzy. Jeśli się przetłuszcza, trzeba postawić na produkt do skóry z łojotokiem – jeśli z kolei jest sucha, powinno się sięgnąć po nawilżający szampon do brody i włosów. Warto także pamiętać, że broda i zarost powinny być myte z wykorzystaniem szamponu, a nie żelu do mycia twarzy.


Przeczytaj także wpis: Pielęgnacja skóry podczas golenia

Jakie kosmetyki do brody wybrać?

Pielęgnacja brody i zarostu, oprócz ich mycia, powinna obejmować dodatkowe kroki, dzięki którym włosy na brodzie będą łatwo się układały, zachwycały miękkością i – po prostu – będą wyglądały na zadbane. Jak pielęgnować brodę? Do tego celu warto zaopatrzyć w takie produkty, jak:

  • Odżywka do brody – może być stosowana w formie sprayu (bez spłukiwania) lub w formie kremowego produktu (nakładana po myciu brody, do spłukiwania). Dzięki zastosowaniu odżywki do brody zyskuje ona miękkość, sprężystość, łatwiej ją rozczesać i ułożyć. Dodatkowo pielęgnuje włosy, wzmacniając je i czyniąc mniej podatnymi na uszkodzenia mechaniczne.
  • Serum do brody – dzięki składnikom aktywnym zawartym w formule kosmetyku, wpływa na przyspieszenie wzrostu brody. Serum będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z cienkimi włoskami w zaroście i chciałyby zapuścić bardziej gęstą i okazałą brodę.
  • Olejek do brody, zawierający różnego rodzaju roślinne oleje, dzięki którym włosy w zaroście stają się elastyczne, sprężyste, a także pełne blasku. Olejek do brody powinien być stosowany jako ostatni etap pielęgnacji zarostu męskiego, wyłącznie na końcówki włosów w zaroście, ponieważ jego nadmiar może doprowadzić do przetłuszczania się brody.

Układanie brody to ostatni etap w rytuale dbania o jej piękny i wyrazisty wygląd. Wielu panów go pomija, stawiając wyłącznie na czesanie brody. Nie jest to błąd, niemniej zdyscyplinowane pasma zarostu o zdefiniowanej strukturze potrafią prezentować się naprawdę zjawiskowo. Do układania brody można wybrać różne kosmetyki, wśród których z pewnością wyróżniają się:

  • pomada do brody, idealna dla panów, którzy chcą podkreślić fakturę swojego zarostu. Pomada do brody najczęściej sprawia, że włosy stają się matowe i nabierają konkretnego kształtu. Da się nią stworzyć zarówno spiczastą, jak i kwadratową czy zaobloną formę. Pomada do brody dodatkowo często zawiera również barwnik, który podkreśla naturalną barwę włosów;
  • żel do brody, dający tak naprawdę zupełnie inny efekt w stosunku do pomady. Będą z niego zadowoleni panowie, którzy chcą podkreślić skręt włosów (zarówno na głowie, jak i na brodzie) oraz nabłyszczyć je i uelastycznić. Składniki utrwalające zawarte w żelach do brody i włosów sprawiają, że „fryzura” utrzymuje pożądany kształt przez wiele godzin.

Akcesoria do pielęgnacji brody

Oprócz odpowiednich kosmetyków, niezwykle istotne są także akcesoria do pielęgnacji brody. Pielęgnacja jest łatwiejsza, kiedy pod ręką są przeznaczone do tego narzędzia. Jak dbać o brodę?

  • Grzebienie do brody pomagają w równomiernym rozprowadzaniu produktów pielęgnacyjnych oraz w układaniu zarostu.
  • Nożyczki do brody są niezbędne do precyzyjnego przycinania i kształtowania zarostu.
  • Specjalne maszynki do golenia z odpowiednimi nasadkami pozwalają utrzymać brodę w idealnej długości.

Codzienna pielęgnacja brody - podsumowanie

Pielęgnacja brody i zarostu, codzienne czesanie brody, jej mycie, odżywianie i układanie może być nie lada wyzwaniem dla niejednego faceta. Nie należy jednak zrażać się liczba zabiegów pielęgnacyjnych czy stopniem ich trudności, ponieważ efekty takich działań pojawiają się bardzo szybko i są naprawdę spektakularne. Dodatkowo pielęgnacja zarostu i brody to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia i samopoczucia. Regularna troska o zarost pozwala utrzymać go w dobrej kondycji, zapobiegając problemom skórnym oraz nadając twarzy męskiego charakteru. Wybierając odpowiednie kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji brody, możemy osiągnąć pożądane efekty i cieszyć się zdrową i zadbana brodą każdego dnia.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Choć półki drogerii uginają się pod ciężarem szamponów do włosów, wybór wcale nie jest taki...
CZYTAJ
Za oknem czuć już świąteczną atmosferę. Śnieg, iluminacje świetlne, jarmarki świąteczne na ulicach miast oraz...
CZYTAJ
Jeszcze do niedawna jedynymi używanymi przez mężczyzn kosmetykami były mydło i woda. Jednak na przestrzeni...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia