2021-07-13
Zdrowie dziecka

Pielęgnacja skóry niemowlaka. Jak o nią dbać?

Skóra niemowlaka nie jest w pełni dojrzała, dlatego wymaga bardzo starannej i delikatnej pielęgnacji. O czym należy pamiętać? Czego trzeba bezwzględnie unikać? Jakich kosmetyków używać? Rozwiewamy najczęstsze wątpliwości, które miewa większość rodziców.


Czy wiesz, że skóra dziecka różni się od skóry dorosłych? Zaczyna ją przypominać dopiero po ukończeniu 2.-3. roku życia [1]. Między innymi z tego powodu należy poznać podstawy pielęgnacji niemowlęcia.

 Pielęgnacja skóry niemowlaka
Spis treści

Podstawy codziennej pielęgnacji skóry niemowlęcia

Pielęgnacja skóry małego dziecka wymaga odpowiedniego postępowania. Zbyt częste kąpiele, stosowanie niewłaściwych kosmetyków lub ich nadużywanie – to wszystko może negatywnie wpłynąć na kondycję skóry malucha.

 • Kąpiele małego dziecka

Podobnie jak w przypadku noworodków, tak i kąpiel niemowlęcia nie powinna odbywać się codziennie. Należy ograniczyć się do 2-3 razy w tygodniu [2]. Dlaczego? Częsta kąpiel może przyczyniać się do nadmiernego wysuszenia skóry. Codziennie trzeba przemywać twarz, oczy, pośladki oraz miejsca zgięciowe. Woda w wanience powinna mieć temperaturę ok. 36-37oC. Zbyt gorąca może doprowadzić do delikatnego poparzenia wrażliwej skóry. Należy pamiętać, by kąpiel w wanience nie trwała dłużej niż ok. 15 minut, ponieważ taka mała ilość wody szybko się wychładza. 

 • Pielęgnacja włosów niemowlęcia

Dzieci w okresie niemowlęcym zwykle nie mają zbyt dużo włosów. Dlatego ich mycie oraz oczyszczanie skóry głowy można ograniczyć do 2-3 razy w tygodniu. Nie ma przy tym potrzeby stosowania szamponów – wystarczy dedykowany płyn do mycia lub szare mydło. 

 • Oczyszczanie okolicy pośladków

Pielęgnacja skóry niemowlęcia obejmuje również okolicę pośladków. Należy kontrolować skórę w tym miejscu podczas każdej zmiany pieluszki. Zaleca się używanie kremów na odparzenia wyłącznie wtedy, gdy skóra w tej okolicy faktycznie jest podrażniona lub zaczerwieniona. W pozostałych przypadkach wystarczy tylko przemywanie okolic przegotowaną wodą z dodatkiem środka myjącego. Należy pamiętać przy tym o oczyszczaniu wszystkich fałdek skórnych i zagłębień. 

 • Pielęgnacja skóry po kąpieli

Jeśli skóra niemowlęcia jest gładka i nieprzesuszona, wówczas nie ma potrzeby stosowania kosmetyków natłuszczających czy nawilżających. Po emolienty można natomiast sięgnąć wtedy, gdy skóra wykazuje tendencję do łuszczenia się. 

 • Ochrona skóry przed słońcem

Skóra niemowlęcia jest jaśniejsza w porównaniu do skóry dorosłych. Wynika to ze słabszej produkcji barwnika (melaniny), dlatego jest bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Należy zatem pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry przed słońcem. Warto sięgać po kremy z filtrem UVA i UVB – z możliwie najwyższym faktorem. Niemowlętom szczególnie polecane są kosmetyki z filtrami mineralnymi, które są znacznie łagodniejsze dla skóry delikatnej i wrażliwej (warto pozostawić białą smugę takiego kremu i nie rozsmarowywać go całkowicie- będzie lepiej działał). Należy również pamiętać o ochronie głowy małego dziecka. Warto założyć chustę lub czapeczkę, która będzie skutecznie chronić przed promieniami słońca.


Jakie kosmetyki pielęgnacyjne są odpowiednie dla niemowląt?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wybór kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry niemowląt ograniczał się do oliwki. Obecnie rodzice mogą korzystać ze znacznie bogatszego asortymentu. Które z nich będą odpowiednie?


Warto pamiętać, że – poza preparatami myjącymi oraz kremem przeznaczony do stosowania na okolicę pieluszkową – nie ma potrzeby stosowania innych kosmetyków.


Jeżeli natomiast skóra ma tendencję do wysuszania, można ją posmarować kremem, emulsją czy mleczkiem ze składnikami, które pomagają zmiękczyć i nawilżyć skórę. Ważne jest to, aby taki preparat był przeznaczony do stosowania dla niemowląt – najlepiej od 1. dnia życia.


Pielęgnacja skóry niemowlaka – czego unikać?

Jeśli chcesz mieć pewność, że pielęgnacja skóry niemowlęcia będzie przebiegać prawidłowo, unikaj: 

 • stosowania kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych
 • aplikowania kremów na odparzenia bez wyraźnej potrzeby 
 • wystawiania skóry malucha na słońce bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej 
 • stosowania środków antyseptycznych na zdrową skórę.

Zadbaj o to, aby niemowlę nosiło ubrania z przewiewnych tkanin, miało często zmienianą pieluszkę i aby nie było narażane na działanie wysokich temperatur. To wszystko może doprowadzić do przegrzania – z powodu zbyt małej liczby gruczołów potowych.


Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości co do pielęgnacji malucha, zawsze możesz zasięgnąć porady lekarskiej.


Przypisy:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52304,pielegnacja-skory-i-kapiele-malego-dziecka
 2. https://www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/29-pielegnacja-noworodka/file
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Kiedy Twój świat wywraca się do góry nogami, wraz z nadejściem upragnionego dziecka, naturalną koleją...
CZYTAJ
Skóra atopowa, to skóra dotknięta atopowym zapaleniem skóry (AZS). AZS jest przewlekłą nieuleczalną dermatozą. Charakteryzuje...
CZYTAJ
Krem przeciwsłoneczny dla dzieci to prawdziwy niezbędnik podczas wakacyjnych, rodzinnych wojaży, ale również na co...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia