Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2022-09-15
Zdrowa skóra i uroda

Pielęgnacja skóry po lecie - postaw na kosmetyki z ceramidami!

Urlop, niezależnie od czasu i miejsca, w którym go spędzamy, zazwyczaj ma duży wpływ na naszą skórę. Zmiana klimatu, wilgotności powietrza, a także rodzaju wody – to wszystko nie jest obojętne dla naszej skóry. Jak zadbać o skórę, by wzmocnić ją po wakacjach i opanować pojawiającą się suchość i niedoskonałości? Jakich składników, które odpowiedzą na potrzeby cery poszukiwać w produktach kosmetycznych? Które z nich sprawdzą się w regeneracji i odżywieniu ciała? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z pielęgnacją skóry po lecie znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Pielęgnacja skóry po lecie powinna uwzględniać składniki nawilżające i regenerujące naskórek
Spis treści

Przesuszenie skóry - jak się objawia?

Podczas wyjazdów do ciepłych krajów, np. śródziemnomorskich, w których panuje umiarkowana wilgotność, za to silnie operują promienie słoneczne, można podczas pobytu mieć poczucie dobrze natłuszczonej i nawilżonej skóry. Zwłaszcza, jeśli regularnie będziemy na nią nakładać preparaty do opalania z filtrami. Niestety, po powrocie do domu, do chłodniejszego klimatu i warunków z mniejszą liczbą słonecznych dni, bardzo szybko okazuje się, że pojawiają się problemy i niedoskonałości na skórze [1]. Mogą to być, między innymi:

  • przesuszenie, połączone z wrażeniem matowości skóry i utraty przez nią elastyczności;
  • wzmożona produkcja łoju. Nasilony łojotok jest efektem przesuszenia skóry, która dostaje sygnał, że potrzebna jest jej ochrona i dodatkowe natłuszczenie;
  • większa widoczność zmarszczek mimicznych na odwodnionej i przesuszonej skórze;pojawienie się posłonecznych przebarwień, a jeśli mamy problemy ze stanami zapalnymi i trądzikiem, ewentualnych pigmentacyjnych zmian pozapalnych;
  • efektem nadmiernej ekspozycji słonecznej lub opalania się bez ochrony może być także silny rumień, który w fazie końcowej może objawiać się tzw. łuszczeniem skóry, a właściwie najbardziej wierzchniej warstwy naskórka. Takie poparzenia są powszechne, ale należy im zapobiegać, a jeśli się pojawią, kontrolować je pod opieką specjalisty, ponieważ mogą one prowadzić do rozwinięcia się raka skóry. [2]

Przyczyny pogorszonej kondycji skóry po wakacjach

Na problematyczny stan skóry po wakacjach wpływ może mieć nie tylko słońce, ale także zanieczyszczenie powietrza (element tzw. ekspozomu) [3], jeśli nasz urlop miał miejsce w wysoko zurbanizowanych miejscach, o dużym stopniu zanieczyszczenia środowiska.


Zmiana diety, a zwłaszcza spożywanie wysoko przetworzonych węglowodanów, produktów o wysokim indeksie glikemicznym, a także podnoszących poziom cukru we krwi również wpływa negatywnie na stan skóry. Pogorszeniu cery na wakacjach może sprzyjać także picie alkoholu i słodzonych, gazowanych napojów.


Urlop, choć powinien kojarzyć się z wypoczynkiem i relaksem, bywa często stresujący, a stres, zwłaszcza przewlekły, może obniżać naturalne mechanizmy odporności skóry [4]. Wakacje bywają także czasem, w którym z braku warunków i możliwości rezygnujemy z odpowiedniej pielęgnacji, w tym dokładnego oczyszczania skóry, regularnego nakładania serum czy kremu pielęgnacyjnego. Brak odpowiednio dobranej pielęgnacji może zakłócić dobrze funkcjonującą barierę hydro-lipidową skóry.

Pielęgnacja i regeneracja skóry po wakacjach – krok po kroku

W przypadku skóry ważne jest: oczyszczanie, tonowanie, złuszczanie i nawilżanie. Dodatkowo celem pielęgnacji może być także rozjaśnianie przebarwień oraz regeneracja skóry, przy czym cele te można ująć we wcześniej wspomnianych etapach. Jesienią, pod koniec października, warto wypróbować produkty z retinolem o dobrze dobranym stężeniu i stosować je w formie serum na noc, nie zapominając jednak o konieczności stosowania wysokiej fotoprotekcji w ciągu dnia przez cały rok, niezależnie od pogody i temperatury powietrza.

Zanim na dobre zacznie się jesień, jeszcze późnym latem, można korzystać z kosmetyków z kwasami w składzie – AHA i BHA, usuwających martwe komórki naskórka i poprawiających koloryt skóry, np.:

  • kwasem salicylowym;
  • kwasem glikolowym;
  • kwasem azelainowym;
  • kwasem mlekowym.

W składzie produktów stosowanych po wakacjach sprawdzi się także niacynamid, który pomoże w ukojeniu skóry, regulacji łojotoku, a także będzie świetnym składnikiem pomagającym odbudować barierę hydro-lipidową skóry. Warto pokusić się również o wybór kosmetyków, które mają w składzie mocznik, kwas hialuronowy, ekstrakt z zielonej herbaty, różne postacie witaminy C - w pielęgnacji skóry powinny znaleźć się bowiem zarówno kosmetyki zawierające kwasy (owocowe i inne) złuszczające martwy naskórek oraz działające w taki sposób, by skóra odzyskała zdrowy wygląd.

Nawilżenie skóry po wakacjach – ceramidy w kosmetykach pomogą w regeneracji skóry

Kluczowe w przywróceniu dobrego stanu skórze po wakacjach jest dogłębne nawilżenie, które nie tylko pozwoli zatrzymać w skórze wodę na dłużej, ale także pomoże odzyskać elastyczność, blask i naturalną świetlistość. Doskonałym sprzymierzeńcem w nawilżaniu skóry są ceramidy.


Ceramidy to związki naturalnie występujące w skórze, tworzące tzw. cement międzykomórkowy [5]. Są bardzo istotne, ponieważ wpływają na odbudowę bariery hydro-lipidowej skóry, której równowaga kluczowa dla zdrowia skóry oraz ograniczenia niedoskonałości i problemów takich, jak: miejscowe przesuszenia, płytkie zmarszczki, grudki i krostki, nadmierne wydzielanie sebum, przebarwienia, czy nierównomierny, szary koloryt cery. W praktyce ceramidy wspierają regenerację skóry po lecie, niwelują uczucie ściągnięcia i inne, dokuczliwe objawy przesuszenia.


Ceramidy dodatkowo chronią przed utratą wilgotności w skórze. Dlaczego warto sięgać po kremy z ceramidami? Ponieważ wraz z upływem lat (i wraz z procesem starzenia się skóry), pod wpływem chorób skóry (a zwłaszcza jej najpowszechniejszej odmiany, czyli trądziku) oraz za sprawą czynników atmosferycznych typu wiatr, deszcz, mróz – ceramidów w skórze ubywa. Produkty pielęgnacyjne z cermidami w składzie pozwalają uzupełnić ich ilość.Warto podkreślić, że ceramidy to ważne spoiwo międzykomórkowe. Współtworzą nieprzepuszczalną dla wody i szkodliwych czynników fizycznych, bakteryjnych i chemicznych warstwę, co ma przełożenie na elastyczność skóry, przede wszystkim powierzchniowej warstwy naskórka.


Zmniejszona ilość ceramidów w skórze może być efektem trądziku, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i innych chorób skóry, jak również przesuszenia skóry. Na szczęście niedobory ceramidów można w łatwy sposób uzupełniać przy pomocy dermokosmetyków i produktów aptecznych zawierających ceramidy w swoim składzie.


Przy regularnym stosowaniu kosmetyków z ceramidami w składzie, skóra odzyska elastyczność, odpowiedni poziom nawilżenia, a zmarszczki optycznie się wygładzą dzięki zatrzymaniu nawilżenia w skórze. Produkty z ceramidami (żele myjące, serum, balsamy i kremy) doskonale oddziałują także na skórę skłonną do niedoskonałości i trądziku. Warto sięgnąć po takie kosmetyki, bo pozwolą kontrolować przesuszenie i nadmierny łojotok. Dwa tygodnie wakacji dla nas może oznaczać dwa dodatkowe tygodnie późniejszej regeneracji dla skóry. Warto jednak poświecić jej chwilę uwagi i zadbać o jej pielęgnację.


Źródła:

[1] Effect of the sun on visible clinical signs of aging in Caucasian skin; Frederic Flament, Roland Bazin, Sabine Laquieze, Virginie Rubert, Elisa Simonpietri, Bertrand Piot; Clin Cosmet Investig Dermatol.; 2013

[2] Prevalence of Sun Protection Use and Sunburn and Association of Demographic and Behaviorial Characteristics With Sunburn Among US Adults; Dawn M. Holman, MPH 1; Helen Ding, MD, MSPH2; Gery P. Guy Jr, PhD, MPH; Meg Watson, MPH; Anne M. Hartman, MS, MA; Frank M. Perna, EdD, PhD; JAMA Dermatol.; 2018

[3] Dynamic Human Environmental Exposome Revealed by Longitudinal Personal Monitoring, ChaoJiang, XinWang, XiyanLi, JinggaInlora, TingWang, Qing Liu, Michael Snyde, Cell, 2018

[4] Stress-related skin disorders, Alexopoulos A., G.P. Chrousos, Reviews in Endocrine and Metabolic Disorders, 2016

[5] Ceramidy - budowa chemiczna, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, Sajdak Monika, Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2012

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Regeneracja włosów po lecie to prawdziwe wyzwanie. Zwykle o tej porze roku większość osób chce...
CZYTAJ
Suche łokcie i kolana, swędzenie, przebarwienia na ciele… wszystkie te symptomy świadczą o przesuszeniu skóry....
CZYTAJ
Podrażniona cera, suche skórki, uczucie ściągnięcia i przebarwienia posłoneczne - te oraz inne zmiany skórne...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia