2020-08-03
Zdrowa skóra i uroda

Pielęgnacja stóp – część I: najczęstsze problemy ze stopami

Nasze stopy to podstawowy element układu ruchu. Codziennie wykonują wręcz tytaniczną pracę i w związku z tym narażone są na różne schorzenia i dolegliwości, które mogą z jednej strony utrudniać nam normalne funkcjonowanie a, z drugiej – niekorzystnie wpływać na wygląd stóp. A przecież chodzi o to, aby stopy codziennie nam służyły, spełniały swoje funkcje, nie dokuczały nam a dodatkowo pięknie wyglądały – tak, aby z chęcią odsłaniać je w letnie dni (i nie tylko). Należy więc właściwe dbać o stopy, a w przypadku różnych dolegliwości jak najszybciej reagować. W poniższym artykule przybliżymy najczęściej występujące problemy ze stopami, a w drugiej części tematycznej (która już niebawem pojawi się na blogu) – zajmiemy się łagodzeniem objawów poszczególnych dolegliwości. Zapraszamy do lektury!

 Problemy ze stopami – jak sobie z nimi poradzić?
Spis treści

Najczęstsze problemy ze stopami

Nasze stopy narażone są na liczne schorzenia i dolegliwości. Do najczęstszych problemów stóp, z którymi boryka się wielu z nas, należą:

 • wrastające paznokcie;
 • sucha skóra i tendencje do popękanych pięt;
 • nadmierna potliwość stóp; • grzybica stóp i paznokci;
 • pęcherze, otarcia, rany.


Jak sobie poradzić z najczęstszymi problemami ze stopami?

Problemy, schorzenia i dolegliwości stóp nie tylko sprawiają, że stopy brzydko i nieestetycznie wyglądają, ale również utrudniają normalne i codzienne funkcjonowanie, a niejednokrotnie także przysparzają ogromnego bólu i prowadzą do dodatkowych, niepożądanych konsekwencji medycznych. Dlatego też z problemami stóp należy walczyć (jeżeli tylko się ona pojawiają) a przede wszystkim trzeba dbać o stopy. Aby problemy ich nie dotknęły warto im właściwie zapobiegać.


O czym warto pamiętać w kontekście pielęgnacji stóp?

Jeżeli my nie zadbamy o nasze stopy zawczasu, to po pierwsze nikt inny tego za nas nie zrobi, a po drugie sprawimy, że w końcu dopadną nas problemy i dolegliwości – z którymi być może trudno będzie się nam uporać. Aby temu zapobiec należy już od najmłodszych lat dbać o stopy poprzez:

 • noszenie odpowiedniego, wygodnego, dopasowanego (ani za małego ani za dużego) obuwia;
 • ćwiczenie stóp (np. poprzez chodzenie boso po różnych powierzchniach czy chwytanie palcami u stóp małych przedmiotów);
 • unikanie przeciążeń – tutaj bardzo ważne jest unikanie nadwagi i otyłości;
 • prowadzenie aktywnego trybu życia i uprawianie sportu;
 • używanie odpowiednich kosmetyków i preparatów – zarówno pielęgnacyjnych, profilaktycznych oraz – jeżeli jest taka potrzeba – również leczniczych;
 • prawidłową pielęgnację i regularny pedicure leczniczy;
 • wizyty u specjalisty od stóp – czyli u podologa.


Postaw na profesjonalny pedicure

Stopy potrzebują zaopiekowania – skóra nawilżenia, a paznokcie obcięcia. To zapewnia regularnie wykonywany pedicure. Najlepiej, jeśli jest on wykonany przez profesjonalistę. Wyróżnia się dwa typy pedicure:

 • pedicure kosmetyczny;
 • pedicure leczniczy.

Pedicure leczniczy różni się od kosmetycznego tym, że nie polega wyłącznie na pozbyciu się zgrubiałego naskórka, obcięciu, przypiłowaniu i pomalowaniu paznokci, ale także na usunięciu wszelkich nieprawidłowości w odpowiedni, bezpieczny i skuteczny sposób oraz zadbanie o stopy tak, aby nie pojawiały się problemy zdrowotne z nimi związane. Pedicure powinien być wykonywany regularnie (np. co miesiąc) przez odpowiednią osobę – np.: przez podologa. Pomiędzy kolejnymi zabiegami stopy powinny być pielęgnowane za pomocą właściwych kosmetyków.


Jak dbać o stopy na co dzień?

Codzienna pielęgnacja stóp nie powinna obejmować tylko ich mycia. Oprócz codziennego dokładnego mycia stóp wodą z mydłem i dokładnego ich wycierania do sucha, należy także stosować kosmetyki, które z jednej strony nawilżą skórę stóp, a z drugiej strony zapobiegną ewentualnym problemom w przyszłości. W zależności od naszych potrzeb mogą to być preparaty:


Wzrastające paznokcie u stóp – jak sobie z nimi poradzić?

Jednym z najczęstszych dolegliwości dotykających stopy to wrastające paznokcie. Występowanie tego problemu może być spowodowane np.:

 • nieprawidłowym obcinaniem paznokci;
 • urazami paznokci i palców u stóp;
 • noszeniem niewygodnego, zbyt małego i uciskającego obuwia;
 • problemami z krążeniem w obrębie naczyń krwionośnych stopy;
 • predyspozycjami genetycznymi i dziedziczonymi;
 • zmianami ortopedycznymi w obrębie stopy;
 • nadwagą i otyłością.

Do typowych objawów wrastających paznokci należy:

 • obrzęk, tkliwość, zaczerwienienie w obrębie wałów paznokciowych;
 • ból – początkowo przy dotyku z czasem przechodzący w ból stały, ciągły;
 • stan zapalny.

Wrastający paznokieć powinien być leczony. Najlepiej tym problemem zajmie się podolog, który na początku obejrzy zmianę, oczyści ranę, założy opatrunek oraz zleci odpowiednie postępowanie. Bardzo ważne jest sumienne stosowanie się do zaleceń specjalisty. W momencie, kiedy problem zostanie opanowany, konieczne jest porozmawianie ze specjalistą o prawidłowym postępowaniu i profilaktyce – tak, aby zapobiec kolejnym epizodom wrastających paznokci. I tutaj – w profilaktyce wrastających paznokci bardzo ważne jest:

Nieleczony, wrastający paznokieć nie tylko sprawia ból i powoduje rozwijanie się stanu zapalnego, ale także może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych, zanokcicy i zapalenia kości – dlatego też wrastający paznokieć zawsze powinien być odpowiednio zaopatrzony i poddany fachowemu procesowi leczenia.


Już niedługo na naszym blogu pojawi się druga część cyklu o pielęgnacji stóp, dotycząca takich problemów, jak walka z suchą skórą pięt, z nadmierną potliwością i innymi dolegliwościami. Zapraszamy do śledzenia aktualizacji na stronie internetowej Apteki Melissa!
Zdjęcie autora
Autor
dr n. farm. Magdalena Stolarczyk
dr n. farm. Magdalena Stolarczyk – mama 3 dzieci, z wykształcenia farmaceutka – doktor nauk farmaceutycznych, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, blogerka (www.farmaceuta-radzi.pl), autorka artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych, autorka szkoleń i wykładów dla farmaceutów, autorka warsztatów dla rodziców, dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią. Ponadto ekspert merytoryczny Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz inicjatorka i autorka kampanii edukacyjnej „Leki to nie cukierki”i współautorka kampanii edukacyjnej „Lek bezpieczny oczami dziecka”
Podobne wpisy
Problem z odciskami na stopach dotyka wielu ludzi i to bez względu na płeć czy...
CZYTAJ
Pękające pięty często stają się źródłem kompleksów. Problematyczne są szczególnie latem, kiedy nosimy klapki i...
CZYTAJ
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, w jaki sposób pielęgnować stopy na co dzień i co...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia