• Wysyłamy w 24 h
  • Darmowa dostawa od 219 zł
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2017-10-13
Zdrowie dziecka

Pierwsza kąpiel noworodka

Kąpiel dziecka to codzienny rytuał, który pozytywnie wpływa na rozwój zmysłów dziecka, relaksuje je i odpręża. Ponadto, często reguluje ona cykl dobowy, przez co dziecko uczy się, że po kąpieli przychodzi czas na spanie. Dla młodych rodziców pierwsza kąpiel noworodka stanowi wyzwanie. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać kąpiel dziecka.

 Pierwsza kąpiel noworodka - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Ktoś doświadczony do pomocy


Często zdarza się, że przed pierwszą kąpielą noworodka rodzice obawiają się, że przez przypadek mogą wyrządzić mu krzywdę. Dużym ułatwieniem w takiej sytuacji jest zaproszenie kogoś doświadczonego do pomocy, np. swojej mamy lub przyjaciółki, które posłużą cennymi radami. Jeszcze przed pojawieniem się na świecie nowego członka rodziny, aby wprawić się w myciu małego dziecka, można ćwiczyć kąpiele, wykorzystując do tego lalkę. Podobne ćwiczenia wykonują kobiety w szkołach rodzenia.

Czas i temperatura kąpieli


To bardzo ważne czynniki. Kąpiel powinna odbywać się po wieczornym karmieniu dziecka. Wybór tej pory sprawi, że dziecku łatwiej będzie zasnąć, a także wzrośnie prawdopodobieństwo, że prześpi ono później spokojnie co najmniej kilka godzin. Temperatura kąpieli powinna wynosić 37°C. Warto pamiętać o tym, aby do wanienki nalać cieplejszą wodę. W trakcie przygotowywania dziecka do kąpieli woda zdąży ostudzić się do odpowiedniej temperatury. Przed włożeniem maleństwa do wody, należy sprawdzić temperaturę łokciem lub za pomocą specjalistycznego termometru.

Przygotowanie miejsca i wody do kąpieli


Ze względu na funkcjonalność, na kąpiel malucha najlepiej jest wybrać łazienkę, lecz należy pamiętać, że sprawdzi się też każde inne pomieszczenie. Warunkiem jest zapewnienie temperatury powietrza od 22 do 25°C, a także umiejscowienie w pobliżu wanienki przewijaka i innych potrzebnych do kąpieli przedmiotów. Należy pamiętać, by do pierwszej kąpieli noworodka woda powinna być przegotowana i ostudzona przez pewien czas, by odparował z niej chlor. Ilość wody nie musi być duża, wystarczy ok. 10 cm powyżej dna wanienki. Niezbędne jest też wyłożenie jej tetrową pieluszką lub specjalną gumową matą.

Akcesoria do kąpieli


Aby pierwsza kąpiel noworodka przebiegała sprawnie, konieczne jest przygotowanie kompletu niezbędnych akcesoriów. Wśród nich powinny znaleźć się przede wszystkim: duży ręcznik kąpielowy, najlepiej ze specjalnym kapturkiem, który osusza główkę po myciu, tetrowe pieluszki, waciki, jałowe gaziki do pielęgnacji pępka, bawełniana myjka dla dzieci, żel lub mydło dla niemowląt, oliwka lub balsam po kąpieli, maść przeciw odparzeniom pieluszkowym, miękka szczoteczka do włosów, a także czyste ubranko do założenia po kąpieli.

Pielęgnacja


Ze względu na to, że nowonarodzone dzieci nie mają w pełni wykształconej bariery ochronnej skóry, wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Bezpośrednio po kąpieli, należy dokładnie osuszyć skórę maleństwa, zwracając szczególną uwagę na fałdki, szyję, czy pośladki aby uniknąć odparzeń. Następnie rozsmarować na skórze dziecka nawilżającą i natłuszczającą oliwkę, tłusty krem lub balsam dla dzieci. Dobrym sposobem pielęgnacji delikatnej skóry noworodka są również oliwki i emulsje natłuszczające, które dodaje się bezpośrednio do wanienki.


Produktami, które doskonale sprawdzają się do pielęgnacji skóry noworodka są dermokosmetyki Oilatum, jedne z najczęściej wybieranych dermokosmetyków dla dzieci: https://www.apteka-melissa.pl/producent/oilatum.html. Bogata oferta marki zawiera zarówno emulsję do kąpieli, balsamy do ciała, żele do mycia, płyny do kąpieli oraz szampony do włosów. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz produkty marki Oillatum, które kompleksowo pielęgnują skórę dziecka podczas kąpieli, jak i skutecznie zapobiegają jej przesuszaniu oraz powstawaniu podrażnień.

Przeczytaj także:
Ciemiączko u noworodka,   Pielęgnacja pępka noworodka,   Wypróżnianie u noworodka,   Wyprawka dla noworodka,   Pielęgnacja skóry i problemy z brzuszkiem noworodka,   Trądzik noworodkowy i niemowlęcyZdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Ulewanie u niemowlaka to częsta dolegliwość i chociaż zazwyczaj nie oznacza poważniejszych problemów ze zdrowiem,...
CZYTAJ
Odparzenia pieluszkowe u niemowląt to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą borykają się dzieci w...
CZYTAJ
Kiedy Twój świat wywraca się do góry nogami, wraz z nadejściem upragnionego dziecka, naturalną koleją...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia