Legalna apteka
2017-02-28
Zdrowa skóra i uroda

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Jedną z częstych dolegliwości, na którą narażeni jesteśmy przez całe życie są oparzenia. Pierwsza pomoc jest w tym przypadku szczególnie istotna i to bez względu na to, czy mamy do czynienia z oparzeniami pierwszego, drugiego czy też trzeciego stopnia.

 Pierwsza pomoc przy oparzeniach - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Oparzenie? - Pierwsza pomoc: schłodzić


Stopień oparzenia decyduje o tym, czy kurację można przeprowadzić w domu czy też nieodzowna okaże się specjalistyczna opieka w szpitalu. Nie oznacza to jednak, że możemy bagatelizować także lekkie oparzenia. Pierwsza pomoc zawsze powinna polegać na schłodzeniu rany, najlepiej za pomocą bieżącej zimnej wody (nigdy lodem lub śniegiem). W zależności od stopnia oparzenia, schładzać oparzone miejsce należy przez kwadrans lub przez dwa kwadranse. Jest to ważne z dwóch powodów; przede wszystkim dlatego, że w ten sposób przyniesiemy ulgę osobie, która uległa oparzeniu. Pierwsza pomoc, polegająca na schłodzeniu zimną wodą, powinna ponadto zapobiec dalszemu uszkodzeniu tkanek. Oparzenia trzeciego stopnia schładzamy natomiast jedynie przez kilka minut.

Opatrunek na oparzenia

Oparzenie może być skutkiem wysokiej temperatury, narażenia skóry na długotrwałe działanie promieni słonecznych, porażenia prądem elektrycznym lub kontaktu ze związkiem chemicznym. Jeśli schłodziliśmy miejsce, które uległo oparzeniu - pierwsza pomoc została udzielona. W przypadku, gdy rana jest rozległa, należy bezzwłocznie udać się na pogotowie lub do szpitala. Jeśli oparzenie obejmuje jedynie naskórek, mamy do czynienia z pierwszym stopniem, jeśli naskórek i część skóry właściwej – z drugim, a jeśli obejmuje całą skórę właściwą – z trzecim stopniem oparzenia. Pierwsza pomoc w postaci wspomnianego schłodzenia rany, na przykład zimną wodą, oraz zapobieżenie zakażeniu jest nie do przecenienia i może mieć kolosalne znaczenie dla stanu zdrowia poszkodowanego. Ponadto należy pamiętać (to w przypadku oparzenia pierwszego stopnia) o osuszeniu rany jałową gazą i założeniu suchego opatrunku, a także (tu bez względu na stopień oparzenia) o zdjęciu biżuterii, aby w przypadku wystąpienia opuchlizny nie doszło do martwicy tkanek. Jeśli pojawiły się pęcherze, nie należy ich przekłuwać.

Domowe sposoby i preparaty na oparzenia

Domowe sposoby, czyli stosowanie różnych rodzajów naparów (z bzu, nagietka, rumianku) również powinno przynieść ulgę w lekkich oparzeniach. Pierwszą pomoc warto również rozszerzyć o specjalistyczne preparaty – maści i żele. Jeśli mamy do czynienia z oparzeniem drugiego lub trzeciego stopnia przed zastosowaniem jakichkolwiek preparatów należy skonsultować się z lekarzem, niektóre bowiem, dostępne nawet w aptece środki, utrudniają proces gojenia. Zakazane jest natomiast stosowanie tłuszczów czy mydła. Wacika nasączonego spirytusem można używać wyłącznie w przypadku pierwszego stopnia oparzenia. Pierwsza pomoc, czyli schładzanie oparzonego miejsca bieżącą wodą, jest, jak widać, jedynie pierwszym etapem leczenia. W Aptece Melissa znajdziesz wiele produktów, które są w stanie przyspieszyć proces gojenia się rany powstałej w wyniku oparzenia, także tych słonecznych czy po radioterapii, ale szczególnie polecany jest Alantan, który znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/alantan-plus-masc-30-g,704.html.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Barszcz Sosnowskiego – niebezpieczna, toksyczna(za sprawą furanokumaryny) roślina występująca na łąkach, brzegach jezior, skrajach lasu,...
CZYTAJ
Niezależnie od rodzaju oparzenia, istnieje jedna podstawowa zasada - zawsze należy jak najszybciej oparzone miejsce...
CZYTAJ
Oparzenia to uszkodzenia skóry, do których dochodzi pod wpływem działania bardzo wysokiej temperatury. Można ich...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia