2015-07-02
Porady

Pierwsza pomoc przy oparzeniach I i II stopnia

Niezależnie od rodzaju oparzenia, istnieje jedna podstawowa zasada - zawsze należy jak najszybciej oparzone miejsce schłodzić, zastosować odpowiedni opatrunek i zniwelować ryzyko zakażenia rany. Tak wygląda pierwsza pomoc przy lekkich oparzeniach termicznych I lub II stopnia, z którymi można poradzić sobie samodzielnie – w warunkach domowych, bez wzywania lekarza.

 Pierwsza pomoc przy oparzeniach I i II stopnia - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Stopnie oparzenia

  • I - oparzenie obejmuje tylko naskórek, występuje zaczerwienienie i lekki ból, a rana goi się sama.

  • II - powierzchowne oparzenie obejmujące naskórek i część skóry właściwej, objawiające się pęcherzami wypełnionymi płynem surowiczym oraz dłużej gojące się, ale mniej bolesne, oparzenie głębokie, obejmujące naskórek i skórę właściwą, które pozostawia blizny.

  • III – oparzenie obejmujące skórę właściwą z nerwami, naczyniami krwionośnymi i tkanką podskórną, objawiające się twardością i suchością skóry oraz wymagające niekiedy przeszczepu.

  • IV – najcięższe oparzenie skutkujące zwęgleniem i martwicą tkanek głębiej położonych.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Jeśli oparzenie jest lekkie i nie przekracza 10% powierzchni ciała (co ocenia się przyjmując, że dłoń osoby poparzonej stanowi mniej więcej 1% jej ciała), poparzone miejsce trzymamy pod strumieniem zimnej wody przez, co najmniej, 10 minut. Jeżeli poparzenie jest cięższe, wydłużamy ten zabieg do 30 minut. Można też kierować się zasadą trzech piętnastek, czyli schładzać ranę przez 15 minut, strumieniem wody o temperaturze 15˚C z odległości 15 centymetrów. Do schłodzenia rany wykorzystuje się czasami także specjalne – nieprzyklejające się do rany - hydrożelowe opatrunki. Dla złagodzenia objawów oparzenia z kolei stosuje się Panthenol w sprayu. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu rany w taki sposób, by nie doszło do jej zakażenia. Przydaje się tutaj jałowy opatrunek i dowolny przeciwbakteryjny środek, którym smaruje się miejsce wokół poparzonego obszaru.

Koniecznie zajrzyj na https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/rany-oparzenia-owrzodzenia,472.html

Czego nie wolno robić przy oparzeniach?

  • Pod żadnym pozorem nie przekłuwa się pęcherzy powstałych na poparzonej skórze.

  • Nie przemywa się ran oparzeniowych spirytusem.

  • Oparzeń nie smaruje się tłuszczem, mydłem ani kurzym białkiem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Jedną z częstych dolegliwości, na którą narażeni jesteśmy przez całe życie są oparzenia. Pierwsza pomoc...
CZYTAJ
Oparzenia to uszkodzenia skóry, do których dochodzi pod wpływem działania bardzo wysokiej temperatury. Można ich...
CZYTAJ
Opalanie to nieodłączny element wakacji. Niezależnie, czy należysz do osób preferujących leniwy wypoczynek na leżaku,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia