2022-01-14
Dolegliwości i choroby

Plastry na pryszcze - jak działają i czy warto je stosować?

Plasterki na wypryski to niezwykle popularny sposób na walkę z niechcianymi „przyjaciółmi”, którzy pojawiają się na twarzy niemalże u każdej osoby - niezależnie od wieku, typu cery, stosowanej pielęgnacji czy diety. Oczywiście tego typu „niespodzianki” w większości dotyczą kobiet i mężczyzn z cerą trądzikową czy tłustą, choć występowanie pryszczy, podskórnych gulek i stanów zapalnych na twarzy nie omija także osób z cerą suchą, odwodnioną czy mieszaną. W związku z powszechnością takich zmian skórnych, plastry na pryszcze stają się coraz bardziej popularne, a dodatkowo ich oferta na rynku drogeryjnym i aptecznym wciąż się powiększa. Czy plastry na wypryski są naprawdę najlepszym rozwiązaniem problemu niechcianych „przyjaciół”? Czy może je stosować każda osoba - bez ograniczeń? Czy plastry na wągry są tym samym, co plasterki na wypryski? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Plastry na wypryski w pielęgnacji różnych rodzajów cery
Spis treści

Czym są plastry na wypryski?

Plastry na niedoskonałości to wyrób kosmetyczny, który zbudowany jest najczęściej z folii poliuretanowej (w wersji przezroczystej) lub z materiału papierowego lub fragmentu cienkiej tkaniny (w wersji nieprzezroczystej), na którym znajduje się bezpieczny dla skóry klej, a także substancje aktywne mające działać antybakteryjnie, przeciwzapalnie, kojąco i łagodząco na zmianę skórną, na którą zostają naklejone omawiane plastry. W zależności od marki czy producenta, plastry na trądzik i pryszcze mogą przyjmować różne formy i wielkości (najczęściej są to niewielkie kółeczka), przy czym niemal każdą formę nosi się wygodnie - plastry są niemalże niewyczuwalne na twarzy. Dodatkowo niektóre z nich można - podobnie jak plastry na opryszczkę - skutecznie ukryć pod makijażem.

Plastry na niedoskonałości - jak działają? Czy wysuszają pryszcze?

Plastry na pryszcze działają w trojaki sposób:

 • po pierwsze, plastry na wypryski (gojące plastry) - dzięki zawartych w nim substancjom czynnym i w zależności od ich rodzaju - łagodzą stan zapalny toczący się w obrębie zmiany skórnej, hamują namnażanie się bakterii przyczyniających się do zaognienia samej zmiany, niwelują ból, swędzenie i inne nieprzyjemne odczucia związane z pojawieniem się pryszcza, przyspieszają jego gojenie, a dodatkowo - w przypadków plastrów hydrokolidowych na pryszcze - pomagają „związać” wysięk ze zmiany i przyspieszają regenerację naskórka;
 • po drugie, plastry na niedoskonałości fizycznie oddzielają zmianę skórną od środowiska zewnętrznego, przez co zapobiegają jej zabrudzeniu, a także zainfekowaniu bakteriami;
 • po trzecie, plastry na trądzik, poprzez zasłonięcie zmiany, zapobiegają u wielu osób jej rozdrapywaniu i zniechęcają do „wyciskania” pryszczy, przez co również przyczyniają się do ochrony przed wniknięciem bakterii i rozniesieniem ich na pozostałej części twarzy.

Jak więc widać, plasterki na pryszcze przyczyniają się nie tylko do szybszego gojenia się zmian skórnych, ale polecane są również wszystkim tym osobom, które nie mogą powstrzymać się przed wyciskaniem pryszczy i ich rozdrapywaniem. Może okazać się, że to właśnie ta metoda będzie kluczem do sukcesu w pielęgnacji cery - niezależnie od tego, jaki jej typ aktualnie posiadasz. Więcej metod na pozbycie się niechcianych „przyjaciół” odnajdziecie w jednym z naszych poprzednich artykułów - Jak szybko pozbyć się pryszcza? Sprawdź skuteczne metody!, do którego lektury serdecznie zachęcamy!

Plastry na trądzik - zawierają kwas salicylowy, cynk i inne substancje

Plasterki na wypryski można podzielić w zależności od substancji czynnej, jaką zawierają. Determinuje ona ich kierunkowe działanie. Oczywiście producenci łączą ze sobą różnego rodzaju wyciągi, ekstrakty czy hydrolaty, by wzmocnić efekt wyciszenia, wygładzenia i ograniczenia rozwoju zmian skórnych. Do najpopularniejszych rodzajów plastrów na pryszcze i zmiany trądzikowe zaliczamy:

 • plastry na wypryski z olejkiem z drzewa herbacianego, który działa silnie przeciwbakteryjnie, hamując namnażanie się bakterii i przeciwdziałając przenoszeniu ich w inne partie twarzy;
 • plastry na niedoskonałości z cynkiem, wysuszającym zmianę oraz przyspieszającym jej gojenie - dodatkowo wchłaniają nadmiar sebum;
 • plastry na trądzik z kwasem salicylowym, przyspieszającym złuszczanie się naskórka w obrębie, na który plaster został naklejony, a tym samym - przyspieszającym usuwanie zanieczyszczeń znajdujących się w zmianie skórnej; 
 • plasterki na pryszcze hydrokoloidowe, zawierające substancję wiążącą wysięk, łagodzą stany zapalne oraz wchłaniająca martwy naskórek - są one idealne do przyspieszania gojenia zaskórników otwartych.

Tak jak zostało to już wspomniane, niektórzy producenci łączą w swoich wyrobach działanie wymienionych powyżej i innych substancji przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, aby uzyskać optymalne działanie produktu.

Jak stosować antybakteryjne plasterki?

Stosowanie plasterków na wypryski jest bardzo proste, jednak przy ich aplikacji należy trzymać się kilku zasad, które pomogą zachować skórę w dobrej kondycji i zapobiegną rozsiewaniu bakterii w innych częściach twarzy. Jak więc prawidłowo aplikować i nosić plastry na pryszcze?

 • Przede wszystkim zarówno zdejmowanie, jak i nanoszenie na skórę plastrów na wypryski powinno odbywać się po uprzednim umyciu dłoni wodą z mydłem, by mieć pewność, że bakterie bytujące na skórze rąk nie przeniosą się ani na sam plaster, ani na skórę twarzy.
 • W trakcie noszenia plastrów na niedoskonałości na skórze, nie należy ich dotykać, podważać czy skubać - może to osłabić ich działanie, spowodować ich przedwczesne odklejenie i oczywiście - przyczynić się do zainfekowania danego miejsca bakteriami bytującymi na dłoniach.
 • Czas noszenia plastrów na trądzik jest niezwykle ważny i należy stosować się w tym zakresie do zaleceń producenta - niektóre formuły można przykleić na wyprysk i pozostawić je nawet na całą noc, inne - ze względu na silne substancje aktywne w wysokim stężeniu - nosi się jedynie kilka godzin.
 • Jeśli chodzi o makijaż, to wiele plasterków na pryszcze można ukryć pod podkładem czy pudrem - należy jednak pamiętać wówczas o powyższych zasadach higienicznych, dbając przy tym o dokładne przyklejenie plasterka i niedotykanie go w trakcie dnia.

Warto na koniec wspomnieć o tym, że niektóre osoby, zamiast plasterków hydrokoloidowych przeznaczonych do gojenia pryszczy, kupują duże opatrunki hydrokoloidowe (przykładowo przeznaczone do gojenia odcisków na stopach), tną je na kawałki i przyklejają na twarz. Będą one działać podobnie, jednak nie warto postępować w ten sposób, ponieważ klej w plastrach na odciski jest zazwyczaj zdecydowanie mocniejszy, a także bardziej podrażniający - nie warto więc oszczędzać akurat na tym typie plastrów!

Czy wraz z plasterkami na pryszcze warto stosować plastry na wągry?

Oprócz plasterków na wypryski, w drogeriach czy aptekach znajdziemy również inne propozycje, takie jak plasterki oczyszczające nos czy plastry na wągry, pomagające pozbyć się ciemnych punkcików z okolic skrzydełek nosa, brody czy brwi. Wiele osób sięga po nie regularnie, jednak krótkotrwały efekt może wprawić je w zawód. Dlaczego? Plasterki oczyszczające nos czy plastry na wągry działają bowiem powierzchownie - przyklejają się do nich jedynie końcówki wągrów, a więc mieszanina sebum i łoju umieszczona w porach, która zdążyła już zmienić kolor na skutek kontaktu z powietrzem. Niestety, resztki sebum i łoju wciąż pozostaną w porach skóry, utleniając się na nowo - dlatego nie ma sensu stosować plastrów oczyszczających nos regularnie (także z uwagi na podrażnienia pojawiające się przy ich odrywaniu od skóry).

Kiedy warto stosować antybakteryjne plasterki na nos, czoło i brodę?

Plastry oczyszczające na nos, brodę i czoło - ze względu na swoje doraźne działanie - mogą być jednak stosowane przed wielkimi wyjściami, na imprezę czy spotkanie rodzinne. Warto jednak przed pierwszą aplikacją upewnić się, czy nasza skóra nie reaguje alergicznie na substancje zawarte w takich plastrach bądź na naniesiony na nie klej. Dodatkowo plastrów na wągry czy plastrów oczyszczających nos nie powinny używać osoby mające problem z cerą wrażliwą, alergiczną, atopową czy mające problem z pękającymi naczynkami.Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
O trądziku można pisać wiele, bo wiele jest jego postaci. Różne są też metody leczenia...
CZYTAJ
Puder do twarzy jest jednym z podstawowym kosmetyków obecnych w kosmetyczce każdej kobiety. W zależności...
CZYTAJ
Pielęgnacja skóry atopowej nie należy do łatwych. Wymaga poświęcenia jej więcej czasu oraz ostrożnego doboru...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia