• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2016-01-27
Dolegliwości i choroby

Pleśniawki i afty

Pleśniawki to częsta, ale niegroźna dolegliwość występująca u najmłodszych dzieci. To białawy nalot na języku, podniebieniu, dziąsłach lub wewnętrznej części policzków. Powoduje dyskomfort maluszka w trakcie jedzenia oraz może być przyczyną bólu, rozdrażnienia i problemów ze snem. Choć początkowo niegroźne, to nieleczone pleśniawki mogą się rozszerzać i prowadzić do powikłań.

 Pleśniawki w jamie ustnej u dziecka - jak powstają?
Spis treści

Przyczyny pleśniawek u dzieci

Pleśniawki są efektem braku dostatecznej higieny. Do zarażenia malucha może dochodzić na drodze ssania zabrudzonego smoczka (należy je wymieniać lub wyparzać), ale także podczas ssania piersi. Mamy powinny zadbać o to, aby przed i po karmieniu oczyszczać piersi ciepłą wodą. Również przebyta antybiotykoterapia burzy naturalną florę bakteryjną, co może skutkować rozwojem grzybicy (w postaci pleśniawek, bowiem białe naloty to drożdżaki). Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie leczenia podawać dziecku probiotyk (Dicoflor, Floractin, Trilac).

Pleśniawki u niemowlaka - czym leczyć?

Profilaktyka pleśniawek opiera się na przestrzeganiu zasad higieny. Jednak, gdy ta zawodzi trzeba sięgnąć po preparaty o działaniu antyseptycznym, przeciwgrzybicznym a także probiotyki. Nie można zdrapywać białych nalotów – powoduje to krwawienie i ból u dziecka. Oto kilka sposób na radzenie sobie z pleśniawkami:

  • Pędzlowanie zmienionych miejsc preparatami o działaniu antyseptycznym (szałwia, rumianek, Dentosept).
  • Pędzlowanie za pomocą 1% wodnego roztworu gencjany o działaniu dezynfekującym.
  • Jeśli u dziecka stosowane są Pulmicort, Nebbud lub inne leki ze sterydami, należy po wykonanej inhalacji przemyć jamę ustną ciepłą wodą.
  • Przemywanie błon śluzowych za pomocą gazika nasączonego Octeniseptem.
  • Aphtin – z uwagi na zawarty w nim toksyczny tetraboran sodu, należy stosować go ostrożnie a najlepiej skonsultować problem z lekarzem.
  • W przypadkach nie poddających się leczeniu powyższymi sposobami, należy zgłosić się do lekarza, który może zalecić leki przeciwgrzybicze wydawane na receptę (np. Nystatynę do pędzlowania).

 

U starszych dzieci, mogą pojawiać się afty w postaci niewielkich czerwonych pęcherzyków. Zwykle mają charakter bakteryjny lub wirusowy. Wówczas oprócz wymienionych specyfików, można także stosować np. Tantum verde w aerozolu. We wszystkich przypadkach, przestrzeganie zasad higieny to podstawowe postępowanie profilaktyczne. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Kłopoty zdrowotne w jamie ustnej bywają szczególnie dokuczliwe, gdyż dają znać o sobie niemalże...
CZYTAJ
Regularne dbanie o higienę jamy ustnej przekłada się nie tylko na zdrowie zębów i dziąseł,...
CZYTAJ
Afty utrudniają jedzenie, dokuczają podczas mówienia oraz w trakcie mycia zębów. Mogą mieć charakter nawrotowy,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia