2023-07-28
Dolegliwości i choroby

Płód pod wpływem alkoholu. Objawy i skutki FAS

Zespół Alkoholowy Płodowy (FAS) to poważny stan zdrowia, który może wystąpić u dzieci, które były narażone na alkohol w czasie rozwoju płodowego. Główną przyczyną FAS jest spożywanie alkoholu przez matkę podczas ciąży. Alkohol przenika przez łożysko do krwiobiegu płodu, co może powodować szereg uszkodzeń, zarówno fizycznych, jak i neurologicznych. Symptomy FAS obejmują zarówno cechy fizyczne, jak i neurologiczne. FAS jest nieuleczalne, ale wcześnie zainicjowane interwencje mogą pomóc dziecku radzić sobie z jego skutkami.

 Jak alkohol przenika do płodu
Spis treści

Jak alkohol przenika do płodu

Kiedy kobieta w ciąży pije alkohol, substancja ta szybko przechodzi przez jej krew do łożyska, które jest odpowiedzialne za dostarczanie tlenu i składników odżywczych do krwiobiegu płodu. Alkohol łatwo przenika przez łożysko do krwi płodu, co oznacza, że poziom alkoholu w krwi płodu szybko staje się równy poziomowi alkoholu w krwi matki. Niestety, systemy metaboliczne płodu nie są jeszcze w pełni rozwinięte, więc płód nie jest w stanie metabolizować alkoholu tak skutecznie jak dorośli. To oznacza, że alkohol pozostaje w systemie płodu na dłużej, co zwiększa jego potencjalne uszkodzenia. Alkohol jest neurotoksyczną substancją, która może powodować szereg problemów rozwojowych, zwłaszcza w mózgu płodu. Te problemy mogą prowadzić do długotrwałych skutków, takich jak upośledzenie intelektualne, problemy z uczeniem się i zachowaniem, a także problemy fizyczne, które są charakterystyczne dla Zespołu Alkoholowego Płodowego (FAS).

Objawy FAS

Zespół Alkoholowy Płodowy (FAS) wiąże się z szerokim zakresem objawów, zarówno fizycznych, jak i neurologicznych.

Fizyczne objawy FAS mogą obejmować:

 • niską masę urodzeniową i niewielki wzrost; 
 • nieproporcjonalnie małą głowę (mikrocefalia),
 • charakterystyczne cechy twarzy, takie jak krótkie powieki, płaski nos, cienka górna warga, mała broda, a także płaski lub zagłębiony obszar między nosem a górną wargą (filtrum); 
 • problemy z narządami, w tym z sercem, nerkami, układem kostnym, słuchem.

Wśród neurologicznych objawów FAS wymienia się:

 • opóźnienia w rozwoju, w tym opóźnienia motoryczne i mowy; 
 • trudności z uczeniem się i pamięcią;
 • problemy z uwagą i koncentracją.
 • trudności z rozumieniem przyczyn i skutków, co może prowadzić do problemów z zachowaniem; 
 • trudności w społecznej interakcji i komunikacji.

Objawy FAS mogą się różnić i nie wszystkie dzieci z FAS wykazują wszystkie powyższe symptomy. Wcześniejsza diagnoza i interwencja mogą pomóc zmniejszyć niektóre z negatywnych skutków FAS. Dlatego ważne jest, aby lekarze, rodzice i opiekunowie byli świadomi tych objawów i odpowiednio szybko podjęli właściwe kroki.

Leczenie dzieci z FAS

Zespół Alkoholowy Płodowy (FAS) jest nieuleczalny, ponieważ uszkodzenia spowodowane przez ekspozycję na alkohol w czasie rozwoju płodowego są trwałe. Niemniej jednak, istnieje wiele strategii i interwencji, które mogą pomóc dzieciom z FAS osiągnąć swoje maksymalne możliwości i poprawić jakość ich życia.

 • Terapie wczesnego rozwoju: terapie skierowane na rozwój motoryczny, mowy i społeczny mogą pomóc dzieciom z FAS rozwijać te kluczowe umiejętności. 
 • Edukacja specjalna: dzieci z FAS mogą potrzebować specjalistycznego wsparcia edukacyjnego, aby pomóc im radzić sobie z trudnościami w uczeniu się i koncentracji. Może to obejmować indywidualne plany nauczania, dostosowane strategie nauczania i dodatkowe zasoby.
 • Terapia behawioralna: terapia behawioralna może pomóc dzieciom z FAS radzić sobie z problemami z zachowaniem, takimi jak impulsywność, agresja czy problemy z relacjami społecznymi.
 • Wsparcie dla rodzin i opiekunów: wsparcie dla rodzin i opiekunów jest kluczowe, ponieważ mogą oni potrzebować pomocy w zrozumieniu i radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi z FAS. Może to obejmować terapie rodzinne, grupy wsparcia i szkolenia.
 • Leki: w niektórych przypadkach leki mogą być stosowane do leczenia niektórych objawów FAS, takich jak problemy z koncentracją (w stylu ADHD) lub problemy z zachowaniem. Decyzje o lekach powinny być podejmowane w konsultacji z lekarzem.

Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i co działa u jednego dziecka, niekoniecznie musi działać dla innego. Dlatego ważne jest, aby plan leczenia był indywidualny i dostosowany do unikalnych potrzeb każdego dziecka.

Zapobieganie FAS

Zespół Alkoholowy Płodowy (FAS) jest w 100% zapobiegawczy. Najważniejszym krokiem w zapobieganiu FAS jest całkowite unikanie spożycia alkoholu w czasie ciąży.

 • Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu do spożycia podczas ciąży. Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą potencjalnie szkodzić płodowi.
 • Nie ma bezpiecznego momentu w ciąży, kiedy można spożywać alkohol. Alkohol może szkodzić płodowi na każdym etapie ciąży, ale ryzyko jest największe w pierwszym trymestrze, kiedy większość organów płodu się rozwija.
 • Jeżeli kobieta planuje ciążę, powinna unikać alkoholu. Często kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży kilka tygodni po zapłodnieniu, co oznacza, że płód mógł być już narażony na alkohol.
 • Kobiety, które mają trudności z zaprzestaniem picia alkoholu, powinny szukać pomocy. Możliwe jest uzyskanie wsparcia od lekarza, terapeuty, grupy wsparcia lub specjalistycznego ośrodka leczenia uzależnień.

Edukacja i świadomość społeczna są kluczowe w zapobieganiu FAS. Wiele osób nie jest świadomych ryzyka związanego z piciem alkoholu w czasie ciąży. Dlatego ważne jest, aby informować społeczeństwo o ryzyku FAS i zachęcać do bezpiecznych praktyk podczas planowania i przebiegu ciąży.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Szczepienia dla ciężarnych, a także dla kobiet planujących ciążę to bezpieczny sposób ochrony zarówno przyszłej...
CZYTAJ
Zespół Downa, znany również jako trisomia 21, to stan genetyczny, który występuje, gdy osoba ma...
CZYTAJ
Ciemieniucha to stan, który często dotyka niemowlęta, choć może wystąpić u osób w każdym wieku. Nazwa...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia