Legalna apteka
2022-04-14
Zdrowie kobiety

Płyny do higieny intymnej. Rodzaje i właściwości

Właściwa higiena miejsc intymnych jest niezwykle ważna. Trzeba jednak uważać ze stosowaniem w tych okolicach standardowych detergentów myjących, które mogą zaburzać florę bakteryjną i naruszać naturalne pH, doprowadzając do problemów czy infekcji. Co zatem stosować do mycia miejsc intymnych? Jakie są rodzaje i właściwości przeznaczonych do nich specjalnych płynów?

 płyn do higieny intymnej
Spis treści

Czym jest płyn do higieny intymnej? 

Okolice intymne to bardzo ważna i wyjątkowa część ciała. Ich pielęgnacja musi być przede wszystkim bardzo delikatna, dlatego wymagają stosowania specjalnych środków. Są to płyny lub żele do higieny intymnej, których zadaniem jest zazwyczaj łagodne oczyszczanie bez naruszania naturalnej flory fizjologicznej czy zaburzania pH pochwy. Nie zawierają one zazwyczaj: 

  • środków powierzchniowo czynnych, takich jak pianotwórcze siarczany, np. SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate),
  • parabenów,
  • sztucznych barwników,
  • konserwantów,
  • substancji zapachowych,
  • alkoholu etylowego. 

Wszystkie te substancje mogą bowiem zaburzać mikroflorę, niepotrzebnie wysuszać skórę, a często również ją podrażniać. 

Płyny do higieny intymnej – właściwości i skład 

Delikatne oczyszczanie jest bardzo ważne, ponieważ okolice intymne stanowią często bardzo dobre środowisko do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Sprzyjają im bowiem przede wszystkim ciepło i wilgoć. Aby uniknąć infekcji, należy dbać o regularną higienę tych miejsc. Warto wspomóc swój organizm nosząc również przewiewną, niezbyt ciasną bieliznę wykonaną z naturalnych włókien.

Co powinien zawierać płyn do higieny intymnej? Większość produktów tego typu ma zbliżone do siebie składy. Bardzo często znajduje się w nich kwas mlekowy, który wspomaga zachowanie naturalnej mikroflory i prawidłowego poziomu pH okolic intymnych. Mogą także zawierać inulinę, która wspomaga rozwój „dobrych” bakterii dbających o zdrowie pochwy. Bardzo często w składach można znaleźć także przynajmniej jedną substancję kojącą, taką jak D-panthenol lub alantoina. Obie pomagają łagodzić podrażnienia. Świetnym uzupełnieniem tego typu składników są wyciągi roślinne – np. z rumianku, nagietka czy aloesu. Ponadto płyn do higieny intymnej może zawierać na przykład składniki o właściwościach antyseptycznych. Podstawowym zadaniem płynu do higieny intymnej jest delikatne mycie i odświeżanie. W zależności od rodzaju i zastosowanych składników może być jednak równie przeznaczony do innych, konkretnych celów. 

Rodzaje płynów do higieny intymnej 

Na rynku można znaleźć zarówno „uniwersalne” płyny do higieny intymnej, jak i kosmetyki o specjalistycznym przeznaczeniu. Jakie może to być przeznaczenie i czym wyróżniają się poszczególne typy produktów?

  • Płyny intymne kojące lub łagodzące są przeznaczone przede wszystkim dla kobiet z wyjątkowo delikatną, podatną na podrażnienia skórą. Często sprawdzają się też podczas infekcji, ponieważ mogą pomagać łagodzić zaczerwienienie, pieczenie czy świąd. Często zawierają takie składniki jak D-panthenol czy wyciąg z aloesu.
  • Płyny intymne dla kobiet dojrzałych oprócz właściwości myjących często mają również właściwości nawilżające. W zaawansowanym wieku częstym problemem jest bowiem suchość pochwy. Poza standardowymi składnikami zawierają również takie, które wspomagają nawilżenie tych okolic.
  • Płyny intymne dla ciężarnych wykazują się wyjątkową delikatnością. Zawierają składniki wspomagające zachowanie prawidłowego pH oraz łagodzenie uczucia obrzmienia. Często towarzyszą im również składniki typowo pielęgnacyjne i nawilżające.
  • Płyny intymne dla dziewczynek pomagają wyrobić prawidłowe nawyki higieniczne, a jednocześnie zadbać o odpowiednio delikatną pielęgnację miejsc intymnych. Charakteryzują się bardzo pielęgnacyjnymi i ochronnymi składami. Często zawierają również składniki wspomagające regenerację i łagodzenie podrażnień. 

Jaki płyn do higieny intymnej wybrać? Właściwy rodzaj to nie wszystko. Warto zwrócić również uwagę na markę i wybrać tą znaną, sprawdzoną, polecaną przez lekarzy ginekologów czy dermatologów. Najlepiej przeanalizować również skład i jego właściwości.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Właściwa higiena jest kluczowa dla poczucia komfortu, zdrowia i dobrego samopoczucia. Szczególnie wymagające są sfery intymne,...
CZYTAJ
Seksualność jest niezwykle ważną częścią naszego życia. Z jednej strony jest to cecha stała, niezbywalna,...
CZYTAJ
Infekcje intymne - stany zapalne pochwy i sromu - są jednym z najczęstszych powodów zgłaszania...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia