• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2022-08-11
Dolegliwości i choroby

Podagra. Czym jest i jak się objawia?

Podagra – zwana też dną moczanową lub artretyzmem – jest poważną, przewlekłą chorobą. Jej leczenie nie należy do najłatwiejszych, co wynika również z tego, że do końca nie wiadomo, co ją wywołuje. Tym, co najbardziej dokucza chorym, są silne dolegliwości bólowe związane ze zniekształceniem stawów. Dowiedz się więcej o tej chorobie, jej objawach i leczeniu!

 Jakie są przyczyny podagry?
Spis treści

Podagra – co to takiego?

Za podagrę odpowiada nadmiar kwasu moczowego w organizmie. Jeśli jest go zbyt dużo, nie może zostać on rozpuszczony we krwi. Wtedy dochodzi do jego krystalizacji. Złogi w postaci kryształków moczanu sodu zalegają w płynie stawowym.


Chorzy na podagrę cierpią na silne dolegliwości bólowe w obrębie stawów. Kryształki moczanu sodu mają ostre krawędzie i „ranią” miejsce połączenia kości. Wywołuje to stan zapalny, który jest powodem bólu.


Na chorobę tę zapadają najczęściej mężczyźni po 40. roku życia. U kobiet rozpoznaje się ją w okresie menopauzy.

Podagra dzieli się na:

 • pierwotną – polega ona na wytwarzaniu zbyt dużej ilości kwasu moczowego przez organizm. Ma to miejsce podczas rozpadu obumierających tkanek. Podagra pierwotna to uwarunkowane genetycznie zaburzenie metaboliczne;
 • wtórną – pojawia się ona na skutek zaburzenia metabolizmu spowodowanego nieodpowiednią dietą i niezdrowym stylem życia. Podagra wtórna grozi też tym, którzy przeszli białaczkę, cierpią na niewydolność nerek, cukrzycę typu II.

Jakie są przyczyny podagry?

Za zachorowanie na podagrę są odpowiedzialne czynniki genetyczne oraz inne, poważne choroby. Jednak sprzyja jej także niezdrowy styl życia. Większe ryzyko zachorowania na podagrę mają ci, którzy:

 • nie dbają o dietę – kwas moczowy jest produkowany także z puryn dostarczanych wraz z pokarmem. Są to związki chemiczne znajdujące się m.in. w alkoholu, czerwonym mięsie, podrobach, bulionach – dlatego spożycie tych produktów w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do krystalizowania się kwasu moczowego;
 • stosują głodówki;
 • cierpią na otyłość brzuszną, nadwagę;
 • nadużywają aspiryny i leków moczopędnych;
 • prowadzą siedzący tryb życia – brak ruchu sprzyja zaburzeniom metabolizmu.

Czym objawia się dna moczanowa?

Podagra przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Na tym etapie można ją stwierdzić jedynie na podstawie badania krwi – ocenia się wtedy ilość kwasu moczowego w surowicy.


Kiedy choroba ta się rozwinie, pojawiają się silne dolegliwości. Są one zlokalizowane zwykle w stawie śródstopno-paliczkowym palucha. Chorzy, u których diagnozuje się podagrę, skarżą się na:

 • intensywny ból u podstawy palucha – pojawia się on nagle, może przybierać na sile lub czasowo ustępować;
 • obrzęk, zaczerwienienie i rozgrzanie wokół stawu objętego przez stan zapalny.

Podagra może też objawiać się podobnie jak grypa. Towarzyszą jej niekiedy dreszcze, podwyższona temperatura ciała. Jeśli pierwsze objawy choroby zostaną zignorowane i nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, kryształki moczanu sodu zaczną odkładać się w tkankach miękkich. Wtedy na piętach, uszach, palcach i torebkach stawowych pojawią się bolesne guzki.


Diagnostyka podagry rozpoczyna się od badania stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi. Oprócz tego lekarz może zalecić:

 • analizę płynu stawowego pod mikroskopem;
 • badanie USG i RTG stawów;
 • badanie kwasu moczowego w dobowej zbiórce moczu.

Leczenie podagry

Podagra to choroba, której nie można wyleczyć, jednak istnieją sposoby na to, aby minimalizować jej objawy. W tym celu należy:

 • zmienić styl życia – więcej się ruszać, odstawić alkohol i inne produkty zawierające puryny;
 • przyjmować zalecane przez lekarza leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, zmniejszające ilość wydzielania kwasu moczowego. Chorym przepisywane są kolchicyny i niesteroidowe środki przeciwzapalne;
 • zacząć leczenie schorzeń, które mogły spowodować podagrę.

Ci, którym dokuczają szczególnie silne dolegliwości bólowe, mogą poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Polega on na wycięciu złogów moczanowych.


Leczenie dny moczanowej powinno zostać wdrożone od razu po pierwszych objawach choroby. Farmakoterapia przynosi wtedy najlepsze efekty i zapobiega dalszemu rozwojowi podagry.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Ból kręgosłupa w krzyżu, czyli w dolnym odcinku pleców, określa się jako lumbago. Ze względu...
CZYTAJ
Aromaterapia jest jednym ze sposobów terapii zaliczanych do propozycji medycyny alternatywnej. Dowody na skuteczność jej...
CZYTAJ
Bolące stawy wywołują poważny dyskomfort, jednocześnie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Jeśli dolegliwości nie ustępują po kilku...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia