Legalna apteka
2022-08-18
Dolegliwości i choroby

Podróżna apteczka - spokojny urlop!

Pakowanie się przed wyjazdem na rodzinny urlop zwykle jest nie lada wyzwaniem, a sztuka wyboru i umiejętność podejmowania decyzji są tu nie do przecenia. O ile są rzeczy, z których możemy zrezygnować, o tyle dobrze zaopatrzona apteczka powinna być obowiązkowym elementem w naszym wakacyjnym bagażu. Właściwie dobrane środki medyczne i opatrunkowe sprawią, że nagły ból głowy, otarcie nogi na szlaku, niespodziana infekcja czy słoneczne poparzenie nie popsują nam radości z wypoczynku, bo na wyciągnięcie ręki będziemy mieć na nie antidotum. W co zatem wyposażyć wakacyjną apteczkę?

 Apteczka na podróż może przydać się w każdej sytuacji
Spis treści

Apteczka podróżna i leki przyjmowane na stałe

Choroby przewlekłe czy dolegliwości, na które przyjmujemy leki w sposób ciągły, nie dają urlopu; i o nich przede wszystkim nie możemy zapomnieć. Są to zwykle choroby reumatyczne, nadciśnienie, cukrzyca czy inne dolegliwości. Warto przed wyjazdem wykupić recepty i zadbać o odpowiedni zapas niezbędnych lekarstw w apteczce podróżnej.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w apteczce na podróż

Ból głowy może skutecznie zepsuć najprzyjemniejsze chwile, a po wyczerpujących wędrówkach bądź przy pierwszych objawach przeziębienia mogą pojawić się bóle mięśni. Warto mieć wówczas pod ręką odpowiednie preparaty, które mają podwójne działanie: przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a przy tym zwalczają różnorodne bóle: głowy, mięśni, gardła, zębów czy bóle menstruacyjne. Występują one w różnych postaciach, mogą mieć standardowe lub zintensyfikowane i przyspieszone działanie. Jeśli wyjeżdżamy z dziećmi, preparaty te powinny być także przystępne dla nich, możemy też wybrać te, które są dedykowane dzieciom. Oprócz leków przeciwbólowych nie zapomnijmy także o spakowaniu termometru!

Leki na trawienie, probiotyki i preparaty na chorobę lokomocyjną

W podróżach łatwo jest zapaść na dolegliwości pokarmowe. Nie są to przypadłości zarezerwowane jedynie dla krajów tropikalnych, gdzie panuje inna flora bakteryjna (i jej skutki uboczne w postaci biegunek czy wymiotów). Na zatrucia pokarmowe można być narażonym w każdej podróży i w każdym miejscu. Zwykle urlop to zmiany w naszej diecie, inna woda, spożywanie posiłków w różnych, czasem przypadkowych, miejscach. To może sprzyjać problemom układu trawiennego, dlatego tych preparatów nie pomijajmy w wakacyjnym zestawie pierwszej pomocy (niech będzie to przynajmniej węgiel leczniczy, lek przeciwbiegunkowy czy elektrolity). Tu także warto wspomnieć o środkach pomocnych w przypadku choroby lokomocyjnej – zwłaszcza, gdy jadą z nami dzieci, warto uzupełnić o nie podróżną apteczkę.

Materiały i środki opatrunkowe oraz ochronno-regeneracyjne w apteczce na wakacje

Plastry, bandaż, woda utleniona bądź specjalne chusteczki do przemywania ran – są niezastąpione w przypadku skaleczeń, stłuczeń, otarć czy odcisków i są absolutnie niezbędne podczas wakacyjnych wyjazdów. Gdziekolwiek nie jedziemy, plastry opatrunkowe dobrze jest zawsze mieć przy sobie. W przypadku np. dłuższych wędrówek warto je także stosować profilaktycznie, aby uniknąć otarć czy odcisków na stopach. Kiedy jednak te już się pojawią, należy je właściwie pielęgnować. Idealnie sprawdzi się krem łączący działanie antybakteryjne z nawilżającym. Na stłuczenia i drobne urazy pomogą też specjalne żele chłodzące i obkurczające naczynka, a na otarcia czy odparzenia przyda się odpowiedni krem wspomagający regenerację naskórka. Najlepszym rozwiązaniem będzie produkt, który może używać każdy członek rodziny. Nie zapomnijmy także, by razem ze środkami opatrunkowymi zapakować małe nożyczki, wodę utlenioną lub inny preparat do odkażania ran, pęsetę, maseczkę do sztucznego oddychania czy jednorazowe igły.

Środki na ukąszenia owadów, czyli wakacyjny niezbędnik

Maści, żele, spraye, plastry – nieważne, w jakiej postaci, ważne, że środki te pomogą odstraszyć komary, meszki, kleszcze i tym samym uchronić się przed przenoszonymi tą drogą chorobami oraz nieprzyjemnymi dolegliwościami w postaci swędzenia, pęcherzy, podrażnień skóry. Jeśli jednak już pojawią się bąble czy obrzęki, ulgę przyniosą maści i kremy kojące i łagodzące uczucie dyskomfortu - warto uzupełnić o nie wyposażenie apteczki.

Do apteczki podróżnej zabierz preparaty do opalania

Bez kremów z filtrem do opalania nie wybierajmy się na żaden urlop! Ochrona skóry przed słońcem jest bardzo ważna, a nadal często lekceważona. Dzięki odpowiednio dobranym filtrom unikniemy poparzeń skóry. Pamiętajmy także, by po kąpielach słonecznych zawsze stosować kremy nawilżające i kojące skórę. A kiedy pojawią się zaczerwienienia niezastąpiony będzie krem o bogatym składzie i wszechstronnym działaniu, przede wszystkim regenerująco-nawilżającym.


Kompletowanie wakacyjnej apteczki to zawsze swego rodzaju kompromis między koniecznością spakowania rzeczy najpotrzebniejszych i eliminacji nadmiernego bagażu a byciem przygotowanym na różne sytuacje. Warto jednak pamiętać, że przemyślany i właściwie spakowany zestaw niezbędnych akcesoriów i preparatów medycznych pozwoli nam mieć spokojną głowę i w pełni korzystać z uroków wakacyjnego wypoczynku.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
W każdym domu powinno znaleźć się kilka powszechnie stosowanych preparatów farmaceutycznych oraz przyborów i środków...
CZYTAJ
Aby wakacyjny wyjazd był niezapomnianym przeżyciem, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, a nie przykrą niespodzianką...
CZYTAJ
Co zabrać na wakacje z dzieckiem - zwłaszcza, jeśli maluch nie przekroczył jeszcze drugiego roku...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia