• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2022-10-18
Dolegliwości i choroby

Polio. Czym objawia się ta choroba zakaźna?

Epidemia polio miała miejsce w latach 50. ubiegłego wieku. Dzięki programowi masowych szczepień chorobę tę całkowicie wyeliminowano w Polsce i w większości krajów Europy. Pojawia się jednak ona endemicznie w niektórych regionach świata, a w innych są diagnozowania pojedyncze jej przypadki. Właśnie dlatego warto zachować czujność i wiedzieć, jakie objawy mogą sugerować zakażenie wirusem polio. Wyjaśniamy, jakie symptomy powinny szczególnie zaniepokoić!

 Polio – objawy choroby
Spis treści

Polio – co wywołuje tę chorobę i jak można się nią zarazić?

Polio – zwane też chorobą Heinego-Medina lub nagminnym zapaleniem rogów przednich rdzenia kręgowego – wywołują trzy typy poliowirusów należące do rodziny enetrowirusów. Można zakazić się nimi drogą fekalno-oralną. Oznacza to, że do zarażenia dochodzi na skutek kontaktu z wydzielinami z gardła lub z kałem, które muszą trafić do przewodu pokarmowego.


Okres inkubacji wirusa – czyli czas między zakażeniem a wystąpieniem pierwszych objawów – to zwykle ok. od 7 do 14 dni. W tym czasie przedostaje się on do jelit i namnaża się. W dalszej kolejności „wędruje” on do węzłów chłonnych – etap ten nazywa się wiremią pierwotną.


Niepokojące objawy można zaobserwować, gdy wirus polio zacznie rozprzestrzeniać się w organizmie. Gdy zakaża neurony ruchowe rogów przednich rdzenia kręgowego, rdzenia przedłużonego i mostu oznacza to, że doszło do wiremii wtórnej.

Polio – objawy choroby

Choroba ta może mieć różny przebieg. Niektórzy nie wiedzą o tym, że zostali zakażeni, natomiast inni skutki przejścia polio odczuwają do końca życia. Z tego względu wyróżnia się kilka postaci tej choroby, a w tym:

  • zakażenie bezobjawowe – dotyczy to większości osób zakażonych wirusem;
  • chorobę gorączkową (polio poronne);
  • aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • postać porażenną.

W związku z tym polio może dawać całych szereg objawów, do których należą między innymi:

  • gorączka do 39 °C, bóle gardła, pleców, głowy, osłabienie, brak apetytu, dolegliwości żołądkowe, wymioty – pierwsze symptomy zakażenia wirusem polio mogą być podobne do grypy;
  • sztywność karku, zaburzenia świadomości, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • porażenie mięśni – objawia się to ich wiotkością, bólami, parestezjami, przeczulicą, niekontrolowanymi skurczami. Może dojść do zaburzeń połykania, oddychania i oddawania moczu.

Wbrew obiegowej opinii na chorobę tą zapadają nie tylko dzieci. Do czynników zwiększających ryzyko zakażenia zalicza się ciążę, zaburzenia odporności oraz podróże do krajów, gdzie polio występuje endemicznie i gdzie nie ma programu szczepień ochronnych.

Jak leczy się polio?

Jak dotąd nie wynaleziono leku, który radziłby sobie z poliowirusami. Dlatego leczenie choroby Heinego-Medina polega na terapii objawowej. Chorym zalecany jest odpoczynek, wyrównywanie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W przypadku cięższego przebiegu stosuje się również wspomaganie oddychania.

Rekonwalescencja po polio

Bywa, że polio skutkuje poważnymi, długotrwałymi powikłaniami. Mówi się wtedy o zespole post-polio. Objawia się on postępującym osłabieniem, bólami mięśni, stawów, niedowładem kończyn, nerwicą, patologicznym zmęczeniem, problemami z funkcjami poznawczymi. Osoby, u których wystąpiły te powikłania, wymagają długotrwałego leczenia.


Chorym jest zalecane prowadzenie zdrowego trybu życia, rehabilitacja, dbanie o higienę snu, psychoterapia, fizjoterapia, stymulowanie nerwów metodą TENS.

Polio – szczepionka i profilaktyka

Przełomowym momentem było wynalezienie szczepionki na polio. Choroba ta od lat nie jest diagnozowana w wielu krajach – w Polsce ostatni przypadek odnotowano w 1984 roku.

Od 2016 roku polskim dzieciom jest podawana – w trzech dawkach między 3 a 4, 5 a 6 oraz 16 a 18 miesiącem życia – inaktywowana szczepionka Salka. Natomiast po ukończeniu 6. roku życia najmłodszych szczepi się dawką przypominającą. W inaktywowanym preparacie znajdują się martwe wirusy polio. Szczepienie przeciw chorobie Heinego-Medina jest w Polsce obowiązkowe.


Jak dotąd przyjęcie szczepionki jest najskuteczniejszym elementem profilaktyki zakażeń wirusem polio. Oprócz tego, aby zminimalizować ryzyko zachorowania, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny – dotyczących zwłaszcza mycia rąk.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Zmagasz się z biegunkami, wzdęciami i silnymi bólami brzucha? Jeśli objawy ze strony układu pokarmowego...
CZYTAJ
Rak trzustki to jeden z tych nowotworów złośliwych, który - ze względu na dość późne...
CZYTAJ
Choroba Hashimoto jest najbardziej powszechną chorobą autoimmunologiczną, w której nieprawidłowo funkcjonujący układ immunologiczny wytwarza autoprzeciwciała...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia