Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
 • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2018-11-29
Porady

Połóg - rola mężczyzny po narodzinach dziecka

Połóg to niezmiernie trudny, ale też piękny okres w życiu rodziny. Nadal bardzo często pomijany w dyskusjach i artykułach. W jego trakcie zmianom ulega zarówno ciało i psychika kobiety, jak i relacje w rodzinie. Warto nieco pochylić się nad tym ważnym tematem i uświadomić każdemu mężczyźnie, że najważniejsze, żeby każda rodzina mogła to przejść razem.

 Połóg - rola mężczyzny po narodzinach dziecka - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Definicja połogu

Wg medycznych źródeł połóg to okres ok. 6 tygodni (40 dni) od porodu. Niezależnie, czy ten odbył się naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie, narządy wewnętrzne kobiety potrzebują tyle samo czasu, by wrócić do swojej formy sprzed ciąży. Jednocześnie organizm adaptuje się do nowej roli - opieki nad dzieckiem. Jest to czas, gdy macica kobiety się regeneruje, oczyszcza i wraca do swojej wcześniejszej wielkości. Dochodzi do gwałtownej utraty wagi. Całkowicie nową sytuacją jest laktacja. Często tuż po porodzie zdarzają się nawały mleczne lub niedostatecznie dużo pokarmu. To wszystko dla kobiety nie jest łatwą i przyjemną sprawą. Świeżo upieczona mama może odczuwać dyskomfort przy oddawaniu moczu, zwłaszcza, gdy doszło do nacięcia krocza. Bardzo ważna w tym okresie jest higiena intymna, zarówno rany po nacięciu krocza, jak i ewentualnej rany po cesarskim cięciu. Częstymi dolegliwościami, zwłaszcza po znieczuleniu zewnątrzoponowym, są bóle głowy i kręgosłupa. Pomóc może delikatny masaż. 

Rola tata

Musisz na nowo odnaleźć swoje miejsce zarówno jako partner, jak i tata. O ile w czasie ciąży i przy porodzie było to trochę łatwiejsze - więcej się o tym mówi, jest więcej czasu, by spokojnie przedyskutować z partnerką wasze oczekiwania, tak rola mężczyzny w czasie połogu niestety jest często pomijana i bagatelizowana. Już od pierwszych chwil z noworodkiem w domu bądź zaangażowany w opiekę nad nim. Nie daj sobie wmówić, że to kobieta instynktownie wie, jak zajmować się dzieckiem, a mężczyzna nie. Możesz i powinieneś robić przy dziecku wszystko - no może oprócz karmienia piersią ;) W miarę upływu czasu nabierzesz wprawy i odwagi w pozornie trudnych czynnościach, jak przewijanie, czy kąpanie malucha. Uwierz, że nawet mama na początku nie wie, jak to robić!

Twoja więź z dzieckiem jest inna, nie opiera się na bliskości fizycznej, wynikającej z porodu i karmienia piersią, potrzebuje czasu. Dlatego tak ważne jest uczestniczenie w życiu dziecka już od pierwszych jego chwil.  W szpitalu tata może z powodzeniem kangurować noworodka na zmianę z mamą, lub zamiast niej, gdy ta dochodzi do siebie po ciężkim porodzie. Natomiast w domu znajdź czynności, która będzie tylko wasza. Często jest to kąpiel malucha - spokojne, silne i opanowane ruchy taty działają kojąco w starciu z zupełnie nową dla dziecka sytuacją. A mama w tym czasie może mieć chwilę dla siebie. Coraz więcej tatusiów decyduje się też na chustonoszenie. Jest to wspaniała opcja wspierająca bliskość z dzieckiem, budująca jego poczucie bezpieczeństwa, działająca doskonale na jego rozwój. Warto więc nauczyć się podstawowych wiązań, najlepiej pod okiem certyfikowanego doradcy chustonoszenia. Noszący ojciec to jeden z najbardziej rozczulających widoków! Zapewniam, że szybko docenisz fakt, że masz dziecko blisko siebie, pod kontrolą, a Twoje ręce są wolne. Same korzyści.

Jak możesz pomóc partnerce?

Jest kilka zasad, których należy przestrzegać, by uniknąć powikłań połogowych, jak np. zakaz współżycia w okresie połogu, czy zakaz dźwigania ciężkich rzeczy. Warto, by kobieta w tym czasie unikała kąpieli w wannie, czy chodzenia na basen. W połogu ważne jest dobre samopoczucie Twojej partnerki oraz możliwość poświęcenia maksimum czasu noworodkowi. Ze swojej strony zadbaj o kilka prozaicznych, ale istotnych spraw, by ją odciążyć:

 • W miarę możliwości weź urlop, by być obok mamy i dziecka. W tym celu sprawdzi się np. urlop ojcowski;
 • Zajmij się poinformowaniem rodziny i znajomych o narodzinach maleństwa, partnerka może teraz nie mieć ochoty i czasu siedzieć przed smartfonem i wysyłać każdemu zdjęcie dziecka;
 • Posprzątaj w domu na ich powrót;
 • Zajmij się starszymi dziećmi lub zorganizuj kogoś do pomocy np. dziadków. To ważne by maluchy nie czuły się w tym ważnym momencie odsunięte na bok;
 • Zorganizuj małe przyjęcie powitalne w domu, albo odrocz w czasie odwiedziny, w zależności od woli partnerki i jej samopoczucia. Niektóre kobiety cieszą się na widok bliskich po powrocie do domu, inne potrzebują kameralnej i spokojnej atmosfery;
 • Zadbaj o pełną lodówkę. Twoja partnerka potrzebuje teraz dawki odżywczych posiłków, by nabrać sił, a także móc wykarmić niemowlę;
 • Gotuj posiłki dla rodziny, jeśli nie dysponujesz potrzebnymi umiejętnościami wspomóż się mamą, teściową lub cateringiem ;) Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak dieta matki karmiącej i wystarczy, że twoja partnerka będzie po prostu jadła zdrowo, różnorodnie i regularnie;
 • Pamiętaj o codziennej dawce ruchu, to bardzo ważne przy dochodzeniu do siebie po porodzie, zwłaszcza, gdy odbył się poprzez cesarskie cięcie, ruch wspomaga gojenie się ran, dodatkowo spacery przydadzą się też niemowlakowi, starszymi dzieciom,  Tobie, a nawet psu ;)
 • Wspieraj kobietę w laktacji. Potrzeba czasu, by mama i maluch nauczyli się efektywnego karmienia. Zapewnij im spokój i ciszę, by mogli na karmieniu spędzać długie godziny. W razie problemów z pękającymi sutkami miej w zanadrzu np. lanolinę, a przy większych problemach - numer do certyfikowanego doradcy laktacyjnego;
 • Zadbaj o wizytę domową położnej.  Sprawdzi, czy wszystko dobrze się goi, czy maluch przybiera na wadze, uspokoi wasze obawy i odpowie na nurtujące pytania;
 • Dużo rozmawiajcie! To dla was nowa sytuacja i bardzo ważna jest komunikacja, a nie domysły.

W połogu, świeżo upieczonej mamie, towarzyszą czasami bardzo skrajne emocje. Radość i ekscytacja miesza się ze strachem i niepewnością. Zwłaszcza przy pierwszym dziecku, mama może być zagubiona i mieć wątpliwości, czy da sobie radę. Ta huśtawka nastrojów fachowo nazywa się „baby blues”. Pojawia się najczęściej w 4- 6. dobie po narodzinach i występuje nawet u ok 90% par (tak, dotyczy on także mężczyzn!). Utrzymuje się od kilku godzin, do dwóch tygodni. Najczęściej ten stan mija samoczynnie, gdy kobieta jest otoczona troskliwą opieką najbliższych i ma szansę odnaleźć się w nowej dla siebie roli. Gdy „baby blues” się przedłuża, towarzyszy mu senność, osłabienie, złe samopoczucie, niechęć do opieki nad noworodkiem, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może dojść do zmian w psychice kobiety, które w konsekwencji powodują depresję poporodową [1]. 

Połóg - to teraz stajecie się rodziną

Na świecie pojawił się nowy człowiek. Od teraz jesteście już nie parą, lecz rodziną. Postarajcie się, by był to czas bliskości, wzajemnego wsparcia emocjonalnego, nauki nowych ról. Spędzajcie czas we trójkę, ale nie zapominajcie też o sobie nawzajem. Czasami małe wyjście do pobliskiego marketu, gdy maluch jest pod opieką babci, może okazać się niczym lot na weekend do Barcelony. Od początku buduj swoją więź z nowym członkiem rodziny, zapewniając tym samym partnerce trochę czasu na regenerację i zadbanie o siebie w sposób jaki lubi. Pamiętaj, że w tym układzie sił każdy jest ważny. Znajdź również czas dla siebie. Każdy tata, lubi towarzystwo innych tatusiów, którzy na pewno chętnie podzielą się z tobą swoimi doświadczeniami w tego niełatwego okresu. W całym tym zamieszaniu, pamiętajcie, że to tylko przejściowy stan i z czasem będzie coraz łatwiej, jeśli chodzi o organizację życia waszej rodziny.

Zapoznaj się również z produktami dla dzieci i niemowląt, które znajdziesz tutaj: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/dla-dzieci-i-niemowlat,0.html Na pewno przydadzą się w pielęgnacji Twojego dziecka już od pierwszych dnia jego życia.


Literatura:

[1] Kaźmierczak M, Gebuza G, Gierszewska M. Zaburzenia emocjonalne okresu poporodowego. Problemy Pielęgniarstwa 2010, 18, 503-511.


Zdjęcie autora
Autor
dr n. farm. Sebastian Lijewski
Farmaceuta, pracownik Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Naukowiec, szczęśliwy tata, propagator zdrowego trybu życia oraz rozsądnego podejścia do leków, suplementów i tematów medycznych. W swojej pracy koncentruje się na poszukiwaniu nowych leków przeciwnowotworowych z wykorzyniem nanotechnologii. Prowadząc bloga „Tata Farmaceuta” pomaga innym odnaleźć się w informacyjnym szumie dotyczącym zdrowia. Jego hobby to podróże, gotowanie i piwowarstwo.
Podobne wpisy
W okresie połogu, trwającym około 6 tygodni, organizm kobiety sukcesywnie wraca do stanu sprzed ciąży....
CZYTAJ
Wątpliwości dotyczące zaspokajania potrzeb pokarmowych maluszka spędzają sen z powiek wielu młodych mam, które mają...
CZYTAJ
Twoje Maleństwo jest już na świecie, teraz przed Tobą wspaniały, ale jednocześnie trudny i wymagający...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia