2022-06-01
Dolegliwości i choroby

Polucje (zmazy nocne) u dorosłych mężczyzn - czym są i czy stanowią powód do niepokoju?

Polucje nocne to mimowolny wytrysk nasienia podczas snu. Zjawisko to jest charakterystyczne dla nastolatków w okresie dojrzewania i młodych mężczyzn - zwłaszcza tych, którzy nie są aktywni seksualnie - jednak może dotyczyć również osób dorosłych. Polucje nocne pojawiają się sporadycznie aż do osiągnięcia naprawdę późnego wieku. Inne określenie polucji to zmazy nocne i - niestety - w społeczeństwie wciąż pokutuje na ich temat wiele mitów. Na szczęście dziś wiemy, że zjawisko to nie jest ani groźne, ani niespotykane - stanowi po prostu fizjologiczną reakcję organizmu na nadmiar nasienia, które - w ten czy inny sposób - musi zostać usunięte. Mimowolny wytrysk w nocy (nocne polucje) nie powinien być więc w żądnym razie powodem do niepokoju, a tym bardziej - do wstydu, ponieważ jest zupełnie naturalny i nie prowadzi do żadnych poważnych konsekwencji w kontekście męskiego zdrowia. Jakie są bezpośrednie i pośrednie przyczyny polucji nocnych? Co to takiego? Czy ze zmazami nocnymi należy walczyć i czy można ograniczyć występowanie polucji nocnych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym tekście - zapraszamy do lektury!

 Wytrysk w nocy to objaw polucji - niegroźnego zjawiska, które dotyczy chłopców dojrzałych płciowo oraz mężczyzn
Spis treści

Polucje - co to takiego?

Tak, jak zostało to już wspomniane, polucje u dorosłych i u nastolatków to zjawisko polegające na występowaniu bezwiednych wytrysków nasienia podczas snu. Dochodzi do nich na skutek dążenia naszego organizmu do utrzymania homeostazy - a więc do utrzymania stałej równowagi wewnętrznej. W tym przypadku dążenie to oznacza potrzebę pozbycia się wyprodukowanego, nagromadzonego w ciele nasienia. Jeśli nie dzieje się to na skutek podejmowania aktywności seksualnej czy praktykowania masturbacji, wówczas organizm reaguje omawianymi polucjami - zmazami nocnymi. Polucje nocne występują z różną częstotliwością - zazwyczaj dzieje się to raz w nocy w czasie snu, kilka razy w tygodniu. Najczęściej powtarzane mity dotyczące polucji dotyczą obniżenia liczby i jakości plemników, a tym samym - obniżenia płodności mężczyzny. Warto podkreślić, że występowanie zmaz nocnych nie wpływa w żaden sposób na parametry nasienia i panowie nie powinni mieć w tym obszarze powodów do niepokoju. Ponadto należy zaznaczyć, że wytrysk podczas snu nie ma żadnego związku z nocnymi lub porannymi wzwodami - polucje mogą pojawiać się niezależnie od tego zjawiska. To samo dotyczy snów erotycznych - takie marzenia senne mogą, ale nie muszą prowadzić do wytrysku w nocy (nie jest to więc warunek konieczny do zaistnienia polucji). Kolejne mity dotyczą wpływu zmaz nocnych na zdrowie. Rzekomo miałyby one obniżać odporność czy stanowić oznakę choroby. To również mity - wytrysk podczas snu jest fizjologiczną reakcją organizmu, a nie zwiastunem schorzenia.

Polucje nocne - przyczyny zjawiska a zachowanie seksualne mężczyzny

Polucje nocne zaczynają pojawiać się u chłopców w wieku nastoletnim - zazwyczaj w okolicach 12 do 16 roku życia, od momentu nabycia dojrzałości płciowej. Następuje wówczas (w okresie dojrzewania) gwałtowny rozwój cech płciowych i całego układu rozrodczego, przy czym jednocześnie nastolatek nie podejmuje jeszcze zwykle aktywności seksualnej. Z uwagi na ten fakt, skumulowane nasienie musi mieć ujście - organizm „wydala” je właśnie podczas polucji. Wytrysk w nocy może pojawiać się nawet kilka razy w tygodniu, natomiast wraz ze wzrostem świadomości społecznej i własnej seksualności, a tym samym - z podjęciem aktywności seksualnej bądź masturbacji - częstotliwość polucji zazwyczaj spada.


Polucje u dorosłych - podobnie jak u nastolatków - występują w wyniku kumulacji nasienia. Jeśli dorosły mężczyzna nie podejmuje aktywności seksualnej i nie masturbuje się, wówczas zmazy nocne będą przytrafiać się mu regularnie. Mogą one występować także pomimo takich warunków - na przykład w momencie tygodniowej lub dłuższej przerwy w odbywaniu stosunków czy zaniechaniu masturbacji.

Wytrysk podczas snu - jak mu zapobiegać?

Niestety, wytrysk podczas snu i temat polucji nocnych nadal pozostają tematami tabu, przez co wielu chłopców i mężczyzn myśli, że jest to wstydliwa „dolegliwość” z którą należy walczyć. Postrzeganie zmaz nocnych w takim kontekście może doprowadzić do obniżenia samooceny oraz do spadku poczucia pewności siebie - zwłaszcza w kontekście kontaktów seksualnych. Warto więc uświadomić sobie, że polucje są czymś całkowicie normalnym i fizjologicznym. Jeśli mężczyzna nie chce ich doświadczać, może podejmować częstszą aktywność seksualną lub częściej praktykować masturbację - wówczas zmazy nocne powinny stać się rzadsze lub ustąpić całkowicie.


Jedynym sygnałem alarmującym, który powinien skłonić nas do wizyty u lekarza, jest częste występowanie polucji pomimo praktykowania aktywności seksualnej z partnerką lub masturbacji - wówczas zmazy nocne warto poddać dalszej diagnostyce w kierunku zaburzeń funkcjonowania układu hormonalnego czy w kierunku zaburzeń układu nerwowego.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Co to jest andorpauza? To okres w życiu mężczyzny, określany również jako „męskie klimakterium”, który...
CZYTAJ
Problemy z erekcją - wbrew pozorom - dotykają naprawdę wielu mężczyzn - także w młodym...
CZYTAJ
Najczęstszym schorzeniem gruczołu prostaty, dotykającym mężczyzn jest łagodny rozrost gruczołu prostaty (określany skrótowo jako BHP)....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia