Legalna apteka
2021-08-05
Porady

Porady ekspertów: czy leki przeciwbólowe dla ludzi można podawać psom?

Skomlenie, brak chęci do jedzenia, apatia, a często także agresja – takie zachowanie u psa może oznaczać ból. Nikt nie lubi, kiedy jego ukochane zwierzę cierpi, jednak nie zawsze można wtedy skorzystać z pomocy weterynarza. Aby zmniejszyć dolegliwości, wiele osób sięga po leki przeciwbólowe przeznaczone dla ludzi. Zastanawiasz się, czy to dobry pomysł? Czy takie preparaty nie zaszkodzą pupilowi? Sprawdź.


Organizm psa funkcjonuje zupełnie inaczej niż człowieka. To, co może być szkodliwe dla ludzi, często nie wpływa negatywnie na zwierzęta i na odwrót – podawanie środków dla ludzi pupilom może przynieść niezamierzone skutki. Przyczyn jest wiele: inna budowa układu pokarmowego, różnice we wchłanianiu, w metabolizmie (obecność lub jej brak niektórych enzymów) czy w wydalaniu. W rezultacie mogą wystąpić różne i groźne reakcje niepożądane, o których producent nie informował na ulotce.

 Czy leki przeciwbólowe dla ludzi można podawać psom?
Spis treści

Czy można dać psu paracetamol?

Wiele osób uważa, że skoro paracetamol mogą zażywać dzieci i kobiety w ciąży, można go bezpiecznie podać również zwierzętom. Nic bardziej mylnego.


U ludzi paracetamol jest metabolizowany w wątrobie, gdzie produkowane przez organ substancje rozkładają go na składniki nietoksyczne dla organizmu. Nieco inaczej jest w przypadku zwierząt. Ich wątroba nie produkuje enzymów, które uczestniczą w detoksykacji paracetamolu, przez co bardzo łatwo o zatrucie ich organizmu. Podanie dużej dawki produktu może prowadzić nawet do martwicy wątroby, śpiączki, a ostatecznie także śmierci. Wystarczy zaledwie 100 mg na kilogram masy ciała psa, aby pojawiły się pierwsze objawy zatrucia takiej jak: bóle brzucha, biegunka, wymioty, sine błony śluzowe (np. dziąsła) czy wychłodzenie organizmu.


Jak działa ibuprofen na psa?

Drugą substancją, po którą często sięgają właściciele zwierząt, aby ulżyć im w bólu, jest ibuprofen. Środek ten należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. U psów może przyczyniać się do niszczenia błony śluzowej żołądka.


Już niewielka ilość tej substancji wystarczy, aby pojawiły się wrzody żołądka czy zaburzenia pracy serca. Wiele osób decyduje się podać lek, argumentując swoją decyzję tym, że konsekwencje podania ibuprofenu zależą od wielkości psa i jego zdrowia.


Warto pamiętać, że nie ma bezpiecznej dawki, jaką można podać pupilowi [1]. Co więcej, przez to, że organizm czworonoga nie potrafi zmetabolizować ibuprofenu, toksyczne składniki tego leku gromadzą się i prowadzą do zaburzeń krążenia krwi w nerkach. W rezultacie zwierzę może dostać krwotoku, zachorować na niewydolność nerek, a nawet umrzeć.


Jakie są konsekwencje podania niewłaściwych leków przeciwbólowych psu?

Niezależnie od tego, czy dasz zwierzęciu paracetamol, czy ibuprofen (czy inny nieodpowiedni NLPZ), u Twojego pupila mogą wystąpić następujące objawy: 

  • utrata apetytu, 
  • biegunka i wymioty, 
  • drgawki, 
  • śpiączka, 
  • zapalenie otrzewnej i wątroby, 
  • ostra niewydolność nerek, 
  • śpiączka.

Jeśli niezamierzenie podałeś psu, któryś z powyższych leków, niezwłocznie skontaktuj się z kliniką weterynaryjną.


Jakie preparaty dla ludzi można podać psu?

Jest kilka leków przeciwbólowych należących do NLPZ, które można bezpiecznie podać zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Należą do nich meloksykam i metamizol, czyli popularna pyralgina. Są to substancje, które są często wykorzystywane przez weterynarzy, jednak podawanie ich "na własną rękę" bez konsultacji ze specjalistą nie jest rozsądne.


Meloksykam wspomaga redukowanie stanu zapalnego i bólu. Często jest używany w przypadku dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, po sterylizacji, a także po operacjach urazowych i przy zapaleniach stawów. Podany w nadmiernej ilości może wywołać uszkodzenie nerek, a to z kolei może prowadzić do ich ostrej lub przewlekłej niewydolności. Należy pamiętać, że meloksykam nie jest polecany dla suk w ciąży i okresie laktacji ani dla szczeniaków [2].


Z kolei metamizol jest polecany jako wsparcie przy bólach z przewodu pokarmowego oraz przy zapaleniach mięśni i stawów. Wspomaga również procesy przeciwzapalne i rozkurczowe, jednak może powodować zatrzymanie wody i sodu w organizmie. Przez to nie poleca się podawać go psom z zaburzeniami układu krążenia krwi. Są również przesłanki mówiące o uszkodzeniach szpiku kostnego [3].


Pamiętaj, że leki dla ludzi nie są badane pod kątem toksyczności dla zwierząt. Dlatego nie należy ich podawać bez uprzedniej konsultacji z weterynarzem.


Przypisy:

  1. https://myanimals.com/pl/zdrowie/zatrucia-ibuprofenem-u-naszych-psow/
  2. https://www.mundoperros.es/pl/meloxicam/
  3. https://wamiz.pl/pies/porady/8447/ludzkie-leki-dla-psa-czy-mozemy-je-stosowac
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
To, czym popijamy leki ma istotne znaczenie jeśli chodzi o ich wchłanianie i interakcje. Płynem,...
CZYTAJ
Leki przeciwbólowe należą do najczęściej wybieranych leków i są obecne niemal w każdej domowej apteczce. Sięgamy...
CZYTAJ
Ból kręgosłupa w krzyżu, czyli w dolnym odcinku pleców, określa się jako lumbago. Ze względu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia