Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2024-02-22
Zdrowie kobiety

Poród po terminie

Tylko 4% porodów ma miejsce dokładnie w wyznaczonym terminie. Większość ciąż rozwiązuje się nieco wcześniej, natomiast w kilkunastu przypadkach na sto, zdarza się poród po terminie - opóźniony nawet o dwa tygodnie w stosunku do wyliczonej wcześniej daty. Poród po terminie, choć stosunkowo częsty, może wywołać u przyszłych rodziców wiele pytań i obaw. Ile można przenosić ciążę? Jakie są kolejne kroki? Czy należy się martwić? Czy istnieją bezpieczne sposoby na przyspieszenie akcji porodowej? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

 Poród po terminie
Spis treści

Poród po terminie – co teraz?

Przyszłe mamy, u których zanosi się na poród po terminie, są zwykle pełne obaw. Niepotrzebnie. Kilkudniowe przesunięcie rozwiązania w jedną lub drugą stronę jest czymś zupełnie normalnym, ponieważ wyznaczona przez położnika data porodu jest tylko orientacyjnym terminem, który zawsze obarczony jest pewnym marginesem błędu. Dwu-, trzy-, a nawet ośmiodniowe opóźnienie nie wiąże (czy też nie musi wiązać) się z żadnym niebezpieczeństwem dla dziecka ani komplikacjami przy porodzie.


W sytuacji idealnej maluch przychodzi na świat w 40. tygodniu ciąży, ale – jak wiadomo – sytuacje idealne nie są na porządku dziennym, a indywidualne tempo rozwoju płodu sprawia, że rozwiązania prawidłowo przebiegających ciąż mają miejsce między 37. a 42. tygodniem. Dzieci urodzone wcześniej kwalifikuje się jako wcześniaki, a te urodzone później jako dzieci przenoszone.


Ile dni po terminie do szpitala? Przede wszystkim trzeba zachować czujność i zadbać o to, by mieć wszystko pod kontrolą. Poród może rozpocząć się przecież w każdej chwili. Na rozwiązanie czeka się w domu lub – jeśli ktoś woli i tak zaleci lekarz - można udać się już do szpitala. Na miejscu z pewnością codziennie wykonywane będą podstawowe badania (KTG, USG). Niezbędny jest w tej sytuacji spokój.


Po 42. tygodniu ciąża określana jest mianem przenoszonej i koniecznie powinna być rozwiązana, ponieważ w tej sytuacji istnieje duże ryzyko zagrożenia zdrowia i życia dziecka. Łożysko się starzeje, płynu owodniowego jest coraz mniej… wszystko to grozi niedotlenieniem płodu.


Aby dobrze przygotować się do porodu, sprawdź także artykuł: Jak wygląda poród? Poznaj etapy porodu naturalnego

Ile dni po terminie wywołuje się poród?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w dniu terminu porodu jechać do szpitala oraz jak wygląda przyjęcie do szpitala po terminie porodu. Według standardów opieki okołoporodowej kobieta ciężarna nie musi być hospitalizowana w 41. tygodniu ciąży. Jeśli wyniki KTG i USG są prawidłowe, a dodatkowo towarzyszy im normalne, prawidłowe odczuwanie ruchu płodu zalecane jest kolejne badanie w odstępie 7 dni od terminu porodu, z ponownym KTG i USG.


Podczas wizyty kontrolnej lekarz ginekolog ocenia przygotowanie szyjki macicy do porodu, pozycję płodu oraz tętno dziecka. Monitorowana jest także czynność skurczowa macicy u mamy. Celem wykonywanego USG jest oszacowanie masy dziecka, ilości wód płodowych oraz wydolności łożyska.


Ile dni po terminie wywołuje się poród? Podczas wizyty na przełomie 41. i 42. tygodnia ciąży lekarz ustala przyjęcie do szpitala na wywołanie porodu, aby miał on miejsce przed końcem 42. tygodnia. Taki standard działania przyjmowany jest, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i poród po terminie pozostaje pod kontrolą.


Dlaczego ciąża po 42. tygodniu uznawana jest za ciążę po terminie? W tym czasie łożysko zazwyczaj przestaje prawidłowo funkcjonować, przez co gorzej zaopatruje dziecko w tlen i składniki odżywcze. W tym okresie niezbędna jest więc interwencja lekarska, aby nie dopuścić do powikłań niebezpiecznych zarówno dla maluszka, jak i dla mamy. Aktualnie indukcja porodu zalecana jest w ciąży fizjologicznej w 41. tygodniu (+/- 6 dni). W praktyce więc po 7-14 dniach od ustalonego terminu porodu kobieta ciężarna powinna trafić już bezwzględnie do szpitala.


Kiedy pacjentka trafi do szpitala, lekarz ocenia dojrzałość szyjki macicy i ustala dalsze postępowanie. W przypadku, gdy szyjka jest niedojrzała, można skorzystać z metod farmakologicznych i mechanicznych przygotowujących do indukcji porodu. Metody farmakologiczne obejmują głównie stosowanie żelu z prostaglandyną. Działania mechaniczne natomiast polegają na rozciąganiu szyjki macicy poprzez zastosowanie cewnika.


Jeśli z kolei ginekolog uzna, że szyjka macicy jest już dojrzała i gotowa do rodzenia, może od razu zdecydować o wywołaniu porodu poprzez podanie kroplówki z oksytocyną - hormonem wywołującym skurcze macicy. Można także zastosować masaż szyjki macicy, który pozwala na delikatne oddzielenie ściany macicy i dolnej części pęcherza płodowego. Sprzyja to otwarciu kanału rodnego i pomaga w wydzielaniu oksytocyny i prostaglandyn produkowanych przez organizm kobiety ciężarnej.


Niestety w niektórych przypadkach poród metodą tradycyjną nie jest możliwy lub tworzy ryzyko powikłań. W takiej sytuacji lekarz może zadecydować o wykonaniu cięcia cesarskiego. Z rozwiązania tego najczęściej korzysta się, kiedy dziecko jest nieprawidłowo ułożone, jest zbyt duże lub gdy kobieta ma zbyt wąską miednicę do porodu naturalnego.


Zapoznaj się także ze wpisem: Przygotowanie krocza do porodu - jak powinno wyglądać?

Jak przyspieszyć poród w naturalny sposób?

Jeśli poród po terminie wydaje się nieunikniony, wiele przyszłych mam zastanawia się, czy istnieją naturalne sposoby na przyspieszenie akcji porodowej. Oto kilka sprawdzonych metod:

  • Spacerowanie: Regularne spacery mogą pomóc w indukcji porodu poprzez stymulację skurczów macicy. Ruch sprzyja również osadzaniu się dziecka w dolnej części macicy, co może przyspieszyć rozpoczęcie porodu.
  • Aromaterapia: Niektóre olejki eteryczne, takie jak olejek różany lub olejek z drzewa herbacianego, mogą pomóc w stymulowaniu skurczów macicy. Należy jednak używać ich ostrożnie i upewnić się, że są odpowiednio rozcieńczone.
  • Stymulacja brodawek sutkowych: Delikatna stymulacja brodawek sutkowych może wyzwolić oksytocynę, hormon niezbędny do wywołania skurczów macicy.
  • Ziołowe herbatki: Niektóre ziołowe herbatki, np. z dodatkiem maliny i cynamonu, mogą mieć właściwości stymulujące skurcze macicy. Warto jednak skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem spożywania jakichkolwiek ziół w ciąży.
  • Zbliżenie z partnerem: Seks pozytywnie wpływa na szyjkę macicy ze względu na znajdujące się w nasieniu prostaglandyny.

Należy pamiętać, że przed podjęciem jakichkolwiek działań w celu przyspieszenia porodu, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Każda ciąża jest inna, a to, co działa dla jednej kobiety, niekoniecznie zadziała u innej. Zdrowie w ciąży jest najistotniejsze. Ważne jest również, aby unikać stosowania nieprzetestowanych metod, które mogą zaszkodzić zarówno matce, jak i dziecku.


Ciąża po terminie może być stresującym doświadczeniem dla przyszłych rodziców, ale istnieją różne metody, które mogą pomóc w naturalnym wywołaniu porodu. Kluczem jest cierpliwość, wsparcie partnera oraz regularna komunikacja z lekarzem prowadzącym, który będzie monitorować postęp ciąży i zaleci odpowiednie działania w razie konieczności.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Wyznaczony przez lekarza termin porodu to jedno, rzeczywista data porodu to drugie. Nie warto zbyt...
CZYTAJ
Wypadanie włosów to problem, z którym zmaga się każda młoda mama. Ze względu na burzę...
CZYTAJ
Podczas ciąży kobiety rzadko dokonują wcześniejszej szczegółowej analizy przebiegu porodu i jego wpływu na ich...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia