Jeżeli w koszyku znajduje się lek możesz go zarezerwować i odebrać osobiście w aptece.
Poród po terminie
Tylko 4% porodów ma miejsce dokładnie w wyznaczonym terminie. Większość ciąż rozwiązuje się nieco wcześniej, natomiast w kilkunastu przypadkach na sto, zdarza się poród opóźniony (nawet o dwa tygodnie) w stosunku do wyliczonej wcześniej daty.

Poród po terminie to nie zawsze ciąża przenoszona
Przyszłe mamy, którym „spóźnia się” poród są zwykle pełne obaw. Niepotrzebnie. Kilkudniowe przesunięcie rozwiązania w jedną lub drugą stronę jest czymś zupełnie normalnym, ponieważ wyznaczona przez położnika data porodu jest tylko orientacyjnym terminem, który zawsze obarczony jest pewnym marginesem błędu. Dwu-, trzy-, a nawet ośmiodniowe opóźnienie nie wiąże (czy też nie musi wiązać) się z żadnym niebezpieczeństwem dla dziecka ani komplikacjami przy porodzie. W sytuacji idealnej, maluch przychodzi na świat w 40 tygodniu ciąży, ale – jak wiadomo – sytuacje idealne nie są na porządku dziennym, a indywidualne tempo rozwoju płodu sprawia, że rozwiązania prawidłowo przebiegających ciąż mają miejsce między 37 a 42 tygodniem. Dzieci urodzone wcześniej kwalifikuje się jako wcześniaki, a te urodzone później jako dzieci przenoszone.
Co zrobić, jeśli minął termin porodu?
Trzeba być czujną i zadbać o to, by mieć wszystko pod kontrolą. Poród może rozpocząć się przecież w każdej chwili. Na rozwiązanie czeka się w domu lub – jeśli ktoś woli - można udać się już do szpitala. Na miejscu z pewnością codziennie wykonywane będą podstawowe badania (KTG, USG). Niezbędny jest w tej sytuacji spokój. Jeżeli takie są zalecenia lekarza prowadzącego ciążę, można niekiedy podejmować czynności mające na celu wywołanie akcji porodowej: dużo ruchu, masaże, picie ziołowych herbatek, a jeśli jest się w domu, w grę wchodzi także seks. W przypadku niezadziałania tych naturalnych metod, maksymalnie po dwóch tygodniach od wyznaczonego terminu porodu, podaje się ciężarnej oksytocynę, by zainicjować akcję porodową lub przeprowadza się cesarskie cięcie w celu rozwiązania ciąży.
A co się dzieje po 42 tygodniu ciąży?
Taka ciąża określana jest mianem przenoszonej i koniecznie powinna być rozwiązana, ponieważ w tej sytuacji istnieje duże ryzyko zagrożenia zdrowia i życia dziecka. Łożysko się starzeje, płynu owodniowego jest coraz mniej… wszystko to grozi niedotlenieniem płodu.
Przeczytaj także:
Jak wygląda poród naturalny, Poród siłami natury czy cesarskie cięcie, Poród w wodzie, Objawy porodu

mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.
lub za pobraniem
przesyłki na czas
apteka
produktów