Legalna apteka
2017-11-17
Zdrowie dziecka

Poznaj 3 sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnej u dzieci i niemowląt

Delikatna skóra niemowląt i małych dzieci sprzyja podrażnieniom i alergiom. Dzieje się tak, ponieważ w ich przypadku, tj. w pierwszych miesiącach życia, naturalna warstwa ochronna skóry nie jest jeszcze w pełni wykształcona.

 Poznaj 3 sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnej u dzieci i niemowląt - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Alergia skórna u dzieci


Skóra małego dziecka jest niezwykle podatna na podrażnienia, począwszy od odparzeń pieluszkowych, poprzez alergie na składniki pokarmu, aż po uczulenia wywołane przez kosmetyki pielęgnacyjne lub proszek doprania. Alergia skórna u dzieci występuje najczęściej w formie pokrzywki, atopowego zapalenia skóry lub kontaktowego zapalenia skóry. To reakcja uczuleniowa, która następuje w wyniku kontaktu z alergenem, którym mogą okazać się: metale, związki chemiczne, substancje roślinne lub żywność. Do jej typowych objawów należą zmiany skórne wywołujące świąd. W przypadku dzieci jest to szczególnie niebezpieczne, bowiem ich rozdrapywanie może powodować powstanie kolejnych infekcji. Z tego względu należy regularnie obcinać paznokcie dziecka i utrzymywać je w czystości, aby nie dochodziło do zakażeń poprzez drapanie.

Alergia skórna – jak ją łagodzić?

Mimo, iż ryzyko podrażnień wrażliwej skóry dzieci jest duże, istnieje kilka sposobów ich łagodzenia. Przeczytaj, w jaki sposób można łagodzić objawy alergii skórnej u dzieci:

  1. Najważniejsze jest nawilżanie!

Skóra alergiczna ulega łatwemu przesuszeniu, dlatego po każdej kąpieli należy ją nawilżać poprzez aplikowanie dużych ilości emolientów. Na rynku dostępnych jest coraz więcej dermokosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji wyjątkowo wrażliwej na czynniki zewnętrzne skóry alergicznej czy atopowej. Warto uważnie czytać składy kosmetyków przed zakupem, zwracając uwagę, czy nie zawierają sztucznych substancji zapachowych i konserwantów, które mogą wywołać alergię skórną.

  1. Ochrona przed słońcem, wiatrem i mrozem

W trakcie lata promienie słoneczne podrażniają skórę, natomiast jesienią i zimą zły wpływ na jej kondycję mają wiatr i mróz. Dlatego należy zawsze pamiętać, by posmarować skórę dziecka przed wyjściem na dwór kremem z filtrem mineralnym, tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu.

  1. Delikatne dla skóry ubranko dziecięce

To wyjątkowo ważne, by tkaniny, z których wykonane są ubranka dziecka, były bezpieczne dla skóry, czyli nie podrażniały jej i umożliwiały swobodny przepływ powietrza. Sztuczne i szorstkie materiały należy wymienić tymi z miękkiej bawełny, która pozwala skórze oddychać. Ponadto, warto pamiętać, też o praniu ubranek w hipoalergicznych proszkach.


Bez wątpienia alergia skórna wymaga stosowania odpowiedniej pielęgnacji. Używanie delikatnych i bezzapachowych kosmetyków możenie tylko nie wywołać reakcji alergicznej na skórze dziecka, ale też pomóc w jej nawilżeniu i ochronie przed kolejnymi podrażnieniami. Wartościowym produktem przeznaczonym do pielęgnacji skóry delikatnej i wrażliwej jest Bepanthen Sensiderm Krem: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/bepanthen-sensiderm-krem-20-g,6419.html. Koi zaczerwienienia i niweluje swędzenie, nadaje się do stosowania w skórze suchej, atopowym zapaleniu skóry oraz alergii skórnej.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Ciemieniucha występuje u większości maluchów. Nie powoduje pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, nie boli i nie...
CZYTAJ
Kosmetykami dla dzieci określamy najczęściej kosmetyki przeznaczone dla pociech poniżej 3 lat. Skóra do tego...
CZYTAJ
Wysypki, zaczerwienienia lub tzw. „kaszka“ często spotkać można na skórze niemowląt i dzieci. Z reguły...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia