• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2018-05-30
Dolegliwości i choroby

Poznaj najczęstsze przyczyny wzdęć

Wzdęcia brzucha, nazywane też bębnicą to objaw zbyt dużej ilości zalegających w jelitach gazów. Wzdęcia to codzienna dolegliwość, jednak jeśli występuje zbyt często, może okazać się poważnym schorzeniem i objawem zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego. Przeczytaj, jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć!

 Poznaj najczęstsze przyczyny wzdęć - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Skąd się biorą wzdęcia?

Wzdęcia to skutek nagromadzenia się w jelitach gazów, powstałych w wyniku procesu trawienia, takich tak: metan, wodór i dwutlenek węgla. Pojawiają się one tam podczas połykania powietrza podczas jedzenia, a także w wyniku dyfuzji krwi.

Do najczęstszych przyczyn wzdęć należy zaliczyć: 

  • zwiększoną produkcję gazów w jelitach z powodu nadmiernej fermentacji i zwolnionego przemieszczania się mas kałowych;
  • zwiększone połykanie lub niekontrolowane zasysanie powietrza ustami;
  • kłopoty z wydalaniem gazów, np. z powodu niedrożności jelit;
  • przebyty zabieg operacyjny w obrębie jamy brzusznej;
  • upośledzenie procesów trawiennych w przebiegu chorób wątroby, trzustki, dróg żółciowych lub jelita grubego;
  • choroby ośrodkowego układu nerwowego.

Wzdęcia – jak je rozpoznać?

Zdarza się, iż pacjenci mylą wzdęcia z innymi dolegliwościami, skarżąc się, że utrzymują się one przez dłuższy czas. Zamiast wzdęć mogą one jednak oznaczać: tycie, zwiększenie się objętości narządów wewnętrznych brzucha (wątroby, śledziony, nerek) lub wodobrzusze. W przypadku wzdęć objawem jest pojawienie się powiększonego brzucha po jedzeniu, szczególnie po obfitym posiłku. Wzdęciom towarzyszy uczucie napompowanego brzucha, rozdęcie oraz wewnętrzne rozpieranie, jak również częste gazy i uczucie ucisku w podbrzuszu. Kolejnego dnia objawy ustępują, a brzuch wraca do pierwotnego rozmiaru,

Wsparcie dla układu pokarmowego

Leczenie wzdęć należy rozpocząć od wyeliminowania z codziennej diety napojów gazowanych, jak również wszystkich składników pożywienia, które wywołują wzdęcia. Warto pamiętać o ograniczeniu mówienia w trakcie jedzenia oraz o długich spacerach po obfitym posiłku. Pomocne w przypadku wzdęć są również gotowe preparaty dostępne w aptece, które pomagają zwalczyć objawy i zmniejszają dolegliwości z nimi związane. Jednym z takich preparatów jest lek Enterosol https://www.apteka-melissa.pl/produkt/enterosol-plyn-doustny-4525g5ml-100-ml,20676.html wspomagający leczenie niestrawności takich jak wzdęcia i odbijanie po spożyciu ciężkostrawnych pokarmów. Jego formuła opiera się o wyciągi roślinne: z kory dębu, ziela szałwii, bylicy, tymianku oraz krwawnika, które wspomagają działanie bakteriostatyczne i ściągające na błony śluzowe.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Powstające w jelitach gazy, choć są naturalnym produktem ubocznym procesu trawienia, to wypuszczone na wolność,...
CZYTAJ
Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego – objawia się ona...
CZYTAJ
Praktycznie każdy słyszał choć raz w życiu nazwę: zespół jelita drażliwego. W skrócie nazywany IBS,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia