Legalna apteka
2022-06-24
Zdrowa skóra i uroda

Poznaj najlepsze sposoby na rozszerzone pory, wągry i zaskórniki

Zanieczyszczona cera to zmora naprawdę wielu osób - charakterystyczne dla niej problemy, takie jak wągry, zaskórniki zamknięte czy rozszerzone pory mogą bowiem pojawiać się nie tylko na skórze tłustej, mieszanej i trądzikowej, ale również na skórze suchej czy odwodnionej. Zazwyczaj przyczyną ich powstawania jest nieprawidłowa pielęgnacja lub… jej brak - na szczęście istnieją sprawdzone i skuteczne sposoby i kosmetyki na wągry (zaskórniki otwarte), zaskórniki zamknięte i rozszerzone pory, które - po wdrożeniu do swojej rutyny dbania o skórę - przynoszą naprawdę dobre i długotrwałe efekty. Oczywiście w procesie pozbywania się takich zmian nie można zapominać również o roki składników aktywnych, przeznaczonych właśnie do rozwiązywania takich problemów - znajdują się one zwykle w kosmetykach specjalistycznych, przeznaczonych dla posiadaczy i posiadaczek zanieczyszczonych cer, zmagających się z trądzikiem i nadmiernym wydzielaniem sebum. Jakie to kosmetyki i substancje aktywne? Poznaj najlepsze sposoby na wągry, zaskórniki i zanieczyszczone pory, które opisaliśmy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 Domowe sposoby na zaskórniki, wągry i rozszerzone pory
Spis treści

Sposoby na zaskórniki - czym są i jak się ich pozbyć?

Czym są zaskórniki? Podstawowy podział wyróżnia zaskórniki otwarte i zamknięte - pierwsze z nich potocznie określane są jako wągry (o nich piszemy poniżej) i przybierają postać czarnych lub brązowych kropek dobrze widocznych na skórze, natomiast zaskórniki zamknięte wyglądają nieco inaczej. Są zwykle wyczuwalne pod palcami, wyniesione ponad powierzchnię skóry - czasem bywają wyraźnie zakończone białym czubkiem, a czasem przybierają postać podskórnej, bolesnej guli. Wynika to z nagromadzenia się łoju, martwych komórek naskórka i innych zanieczyszczeń pod powierzchnią skóry, w miejscach ujścia mieszków włosowych. Taka zmiana jest trudna do wyciśnięcia, tkliwa, czasem nawet zaczerwieniona.


Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych to przede wszystkim nieprawidłowe oczyszczanie skóry - stosowanie wyłącznie płynów micelarnych bądź mleczek, bez ich późniejszego zmycia produktem z użyciem wody, ale również nadmierne przesuszenie. Więcej informacji o odpowiednim, efektywnym, ale również delikatnym oczyszczaniu znajdziecie w tekście Prawidłowe oczyszczanie twarzy na co dzień - dlaczego jest takie ważne?, do którego lektury serdecznie zachęcamy. Kolejną przyczyną powstawania zaskórników zamkniętych jest stosowanie substancji aknegennych i komedogennych - to, w połączeniu z nieprawidłowym oczyszczaniem, może naprawdę doprowadzić do powstawania wielu podskórnych gulek i bolesnych wykwitów, dlatego zdecydowanie warto zapoznać się ze składami dotychczas stosowanych kosmetyków i przeanalizować je pod kątem ewentualnego potencjału „zapychającego” cerę.


Najlepsze sposoby na zaskórniki zamknięte to wspomniane już wcześniej prawidłowe oczyszczanie skóry, wyeliminowanie ze swojej pielęgnacji produktów z substancjami akne- i komedogennymi, a także dobór produktów wspierających prawidłowy proces złuszczania skóry i pozbywania się zanieczyszczeń, martwych komórek oraz regulujących gruczoły łojowe. Dodatkowo warto zadbać również o barierę hydrolipidową, której dobry stan odpowiada za „uspokojenie” produkcji sebum (a w nadmiarze przyczynia się ono właśnie do powstawania nie tylko zamkniętych, ale również otwartych zaskórników). Jakie kosmetyki na zaskórniki zamknięte warto więc wyróżnić?

Najlepsze kosmetyki na zaskórniki w codziennej pielęgnacji

W profilaktyce zaskórników - tak, jak wcześniej zostało to wspomniane - najważniejsze jest prawidłowe oczyszczanie skóry, składające się co najmniej z dwóch etapów. Do tego celu można wykorzystać płyny micelarne i mleczka, a później - żele i pianki do mycia twarzy. Dobrym pomysłem będzie również zastosowanie punktowych preparatów na pryszcze z substancjami złuszczającymi - wspierają one szybszą „ewakuację” masy łojowej na zewnątrz skóry, a także z substancjami wysuszającymi i antybakteryjnymi. Wśród kosmetyków na zaskórniki warto z pewnością wyróżnić:

Sposoby na wągry - czy da się je wyeliminować?

Wągry to - jak wspominaliśmy już powyżej - potoczne określenie zaskórników otwartych, które również wynikają z zaczopowania ujść gruczołów łojowych. Masa obumarłych komórek, zanieczyszczeń i sebum utlenia się w nich, zmieniając kolor i przybierając postać czarnych kropek - na nosie, na brodzie, policzkach czy czole. Wągry bardzo często utożsamiane są z cerą trądzikową czy tłustą, jednak pojawiają się także u posiadaczy i posiadaczek cer suchych, mieszanych, odwodnionych. Podobnie jak zaskórniki zamknięte, są często wynikiem nieprawidłowego oczyszczania - pierwszy krok do ich pozbycia się obejmuje więc wdrożenie odpowiednich etapów oczyszczania, uwzględniających oczyszczanie wstępne i właściwe - z użyciem detergentów i wody.

Zaskórniki otwarte (wągry) wyciska się w łatwy sposób, natomiast lepiej się od tego powstrzymać. Nie dość, że mechaniczne oczyszczanie może „wspomóc” roznoszenie bakterii i zanieczyszczeń na inne partie twarzy, to dodatkowo u osób z cerą wrażliwą oraz z kruchymi naczynkami dochodzi często do pękania tychże naczynek, zaczerwienienia i podrażnienia cery. Lepiej więc będzie porządnie oczyszczać twarz, a dodatkowo skupić się na jej cyklicznym ale jednocześnie dokładnym złuszczaniu i domowych zabiegach z kosmetykami na wągry.

Kosmetyki na wągry niwelujące martwe komórki naskórka i inne zanieczyszczenia

Kosmetyki na wągry mogą działać dwojako - z jednej strony oczyszczając pory i absorbując zanieczyszczenia, a z drugiej - złuszczając delikatnie naskórek, przyspieszając „ewakuację” zanieczyszczeń. Wśród substancji usprawniających i przyspieszających te procesy można wyróżnić kwasy, enzymy owocowe, a także glinki kosmetyczne. Kosmetyki na wągry, które warto mieć w swojej łazience, to przede wszystkim:

Sposoby na rozszerzone pory - jak zmniejszyć ich widoczność?

Rozszerzone pory to problem skórny, na który w mniejszym stopniu wpływa właściwa (lub nie) pielęgnacja. Struktura skóry jest bowiem naszą cechą osobniczą - istnieją jednak czynniki wpływające na powiększanie się porów, a także na ich zwężanie, więc jeśli jest to defekt, który dotyczy właśnie nas, warto zapoznać się z kilkoma sposobami na rozszerzone pory. Wśród nich warto zdecydowanie wyróżnić:

  • unikanie gwałtownych zmian temperatur - w tym również sauny, ustawiania maksymalnego zakresu ogrzewania lub klimatyzacji. Wzmożone ciepło wpływa bowiem na rozszerzanie się porów;
  • prawidłowe oczyszczanie cery - zalegające w porach sebum i zanieczyszczenia „rozpychają” pory poprzez swoją zawartość. Im mniej masy łojowej znajduje się w porach, ty będą one wydawać się węższe;
  • wykorzystywanie do mycia twarzy chłodnej wody - niższa temperatura ściąga bowiem pory sprawiając, że stają się one mniej widoczne;
  • kamuflowanie porów bazami pod makijaż - wypełniają one pory skóry, przez co podkład może być rozprowadzony na całkowicie równej powierzchni, nie podkreślając nierówności. Warto jednak zaznaczyć, że stosowanie takich baz musi być połączone z niezwykle dokładnym oczyszczaniem twarzy - takie kosmetyki mają nowiem tendencję do gromadzenia się w zagłębieniach skóry i zanieczyszczania ich.

Kremy z SPF do cery tradzikowej

Kosmetyki z filtrem - idealne do stosowania przy kuracjach złuszczających - znajdziesz tutaj

Kosmetyki na rozszerzone pory niwelujące nadmiar sebum

Dobór kosmetyków na rozszerzone pory nie jest prosty - z jednej strony powinny one bowiem dawać uczucie delikatnego ściągnięcia, a z drugiej - nie przesuszać nadmiernie skóry, która w efekcie naruszenia bariery hydrolipidowej z pewnością zareaguje zwiększoną produkcją sebum. W kosmetykach dla osób mających problem rozszerzonych porów warto z pewnością poszukiwać hydrolatu z mięty, geranium czy lawendy (delikatnie chłodzących i zwężających ujścia gruczołów łojowych), antybakteryjnego cynku, ale również składników pielęgnacyjnych, takich jak bakuchiol czy kwasy (aplikowane jedynie na noc, w towarzystwie ochrony przeciwsłonecznej na dzień). Jako przykłady kosmetyków na rozszerzone pory można wyróżnić:

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
O trądziku można pisać wiele, bo wiele jest jego postaci. Różne są też metody leczenia...
CZYTAJ
Codzienne oczyszczanie twarzy to ten krok w pielęgnacji, który wiele osób wykonuje nieprawidłowo, niedokładnie lub…...
CZYTAJ
Pryszcze przed okresem, pojawiające się w wyniku odstępstw od zdrowej diety, w rezultacie stresu czy...
CZYTAJ