• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2019-07-08
Porady

Pracoholiku, jedź na urlop!

Lipiec oznacza jedno - wakacje ruszyły pełną parą. W szkołach pustki, w tramwajach też jakby zrobiło się luźniej. Dzieci na koloniach, rodziny nad morzem, albo na górskich szlakach. Ale czy aby na pewno każdy pamięta, że wakacje to czas odpoczynku? Niestety nie. Moda na pracowitość, efektywność i osiąganie coraz to lepszych wyników sprawia, że niektórych trzeba wysyłać na urlop „pod przymusem”. Przepracowanie może doprowadzić do tragicznych skutków dla naszego organizmu, więc apeluję: jedź na urlop i w końcu odpocznij!

 Pracoholiku, jedź na urlop! - Apteka Internetowa Melissa
Spis treści

Dlaczego odpoczynek jest tak ważny?

Codziennie jesteśmy wystawiani na różnego rodzaju stres. Obojętne, czy dzieje się coś dobrego, czy złego, nasz organizm musi być w gotowości do działania. Co to oznacza? Że nasze ciało jest w stanie ciągłego napięcia. Im nasz tryb życia jest intensywniejszy, im więcej „działamy na pełnych obrotach”, tym wyższy poziom napięcia fundujemy naszemu ciału i umysłowi.

Nauczyliśmy się kumulować stres i nie odreagowywać go. Nauczyliśmy się pracować do upadłego, być ciągle efektywnym i dyspozycyjnym. Mało śpimy, dieta pozostawia często wiele do życzenia, a aktywność fizyczna wkracza do naszego kalendarza… No właśnie, z różnym skutkiem. Dlatego właśnie potrzebny jest urlop. Organizm musi w końcu odreagować i nabrać sił do działania.

Gdy samochód nie ma paliwa, nie pojedzie. Gdy człowiek nie ma paliwa, nie jest w stanie żyć, a co dopiero działać. Naszym paliwem jest jedzenie, powietrze, ale także sen. Żeby mózg mógł sprawnie i kreatywnie pracować, potrzebuje snu i regularnego odpoczynku od codzienności. 

Bez efektywnego odpoczynku nie ma efektywnej pracy. Tak samo jak bez intensywnej i efektywnej pracy nie ma dobrego odpoczynku. Żeby dobrze pracować, musisz być wypoczęty. Żeby móc wypoczywać, musisz mieć poczucie wykonanej pracy - inaczej pojawią się wyrzuty sumienia, że odpoczynek Ci się nie należy. 

Jak dobrze i efektywnie odpoczywać?

Wiele razy słyszę, że „ja nie umiem odpoczywać, ciągle myślę o pracy”, albo inaczej: „ja nie mam jak odpoczywać, gdy tylko usiądę na minutę, od razu dzieci czegoś ode mnie chcą!”. Mam dobrą wiadomość - odpoczywania można się nauczyć. Powiem więcej: odpoczywania trzeba się nauczyć! Dotyczy to zarówno technik relaksowania się, jak i organizacji czasu tak, żeby znalazł się właśnie na odpoczynek. Jak robić to skutecznie?

  • Planuj czas na odpoczynek - może właśnie uśmiechnąłeś się pod nosem, ale jeśli nie masz czasu na odpoczynek, po prostu go zaplanuj. Wpisz w kalendarz czas na kąpiel, czytanie książki czy spacer. Jeśli masz problemy z odpoczywaniem, wszelkie plany zaczynaj właśnie od zaplanowania relaksu.

  • Komunikuj swoje potrzeby - powiedz współmałżonkowi w jaki sposób najlepiej odpoczywasz. Być może potrzebujesz pobyć sam ze sobą, a może wręcz odwrotnie i po całym dniu pracy przed komputerem chętnie pojedziesz na wspólną przejażdżkę rowerową, albo wybierzesz się na spacer?

  • Wybierz odpowiednią formę odpoczynku - zasada jest prosta: jeśli pracujesz umysłowo, odpoczywaj wybierając aktywność fizyczną i odwrotnie - jeśli pracujesz fizycznie, daj odpocząć swojemu ciału. Bez względu na typ wykonywanej pracy wysypiaj się. Zarywanie nocy dla oglądania seriali nie jest dobrym odpoczynkiem.

  • Pozwól sobie na wolne w 100% - raz w tygodniu zaplanuj jeden dzień wolny w 100%. Dzień, w którym nic nie musisz zrobić. To wcale nie znaczy, że masz nic nie robić, po prostu rób to, na co masz ochotę. Jeśli relaksuje Cię mycie okien - bardzo proszę, myj okna. Jeśli masz ochotę spać cały dzień, to śpij cały dzień. Ważne, żebyś miał świadomość, że niczego nie musisz.

Jedź na urlop!

Codzienny odpoczynek to jedno, a porządny wyjazd na urlop to zupełnie inna sprawa. Dlaczego? Dobry odpoczynek to nie tylko „nicnierobienie”, ale też zmiana otoczenia i miejsca, w którym przebywasz na co dzień. 

Potrzebujemy nowych bodźców i nowych ludzi w koło. A może braku ludzi? To wszystko pomaga nabrać dystansu do codziennych spraw i problemów. Wyjazd na wakacje sprawi, że Twój umysł zacznie inaczej funkcjonować, zwracać uwagę na zupełnie inne sprawy i pozwoli spojrzeć na te codzienne z nowej perspektywy. Gdy przestaniesz myśleć o codziennych problemach i na siłę szukać rozwiązań, one po pewnym czasie przyjdą same. W psychologii nazywa się to inkubacją - czasem, kiedy mózg podświadomie pracuje nad rozwiązaniem problemu, podczas gdy świadomość zajmuje się zupełnie czymś innym. 

Co jeszcze da Ci wyjazd na urlop? Zaczniesz dostrzegać małe przyjemności, będziesz celebrować chwile. Poranna kawa z widokiem na morze będzie smakować zupełnie inaczej, niż ta wypita w pośpiechu przed wyjściem z domu. Może właśnie ten urlop będzie początkiem wprowadzania zmian w Twoje zapracowane i pośpieszne życia? Ono jest tylko jedno, szkoda, żeby uciekało nam przez palce.

Wyjazd to nie zawsze jest odpoczynek, pamiętaj o tym. Co wtedy?

Czy urlop, albo wyjazd na wakacje zawsze oznacza odpoczynek? Każdy rodzic powie, że nie. Wręcz odwrotnie, opieka nad dziećmi w zupełnie nowym miejscu i innych, niż sprawdzonych, warunkach, to często jeszcze większe wyzwanie. Mimo to warto, zdecydowanie warto wyjeżdżać z maluchami. Być może fizycznie nie odpoczniecie, ale zmiana otoczenia i perspektywy przyniesie całkiem sporo korzyści. 

Co zatem zrobić, żeby odpocząć? Po powrocie, o ile to możliwe, zaplanujcie dzień odpoczynku całkowitego. Podrzućcie dzieciaki dziadkom. Nie macie takiej możliwości? Dobrym rozwiązaniem będzie spędzanie części urlopu (albo chociaż jednego dnia) osobno. Czas spędzany z rodziną jest szalenie ważny, jednak nie możecie zapomnieć o własnym relaksie

Jeśli z utęsknieniem wyczekujesz swojego urlopu i odliczasz dni do wyjazdu, staraj się każdego dnia znaleźć choć kilkanaście minut dla siebie i relaksuj się. Jeśli na wyjazd musisz poczekać trochę dłużej (np. do jesieni), pomyśl o zaplanowaniu w pełni leniwego weekendu. Jeśli jednak nadal upierasz, że wcale nie jesteś przepracowany i nie potrzebujesz urlopu, mam dla Ciebie złą wiadomość - istnieje ryzyko, że potrzebujesz tego odpoczynku natychmiast! Pracoholizm i ciągłe bycie na wysokich obrotach wcale nie są takie dobre, jak Ci się wydaje.

Zdjęcie autora
Autor
Natalia Kwiatkowska
Jestem psychologiem i Certyfikowanym Trenerem Mocnych Stron Instytutu Gallupa. Ukończyłam Psychologię Stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim, byłam także stypendystka na Universidad de Valencia w Hiszpanii. Jako psycholog pracuje głównie z młodzieżą i młodymi dorosłymi w oparciu o narzędzie StrengthsFinder i Racjonalną Terapię Zachowania. Większość roku spędzam w podróży szukając słońca, za to zimę na nartach w ukochanych Beskidach. Prowadzę bloga podróżniczego (www.zapiskizeswiata.pl) oraz stronę poświęconą psychologii pozytywnej (www.nataliakwiatkowska.pl)
Podobne wpisy
Wakacje to czas, kiedy odpoczynku potrzebujemy nie tylko my, ale również nasza skóra i włosy. Niestety,...
CZYTAJ
Infekcja to wtargnięcie do naszego organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych, namnożenie się ich a finalnie pokonanie odporności...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia