2020-03-16
Porady

Prawidłowe karmienie noworodka – co trzeba o nim wiedzieć?

Opanowanie techniki karmienia piersią i przekonanie mamy co do jej naturalnej zdolności do wykarmienia dziecka to podstawa sukcesu. Istnieją też jednak określone parametry, których kontrola pozwala na upewnienie się, że dziecko faktycznie się najada i prawidłowo przybiera na wadze. Wielu rodziców zadaje sobie pytania: skąd mam wiedzieć, czy dziecko jest wystarczająco nakarmione? Wyznacznikami tego, że dziecko jest skutecznie karmione piersią są między innymi: liczba zmoczonych w ciągu doby pieluszek, częstotliwość oddawania przez nie stolca oraz odpowiednie przyrosty masy ciała.

 Co świadczy o tym, że noworodek się najada?
Spis treści

Oddawanie moczu u noworodka: ile pieluszek powinno dziecko moczyć w ciągu doby?

W pierwszej i drugiej dobie życia maluch zazwyczaj moczy pieluszkę 1-2 razy dziennie, ale możliwe jest także, że pozostanie ona całkiem sucha – nie stanowi to jednak powodu do obaw. W tym czasie normą jest natomiast wydalenie smółki.

W kolejnych dobach prawidłowo dziecko powinno moczyć coraz więcej pieluszek – odpowiednio:

  • 3-5 doba >> 3 do 5 pieluszek
  • 5-7 doba >> 4 do 6 pieluszek
  • od 8 doby >> 6-8 pieluszek
  • od 6 tygodnia >> 5-6 pieluszek.

Nie oznacza to jednak, że nie może być ich więcej.

Wypróżnienia u noworodka – najważniejsze informacje

Wygląd stolca (zarówno jego barwa jak i konsystencja) będzie zmieniał się z dnia na dzień. Najpierw pojawia się smółka – czarna, smolista i ciągnąca się. Potem są stolce przejściowe – zielone, zmieniające później kolor na żółty, mogą być trochę wodniste lub papkowate z grudkami (konsystencją przypominające serek wiejski). Rodzice, którzy już tego doświadczyli z uśmiechem wspominają na pewno konieczność zmiany nie tylko pieluszki, ale i ubranek dziecka, bo papkowata kupka może zrobić naprawdę… niezły bałagan.


U wielu rodziców można zaobserwować zwyczaj podnoszenia dziecka do góry w celu… powąchania jego pieluszki. To faktycznie jeden ze skuteczniejszych sposobów upewnienia się, czy konieczna jest jej wymiana, bez każdorazowego rozbierania dziecka. Jak można rozpoznać, że dziecko w danym momencie się wypróżnia? Zazwyczaj towarzyszy temu oddawanie gazów, specyficzna mimika wskazująca na skupienie, krótkie wstrzymywanie oddechu i napinanie brzuszka – czyli zupełnie tak samo jak u nas wszystkich! W pierwszych tygodnia życia dziecka normą są 3-4 stolce dziennie, choć niektóre maluchy wypróżniają się przy każdym karmieniu.


Kolor i zapach kupek w dużej mierze zależą od tego, jakie pokarmy spożywa mama karmiąca piersią. To, co powinno zwrócić uwagę i wymaga konsultacji z lekarzem, to krew lub śluz w stolcu. Może się zdarzyć, że po paru tygodniach życia Twój maluszek nie zrobi kupki przez kilka dni. Dzieci karmione piersią , po okresie stabilizacji laktacji czyli po 4-6 tygodniach od urodzenia się mogą robić kupki co kilka dni i nie jest to powód do zmartwienia.

Jak ważyć niemowlę w domu i jakie powinny być przyrosty masy ciała?

Waga urodzeniowa, którą tak chętnie rodzice chwalą się wszystkim bliskim, daje ogólny punkt odniesienia – nie jest to jednak waga wyjściowa. Jako tę przyjmuje się najniższą, ponieważ dziecko w ciągu pierwszych kilku dni traci na wadze, następnie zaczyna przybierać. Wyrównanie masy urodzeniowej dziecka następuje zazwyczaj między 7 a 10 dobą życia, najpóźniej do 14 dni po porodzie.

Dziecko najlepiej ważyć zawsze rozebrane, przed karmieniem, o tej samej porze dnia – dzięki czemu można ocenić realny przyrost masy ciała. Zanim położysz maluszka na wadze (aby pomiar był dokładny), rozłóż pod nim pieluszkę tetrową i wytaruj licznik. Masę ciała noworodka możesz skontrolować w swojej przychodni. Jeśli przyrosty będą prawidłowe to kolejne pomiary wykonuje się co kilka tygodni w czasie szczepień dziecka.

Przyrosty w pierwszych 3 miesiącach życia powinny wynosić 26-30 gramów na dobę (180 – 220 gramów na tydzień). Od 3 do 6 miesiąca życia normą jest zwiększanie się wagi niemowlęcia o 17-19 gramów każdego dnia (120-135 gramów na tydzień). W razie jakichkolwiek wątpliwości bardzo pomocna jest wizyta patronażowa położnej rodzinnej lub wsparcie ze strony doradczyni laktacyjnej.

Przeczytaj także:
Pierwsza kąpiel noworodka,   Ciemiączko u noworodka,   Pielęgnacja pępka noworodka,   Wyprawka dla noworodka,   Pielęgnacja skóry i problemy z brzuszkiem noworodka,   Trądzik noworodkowy i niemowlęcyZdjęcie autora
Autor
mgr Agnieszka Muszyńska
Jest wykładowcą i trenerem praktyk w Centrum Nauk o Laktacji oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych. W Szpitalu Klinicznym im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie i prowadzi Poradnię Laktacyjną, zajęcia dla rodziców wcześniaków, jest inicjatorem i organizatorem Tygodnia Promocji Karmienia Piersią w szpitalu, prowadzi szkolenia dla personelu medycznego między innymi z zakresu pozyskiwania siary od matek dla wcześniaków. Publikuje poradniki dla rodziców.
Podobne wpisy
Ulewanie u niemowlaka to częsta dolegliwość i chociaż zazwyczaj nie oznacza poważniejszych problemów ze zdrowiem,...
CZYTAJ
Pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka to okres, w którym najkorzystniejsze jest dla niego karmienie piersią....
CZYTAJ
Karmienie piersią jest najlepszym i najbardziej korzystnym sposobem karmienia noworodków, niemowląt i małych dzieci. Niestety...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia