Legalna apteka
2017-06-12
Porady

Prawidłowe stosowanie kropli do oczu i efekty

Aplikacja kropli do oczu to dla wielu osób trudne zadanie. Dla niewprawionych nie jest ona ani łatwa ani przyjemna. Z kolei nieprawidłowe zakroplenie może powodować podrażnienia i uczucie dyskomfortu w oczach. Krople do oczu, które nie zostały wpuszczone do oka w sposób prawidłowy, są najczęstszą przyczyną niepowodzenia kuracji/leczenia.

 Prawidłowe stosowanie kropli do oczu i efekty - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Krople do oczu – jak je stosować prawidłowo?

Prawidłowa aplikacja kropli do oczu rozpoczyna się od dokładnego umycia rąk w celu pozbycia się zanieczyszczeń, które mogłyby przedostać się do oka. Ułatwieniem podczas zakraplania jest również odchylenie głowy do tyłu lub położenie się na plecach. Aby krople nie wypłynęły poza obszar oka, należy odchylić lekko dolną powiekę, co umożliwi dostanie się płynu do worka spojówkowego. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości aplikatora od oka. Ta powinna wynosić ok. 1-2 cm. Krople powinny być aplikowane bliżej wewnętrznego kącika oka. Bezpośrednio po zakropleniu produktu należy przez chwilę uciskać punkt łzowy, aby nie dopuścić do przedostania się kropli do dróg łzowych. To jeden z najczęstszych błędów popełnianych podczas aplikacji kropli do oczu. Warto również na kilkanaście sekund zamknąć powieki, co umożliwi rozprowadzenie leku po powierzchni gałki ocznej.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas aplikacji kropli do oczu?

W przypadku kropli do oczu, zdecydowanie warto trzymać się zasady „co za dużo to niezdrowo“. Wydajność worka spojówkowego wynosi tylko 1 kroplę. Nie warto zatem aplikować większych ilości, ponieważ nie będzie on w stanie ich przyjąć i usunie nadmiar. Ma to swoje dobre strony, gdyż nie należy się obawiać wkroplenia zbyt dużej ilości preparatu na raz.


Należy też pamiętać, aby nie dotykać końcówką aplikatora do rzęs, skóry wokół oczu czy samego oka, ponieważ w ten sposób przenoszone są zanieczyszczenia. Zdarza się, że leczenie wymaga stosowania kilku różnych rodzajów kropli do oczu jednocześnie. W takim wypadku pomiędzy aplikacjami należy robić ok. 15 minutowe przerwy, które pozwolą zadziałać każdemu z leków. Dla powodzenia leczenia, istotny jest też sposób przechowywania kropli do oczu. Aby nie straciły cennych właściwości, powinny być powinny być przechowywane w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Ze względu na to, że promienie słoneczne mogą osłabić działanie kropli, nie należy narażać ich na bezpośrednią ekspozycję.

Efekty stosowania kropli do oczu

Krople do oczu należy stosować z zachowaniem ostrożności. Niewłaściwie zaaplikowana substancja, zwłaszcza przy leczeniu jaskry, może spowodować nieprzyjemne skutki uboczne w postaci duszności, zawrotów głowy czy zmęczenia. Jednak krople przyjmowane zgodnie z zastosowaniem przynoszą ulgę oczom zmęczonym lub zmagającym się z objawami alergii czy też poważniejszymi dolegliwościami, takimi jak na przykład zapalenie spojówek.


Krople zabezpieczają oczy i tworzą na ich powierzchni warstwę ochronną, która niweluje dyskomfort związany z niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego, podrażnieniami mechanicznymi czy nadwyrężeniem narządu wzroku np. podczas pracy przy komputerze. Preparatem, który doskonale sprawdza się w tej roli jest Dexoftyal UD: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/dexoftyal-ud-krople-do-oczu-10-amp,10808.html. To krople do oczu, które jednocześnie nawilżają, regenerują i odżywiają. Dzięki prowitaminie B5 i kompleksowi HydraFlex, skutecznie chronią oczy i sprawiają, że uczucie podrażnienia znika.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wielu pacjentów w trosce o zdrowie narządu wzroku, wybiera się do apteki, aby zakupić suplement...
CZYTAJ
Stres oksydacyjny, inaczej obciążenie tlenowe, to niebezpieczny dla organizmu stan, który może doprowadzić do wielu...
CZYTAJ
Codzienna praca przy komputerze, klimatyzacja, promieniowanie UV oraz sztuczne oświetlenie to jedne z najczęstszych przyczyn...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia