Legalna apteka
2016-03-28
Suplementacja

Probiotyki

Probiotykami nazywamy żywe drobnoustroje, które po przyjęciu przez organizm w odpowiedniej ilości, wykazują korzystny efekt zdrowotny. Oprócz probiotyków, w aptece możemy usłyszeć także o prebiotyku i symbiotyku. Ten pierwszy, to preparat zawierający w swoim składzie pożywkę dla dobrych bakterii, czyli składnik umożliwiający ich namnażanie i wzrost. Natomiast symbiotykiem nazywamy produkt, który w swoim składzie zawiera żywe bakterie oraz pożywkę. Zatem symbiotyk jest połączeniem probiotyku z prebiotykiem.

 Probiotyki - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Jak działają probiotyki?

Wielokierunowe, dobroczynne działanie probiotyków na organizm, przemawia za ich suplementacją nie tylko w okresie antybiotykoterapii i po niej, lecz również w innych przypadkach. Zdolności wytwarzania odpowiednich enzymów przez bakterie probiotyczne oraz tworzenie kwaśnego środowiska, zapobiega namnażaniu i wzrostowi szczepów patogennych. Probiotyki wpływają na perystaltykę jelit, dlatego ułatwiają trawienie oraz sprzyjają usuwaniu patogenów z przewodu pokarmowego. Właściwa flora bakteryjna układu pokarmowego, bierze udział w syntezie witamin z grupy B oraz witaminy K. Pobudza procesy regeneracyjne komórek nabłonka jelit. Wykazuje wręcz właściwości przeciwnowotworowe w stosunku do jelita grubego, gdyż hamuje aktywację związków mających wpływ na powstawanie zmian nowotworowych (szczególnie szczepy L. acidophillus, L. casei, Bifidobacterium bifidum). W zakażeniach układu moczowo-płciowego, szczególną rolę odgrywają szczepy Lactobacillus. Dzięki dużym zdolnościom przylegania do nabłonka dróg moczowych i pochwy, tworzą barierę chroniącą przed zasiedleniem patogenów.

Probiotyki w leczeniu wielu chorób

Fakt, iż probiotyki stymulują układ immunologiczny do pracy, ma znaczenie w leczeniu chorób skóry (AZS oraz łuszczycy). Po zastosowaniu probiotyków, obserwowano ograniczenie występowania stanów zapalnych w obrębie przewodu pokarmowego oraz łagodzenie objawów alergii pokarmowych. Antagonistyczne działanie w stosunku do Helicobacter pylori sprawia, że stosowanie probiotyków może znacząco złagodzić objawy aktywności tych pałeczek. Bakterie kwasu mlekowego obniżają poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL (złego cholesterolu).

Probiotyki dostępne w naszej aptece: Bactilac, Multilac, Sanprobi IBS, Dicoflor, Duolactil, Acidolac, Osłonka, Biotyk, Lacidofil, Trilac, Triflora, Latopic, Enterol. Więcej na stronie apteki https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/probiotyki,731.html.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Utrzymanie prawidłowej mikroflory biologicznej w drogach rodnych jest niezwykle ważne w kontekście zarówno zapobiegania, jak...
CZYTAJ
Probiotyki to żywe organizmy, które, występując w organizmie w odpowiednich ilościach, mają korzystny wpływ na...
CZYTAJ
W ostatnich latach bardzo dużo słyszy się i czyta na temat dobroczynnych dla naszego organizmu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia