• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2019-06-19
Suplementacja

Produkty z apteki poprawiające stan włosów, skóry i paznokci

Każdy z nas chce mieć piękną, zdrową, młodą i zadbaną skórę, gęste, lśniące i zdrowo wyglądające włosy oraz mocne i zadbane paznokcie. Aby to osiągnąć konieczna jest przede wszystkim zdrowa, prawidłowo zbilansowana i zróżnicowana dieta oraz właściwa pielęgnacja, dostosowana do potrzeb danej osoby oraz jej typu skóry. Niestety nie zawsze dieta pokrywa zapotrzebowanie człowieka na witaminy i składniki odżywcze. W związku z tym czasem należy sięgnąć po produkty z apteki (suplementy diety lub produkty lecznicze), które korzystnie wpłyną na wygląd włosów. Tylko co takie produkty zawierają i jak działają?

 Produkty z apteki poprawiające stan włosów, skóry i paznokci. - Apteka Internetowa Melissa
Spis treści

Składniki produktów z apteki wpływających na stan włosów, skóry i paznokci

Na aptecznych półkach znajduje się wiele produktów, które przeznaczone są do stosowania w celu zadbania o stan włosów, skóry i paznokci. 

Produkty takie mają różnorodny skład, zawierają między innymi witaminy, składniki mineralne, surowce roślinne i wyciągi z nich otrzymywane a także inne związki. Składniki te działają w wielokierunkowy sposób i tym samym wywierają korzystny, pożądany efekt.

Witaminy i ich wpływ na skórę, włosy oraz paznokcie

W produktach doustnych przeznaczonych do przyjmowania w celu poprawy wyglądu skóry, włosów czy paznokci mogą znajdować się różne witaminy – takie jak: 

 • Witamina A, 
 • Witamina E, 
 • Witamina C, 
 • Witaminy z grupy B. 


Witamina A i jej wpływ na skórę, włosy i paznokcie

Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Jest jedną z częściej stosowanych witamin w kosmetykach i produktach doustnych, które mają poprawić stan skóry. Bowiem witamina A: 

 • pobudza i reguluje podziały komórkowe,
 • ułatwia keratynizację,
 • przyśpiesza odnowę komórek naskórka,
 • pobudza syntezę kolagenu.

Ponadto witamina A zaliczana jest do antyoksydantów – czyli związków, które wychwytują wolne rodniki i tym samym opóźniają procesy starzenia.

Doustnie bardzo często jest stosowana prowitamina A – czyli beta-karoten, który w organizmie przekształca się w aktywną postać witaminy A i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i wygląd skóry, włosów i paznokci. 

Beta-Karoten dostępny jest w licznych produktach:

Pojedynczych:

Złożonych: 


Witamina E i jej wpływ na skórę, włosy i paznokcie

Witamina E podobnie jak witamina A rozpuszcza się w tłuszczach i podobnie jak ona jest antyoksydantem, czyli wykazuje właściwości przeciwutleniające i tym samym:

 • opóźnia procesy starzenia,
 • działa przeciwzapalnie,
 • utrzymuje prawidłowy stan tkanki łącznej – ochrania lipidy, białka, kolagen, elastynę,
 • podawana doustnie uzupełnia terapię atopowego zapalenia skóry,
 • zmniejsza widoczność przebarwień,
 • działa fotoprotekcyjnie – czyli zmniejsza ostrą reakcję skóry na działanie promieni słonecznych.

Na aptecznych półkach dostępna jest w licznych produktach złożonych takich jak:


Witamina C i jej wpływ na skórę, włosy i paznokcie

W suplementach diety, przeznaczonych do dbania o stan skóry, włosów i paznokci bardzo często występuje witamina C. Podobnie jak powyżej opisane witaminy jest ona silnym antyoksydantem, dzięki czemu: 

 • chroni struktury wewnątrzkomórkowe przed stresem oksydacyjnym,
 • opóźnia procesy starzenia się skóry,
 • działa przeciwzapalnie,
 • jest aktywatorem syntezy kolagenu,
 • wpływa na produkcję elastyny,
 • wpływa na wytrzymałość tkanki łącznej.

Witamina C znajduje się między innymi w takich produktach jak:


Witaminy z grupy B i ich wpływ na skórę, włosy i paznokcie

Częstym składnikiem preparatów przeznaczonych do poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci są witaminy z grupy B. Witaminy te umożliwiają odpowiedni przepływ impulsów nerwowych w skórze i tkance podskórnej, zapewniając tym samym prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych i łojowych. Dodatkowo witaminy te zapewniają odpowiednie nawilżenie i jędrność skóry, dbają o jej gładkość oraz kontrolują procesy regeneracji naskórka.

Witaminy z grupy B znajdują się między innymi w:

Witaminą z grupy B jest biotyna, która w ostatnich latach zyskuje dużą popularność właśnie w dbaniu o kondycje włosów.


Biotyna i jej wpływ na skórę, włosy i paznokcie

Biotyna jest witaminą z grupy B i jest składnikiem enzymów, które biorą udział w syntezie kwasów tłuszczowych, a te z kolei mogą warunkować dobry stan skóry włosów i paznokci.

Dodatkowo biotyna jako witamina z grupy witamin B warunkuje odpowiedni przepływ impulsów nerwowych w skórze i tkance podskórnej, zapewniając tym samym prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych i łojowych. 

Ponadto cząsteczki biotyny zawierają w swojej budowie siarkę potrzebną do budowy keratyny, która jest głównym składnikiem macierzy włosów.

To wszystko sprawia, że biotyna może wpływać korzystnie na stan włosów i tym samym suplementacja biotyny w przypadku niedoborów może poprawić ich wygląd. 

Zapotrzebowanie dietetyczne na biotynę jest znikomo małe i wynosi około 0,1 mg na dobę. Źródłem biotyny są między innymi - wątroba, nerki, żółtko jaja, drożdże, kalafior, orzechy, rośliny strączkowe. I zazwyczaj dobrze zbilansowana i zróżnicowana dieta pokrywa to zapotrzebowanie i rzadko kiedy występują niedobory biotyny. 

Niedobór biotyny, wg danych literaturowych występuje w wyjątkowych sytuacjach – może być:

 • wrodzony – występuje bardzo rzadko,
 • nabyty – kiedy jest spożywana w dużych ilościach awidyna, zawarta w surowych jajach ptasich. Awidyna wytwarza kompleks z biotyną i uniemożliwia jej absorpcję z przewodu pokarmowego. 

Biotyna występuje w licznych produktach leczniczych i w suplementach diety 

Pojedynczych:

Złożonych:


Wybierając jakiś produkt zawierający biotynę, należy zwracać uwagę przede wszystkim na dawkę biotyny. W produktach dostępnych na rynku występuje ona w różnej ilości – mniejszej i większej. Te większe dawki biotyny (2,5 - 5 mg) przeznaczone są do uzupełniania znacznych niedoborów biotyny. Te mniejsze do zapewnienia codziennego zapotrzebowania na biotynę.

Bardzo często uważa się, że wypadanie włosów jest objawem znaczącego niedoboru biotyny. Może tak być, ale nie musi! Wypadanie włosów jest procesem, który może wynikać z różnych powodów w związku z tym należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą zanim zacznie się przyjmować biotynę w znacznej ilości. 

Jak składniki mineralne wpływają na skórę, włosy i paznokcie?

W produktach dostępnych w aptece, przeznaczonych do poprawy stanu i wyglądu włosów, skóry i paznokci, oprócz witamin znajdują się składniki mineralne. Między innymi:

 • Cynk – wykazuje on właściwości antyoksydacyjne, utrzymuje prawidłowy metabolizm węglowodanów, uczestniczy w syntezie DNA, białek i kwasów tłuszczowych. Dzięki temu wspomaga utrzymanie włosów, skóry i paznokci w dobrym stanie i kondycji. Dostępny jest w licznych produktach, zarówno pojedynczych jak i złożonych (HOLLAND&BARRETT Cynk, Bicaps Zinc,   DOPPELHERZ AKTIV Na włosy i paznokcie complex )
 • Krzem – utrzymuje prawidłową mineralizację skóry, włosów i paznokci, regeneruje tkankę okołomieszkową, uczestniczy w tworzeniu tkanki łącznej, keratyny i kolagenu. Naturalnym źródłem krzemu są pędy z bambusa czy ziele skrzypu, które również często znajdują się w produktach aptecznych. Przykładem produktów zawierających w swoim składzie krzem lub surowce roślinne go zawierające są między innymi: (Revalid, REVENAL, Skrzyp+Vit z bambusem, Skrzyp ProBeauty, SkrzypoVita)
 • Selen – jest częstym składnikiem produktów wzmacniających i poprawiających stan włosów, skóry czy paznokci. (PHARMOVIT Selen organiczny 300 ug, Selen VITTER PURE, Walmark Selen organiczny )


Surowce roślinne i ich wpływ na skórę, włosy i paznokcie

 • Ziele skrzypu – surowiec ten i wyciągi z niego otrzymywane wykazują działanie moczopędne i poprawiające stan skóry, włosów i paznokci. To działanie zależy w dużej mierze od zawartości krzemu. Zapewnia on właściwą mineralizację i tym samym poprawia wygląd i kondycję włosów, skóry i paznokci. Ziele skrzypu i wyciągi z niego otrzymywane znajdują się w licznych produktach (Revalid, REVENAL, Skrzyp+Vit z bambusem, Skrzyp ProBeauty, SkrzypoVita )
 • Pędy Bambusa – doskonałym źródłem krzemu są pędy bambusa, dostępne w takich produktach jak np. Vitapil 
 • Ziele fiołka trójbarwnego – jest częstym składnikiem produktów poprawiających stan skóry. Surowiec ten zawiera w swoim składzie flawonoidy, pochodne kwasu salicylowego i śluz. Składniki te wpływają na procesy metaboliczne, utrzymują prawidłowy stan skóry, poprawiają kondycję skóry suchej, dbają od wewnątrz o zdrowie i prawidłowy wygląd skóry. Ponadto surowiec ten stosowany doustnie wspomaga oczyszczanie organizmu oraz usuwanie składników toksycznych, które mogą niekorzystnie oddziaływać na stan skóry (Bratek Plus ) 


Inne związki i ich wpływ na skórę, włosy i paznokcie

Na prawidłowy stan włosów, skóry i paznokci wpływają nie tylko te składniki omówione powyżej. Skuteczne w poprawianiu wyglądu są także:

 • Drożdże dostępne między innymi w następujących produktach: Humavit N – witaminy z grupy B, Vitapil, Colfarm Drożdże z bratkiem
 • Wiesiołek i kwasy tłuszczowe, które zachowują prawidłowy stan skóry oraz uczestniczą w metabolizmie i funkcjonowaniu układu hormonalnego - GAL Olej z nasion wiesiołka
 • Kolagen – jest naturalnie występującym białkiem tkanki łącznej i odpowiada za elastyczność skóry, jej strukturę i nawilżenie. Z wiekiem, a także pod wpływem czynników szkodliwych, kolagen zawarty w skórze traci swoje właściwości. Skóra staje się mniej elastyczna, traci sprężystość, starzeje się i wygląda niekorzystnie. Dlatego też w ostatnich latach mówi się dużo o konieczności przyjmowania kolagenu doustnie. W ten sposób dostarcza się kolagen od wewnątrz a to z kolei zapewnia nawilżenie skóry, poprawę i utrzymanie jej elastyczności, gęstości oraz jędrności skóry. I tym samym poprawę wyglądu. Kolagen dostępny jest między innymi w: (Este Synergy, DOPPELHERZ SYSTEM Kollagen Beauty, F-collagen Zinc, Collagen )


Produktów poprawiających stan i wygląd skóry, włosów i paznokci na aptecznych półkach jest bardzo dużo. Zawierają one różne składniki i w różnym stopniu mogą wykazywać swoje działanie. Efekt, który uzyskuje się w czasie stosowania takich produktów zależy od systematyczności przyjmowania tych produktów a także od ich składu i przede wszystkim od potrzeb organizmu. Zależy również od indywidualnej diety (która powinna być prawidłowo zbilansowana i zróżnicowana) i od pielęgnacji (dobranej do potrzeb skóry, włosów i paznokci). Brak efektu po kilku tygodniach stosowania danego produktu powinien być sygnałem do konsultacji z lekarzem, wykonania badań oraz uważniejszego przeanalizowania stanu zdrowia pacjenta. 

Zdjęcie autora
Autor
dr n. farm. Magdalena Stolarczyk
dr n. farm. Magdalena Stolarczyk – mama 3 dzieci, z wykształcenia farmaceutka – doktor nauk farmaceutycznych, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, blogerka (www.farmaceuta-radzi.pl), autorka artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych, autorka szkoleń i wykładów dla farmaceutów, autorka warsztatów dla rodziców, dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią. Ponadto ekspert merytoryczny Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz inicjatorka i autorka kampanii edukacyjnej „Leki to nie cukierki”i współautorka kampanii edukacyjnej „Lek bezpieczny oczami dziecka”
Podobne wpisy
Włosy w dużej mierze są zwierciadłem naszego organizmu. Po ich kondycji można poznać, czy w...
CZYTAJ
Około jeden centymetr na miesiąc – tyle wynosi średnie tempo wzrostu włosów, lecz dla wielu...
CZYTAJ
Przyczyną złej kondycji paznokci jest najczęściej dieta uboga w składniki mineralne i witaminy. Może to...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia