Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 21.03 godz. 8:00 do 03.04.2024 godz. 16:00. Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Alergia daje Ci się we znaki? 🤧 Kliknij i sprawdź triki na pokonanie jej! 💪
2021-11-22
Zdrowa skóra i uroda

Produkty z mocznikiem - jakie mają właściwości i kiedy je stosować do skóry suchej?

Mocznik (inna jego nazwa to urea) to składnik kosmetyków i substancja o działaniu nawilżającym, która w naturalny sposób produkowana jest przez ludzki organizm i wydalana z niego wraz z potem oraz moczem. Choć rzeczywiście kojarzy się nam ona z „nieprzyjemnymi” wydzielinami, to warto wiedzieć, że pełni istotną rolę dla utrzymania dobrej kondycji skóry. Właściwości mocznika opierają się bowiem głównie na tym, że wiąże cząsteczki wody w naskórku oraz zapobiega ich odparowywaniu, co bezpośrednio wpływa na stan warstwy hydrolipidowej, chroniącej skórę przed nadmiernym przesuszeniem i negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Po prostu - mocznik głęboko nawilża skórę. Na rynku dostępne są kosmetyki z mocznikiem o różnym poziomie zawartości tej substancji i to właśnie jego stężenie w danej formule determinuje kierunkowe działanie. Kiedy więc warto sięgnąć po mocznik w kosmetykach? Jak wpływa na stan skóry i czy może być bezpiecznie stosowany przez każdą osobę? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące zastosowania mocznika na co dzień znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Kosmetyki z mocznikiem - właściwości i zastosowanie
Spis treści

Właściwości mocznika - głęboko nawilża skórę i zmiękcza naskórek

Tak, jak zostało to już wspomniane, mocznik produkowany jest przez organizm i wydalany z niego wraz z moczem i potem. Zdecydowanie warto wiedzieć, że substancja ta jest składnikiem NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego, utrzymującego optymalny poziom nawilżenia w warstwie rogowej naskórka. W skład NMF wchodzą różne związki rozpuszczalne w wodzie, takie jak aminokwasy, cukry, kwas mlekowy i wiele innych - w tym również mocznik - urea. W kosmetykach stosuje się natomiast jego odpowiednik wyprodukowany syntetycznie i w postaci surowej ma on wygląd przezroczystych, bezzapachowych kryształków - kupując produkty z mocznikiem nie musisz więc obawiać się o ich zapach czy formułę - kryształki są bowiem idealnie połączone z konsystencją kremu, balsamu czy masła do ciała, a stosowanie tego typu produktów nie powoduje dyskomfortu.


Mocznik na skórę warto stosować wtedy, gdy zauważymy jej przesuszenie i delikatne łuszczenie. Najważniejszą właściwością mocznika jest bowiem jego higroskopijność, czyli przyciąganie cząsteczek wody i wiązanie ich w naskórku. Jego działanie można przyrównać więc do gąbki pochłaniającej i utrzymującej wilgoć. Co ważne - urea w kosmetykach działa lepiej, niż popularna gliceryna, więc w przypadku problemów z nadmiernie wysuszoną skórą warto sięgać właśnie po produkty z mocznikiem.


Zastosowanie i działanie mocznika w warstwie rogowej naskórka

Podstawowe zastosowanie mocznika opiera się głównie na jego właściwościach nawilżających, choć tak naprawdę działanie mocznika w kosmetykach na skórę może być wielorakie - zależy ono od stężenia omawianej substancji w formule produktu. I tak: 

  • kosmetyki z mocznikiem w stężeniu do 2% pobudza skórę do przeprowadzania prawidłowego procesu keratynizacji, a więc do regeneracji i właściwej przebudowy naskórka. Przy takim stężeniu mocznika w kosmetykach skóra jest chroniona przed czynnikami zewnętrznymi, nie obserwuje się na niej tak zwanych „suchych skórek” i innych skutków przesuszenia czy ubytków w naskórku - w tej opcji polecany jest do skóry suchej i skóry wrażliwej;
  • działanie mocznika zastosowanego w kosmetyku od 2 do 10% wykazuje z kolei działanie nawilżające, czyli wiążące wodę w skórze. Urea w kosmetykach o takim stężeniu pełni po prostu rolę klasycznego humektantu - podobnie do aloesu czy powszechnie stosowanego kwasu hialuronowego;
  • zastosowanie mocznika do działania złuszczającego obserwuje się w produktach, które zawierają tę substancję w stężeniu powyżej 10 do 15%. Urea w kosmetykach podana na skórę w takim stężeniu pomaga rozluźniać i przerywać składnik wiązań międzykomórkowych, a tym samym - ułatwia złuszczanie martwych komórek naskórka i ich odrywanie się od niego - ma więc właściwości złuszczające.

Jeśli wiemy już, że mocznik na skórę działa w różnoraki sposób po zastosowaniu różnych jego stężeń, to możemy domyślać się, że konkretne rodzaje produktów z mocznikiem będą odpowiadać na zupełnie inne problemy skórne - od braku nawilżenia, aż po łuszczenie się i rogowacenie skóry w przebiegu AZS (czyli atopowego zapalenia skóry). W związku z tym wybierając kosmetyki zawierające mocznik należy bezwzględnie zwracać uwagę na stężenie substancji czynnej w formule.


Kosmetyki z mocznikiem i stężenie substancji - jak wybrać produkt dla siebie?

Właściwości mocznika w różnych stężeniach będą odpowiadały na różne problemy skóry. W związku z tym można sklasyfikować kosmetyki z mocznikiem na następujące grupy: 

  • kosmetyki regeneracyjne i działające prewencyjnie w kierunku utrzymania odpowiedniej keratynizacji naskórka, ze stężeniem mocznika do 2%. Tego typu produkty mogą być nakładane zarówno na skórę twarzy jak i całego ciała, by pobudzić cerę do odnowy i do tworzenia naturalnego czynnika nawilżającego (NMF); 
  • produkty z mocznikiem działające nawilżająco, czyli kosmetyki o zawartości od 2 do 10% substancji czynnej. Sprawdzą się jako preparaty dla cer suchych i odwodnionych, do utrzymania nawilżenia skóry jesienią i zimą, a także do regeneracji po kąpielach słonecznych lub innych zabiegach wysuszających - na przykład po goleniu lub do wsparcia osób z chorobami dermatologicznymi przebiegającymi z wysuszeniem skóry;
  • urea w kosmetykach o stężeniu od 10 i powyżej 15% o działaniu złuszczającym sprawdzi się wtedy, gdy zewnętrznie trzeba przyspieszyć proces keratynizacji naskórka oraz jego rogowacenie, a następnie - złuszczanie. Tego typu produkty stosuje się więc w leczeniu rybiej łuski, ale również na stopy, łokcie i kolana - czyli wszędzie tam, gdzie może pojawić się problem pogrubionej i trudnej do usunięcia warstwy zrogowaciałej skóry.


Polecane kosmetyki z mocznikiem - na skórę, włosy i stopy

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków z mocznikiem w różnych stężeniach, mających różne przeznaczenie. Wśród nich możemy wyróżnić przykłady kilku produktów do stosowania na poszczególne partie ciała:

  • krem ZIAJA MED, kuracja ultranawilżająca z mocznikiem 3% - jest to emulsja do twarzy o dość lekkiej konsystencji, która zadziała keratolitycznie i będzie wspierała prawidłową przebudowę naskórka. Sprawdzi się również po zabiegach kosmetycznych czy po goleniu; 
  • CeraVe - wygładzający balsam do suchej skóry z zawartością 10% mocznika - idealny do całościowego nawilżania skóry na ciele i do stosowania codziennego u osób zmagających się z przesuszoną skórą lub ze zmianami dermatologicznymi występującymi na nogach, brzuchu, ramionach czy dekolcie. Balsam do ciała z dodatkiem mocznika to kosmetyk uniwersalny, sprawdzający się na suchą skórę, a także mający właściwości przeciwzapalne;
  • LATOPIC - regenerujący krem do rąk z mocznikiem. W tym przypadku mocznik na skórę będzie działał regenerująco i nawilżająco - produkt sprawdzi się więc przede wszystkim jesienią i zimą, gdy standardowo walczymy z podrażnieniami i przesuszeniem wywołanymi mrozem oraz wiatrem; 
  • Idravitae - Mocznik Urea 15% - idealnie sprawdzi się do pielęgnacji skóry stóp, która cechuje się nadmiernym rogowaceniem, pękaniem i powoduje nawet dolegliwości bólowe. Można więc traktować go jako krem z mocznikiem do pięt.

A co z innymi obszarami pielęgnacji? Czy mocznik na włosy sprawdzi się tak samo dobrze, jak nakładany na skórę? Generalnie przyjmuje się, że w stężeniu do około 5% mocznik może wygładzać kosmyki, zapobiegać ich puszeniu i plątaniu i po prostu - podobnie jak inne humektanty - nawilży je. Mocznik na włosy nie powinien być jednak nakładany w wyższych stężeniach (powyżej 40-50% - a takie produkty możemy dostać w aptekach), ponieważ wykazuje on wówczas działanie keratolityczne, niszcząc białka (keratynę) zarówno w naskórku, jak i we włosach. I o ile w produktach do ciała jest to czasem efekt pożądany (powinien być jednak zawsze konsultowany z dermatologiem), o tyle mocznik na włosy w najwyższych stężeniach może je poważnie uszkodzić.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Dobre kosmetyki wcale nie muszą być drogie. Produkty o doskonałym działaniu można przygotować samodzielnie. Odpowiednie...
CZYTAJ
Każdy z nas stosuje na co dzień kosmetyki. Począwszy od środków myjących używanych do codziennej...
CZYTAJ
Witamina C w kosmetykach jest niezwykle pożądanym składnikiem – przede wszystkim jej właściwości pielęgnacyjne i...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia