Legalna apteka
2018-03-08
Dolegliwości i choroby

Przeczytaj, co wywołuje przewlekłą biegunkę i jak sobie z nią poradzić!

Przewlekła biegunka to stan chorobowy układu pokarmowego, charakteryzujący się zwiększoną częstotliwością wypróżnień o płynnej lub półpłynnej formie. Dowiedz się, co ją wywołuje i jak temu zapobiegać!

 Przeczytaj, co wywołuje przewlekłą biegunkę i jak sobie z nią poradzić! - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny przewlekłych biegunek


Zwiększona częstotliwość wypróżnień może mieć podłoże w różnych stanach chorobowych. Jednym z nich jest zespół jelita drażliwego związany z zaburzeniami pracy jelit. Biegunka może także towarzyszyć niewydolności trzustki lub zespołowi złego wchłaniania, związanego z nietolerancją glutenu lub mleka krowiego, a także przyjmowaniem niektórych antybiotyków lub leków cytostatycznych. Przewlekle występujące biegunki mogą być też objawem raka jelita grubego lub stanów przedrakowych, które związane są ze zmianami zachodzącymi w błonie śluzowej jelita.

Najczęstsze objawy

Przewlekłej biegunce najczęściej towarzyszą objawy, takie jak: ból brzucha, podwyższenie temperatury ciała i gorączka, zmniejszenie apetytu lub całkowity jego zanik, wymioty, spadek masy ciała oraz wycieńczenie organizmu. W przypadku ich wystąpienia, należy podjąć leczenie. Przewlekła biegunka bowiem może wskazywać na pojawienie się w organizmie poważnego stanu chorobowego.

Przewlekła biegunka – jak sobie z nią poradzić?

Leczenie biegunki polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów chorobowych poprzez stosowanie odpowiedniej diety, a także przyjmowanie leków. Należy pamiętać, że ze względu na możliwe różne podłoże biegunki, leki powinny być dobrane przez lekarza. Biegunka powoduje dużą utratę wody oraz składników mineralnych z organizmu, dlatego konieczne jest uzupełnianie tych niedoborów poprzez płyny nawadniające. Dieta, która pomaga złagodzić uciążliwe objawy biegunki, powinna być przede wszystkim lekkostrawna i nie zawierać mleka, przetworów nabiałowych, kofeiny, pikantnych i tłustych potraw, cukru, a także produktów bogatych w błonnik, jabłek, gruszek czy soku wiśniowego.


Przewlekła biegunka to znak, że układ pokarmowy nie funkcjonuje prawidłowo. W przypadku, kiedy stosowanie lekkostrawnej diety oraz płynów nawadniających nie przynosi poprawy, warto wspomóc przywrócenie naturalnej mikroflory jelitowej poprzez zastosowanie preparatów aptecznych. Przykładem takiego produktu jest Sanprobi IBS: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/sanprobi-ibs-20-kaps,6231.html. Ten suplement diety dostarcza organizmowi żywych bakterii Lactobacillus plantarum 299v, które pomagają przywrócić naturalną równowagę przewodu pokarmowego. Sanprobi IBS stymuluje produkcję substancji ochronnych w jelicie, zmniejsza częstość infekcji, a także ogranicza miejscowe reakcje zapalne.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego – objawia się ona...
CZYTAJ
Osłabienie, nudności, gorączka, silny ból brzucha, odwodnienie – to najczęstsze objawy biegunki. Sprawdź, co należy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia