Legalna apteka
2018-08-22
Suplementacja

Przeczytaj, dlaczego warto przyjmować selen

Selen to jeden z ważniejszych mikroskładników w diecie. Jest silnym antyoksydantem, ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie tarczycy oraz działa immuno-stymulująco, czyli pobudzająco na układ odpornościowy. Sprawdź, dlaczego warto dbać o prawidłowy poziom selenu w organizmie!

 Przeczytaj, dlaczego warto przyjmować selen - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Niedobory selenu


Niedobory selenu mogą objawiać się wzrostem podatności na infekcje wirusowe (np. opryszczka wargowa), choroby nowotworowe (np. rak prostaty) czy autoimmunologiczne (np. RZS – reumatoidalne zapalenie stawów, choroby tarczycy) oraz choroby cywilizacyjne (np. cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe). Ponadto, brak odpowiedniej ilości selenu w diecie może doprowadzić do obniżenia przyswajalności jodu i niedoczynności tarczycy. Tradycyjna dieta prowadzona w sposób zrównoważony z reguły pozwala na dostarczenie odpowiedniej ilości dziennej selenu. Inaczej jest przy dietach eliminacyjnych, np. wegetariańskiej i wegańskiej. W tym wypadku wymaga ona szczególnej dbałości o zawartość niektórych składników w jadłospisie lub włączenie suplementacji.

Źródła selenu w diecie

Selen to składnik, którego największe ilości znajdują się w glebach i wodzie. W związku z tym jego zawartość w żywności jest zmienna i zależna od miejsca pochodzenia danego produktu. Do źródeł selenu pochodzenia zwierzęcego należą: łosoś, tuńczyk, wołowina, filet z indyka, jajko. Z kolei roślinnym produktem bogatym w selen są orzechy brazylijskie. Ponadto, składnik ten znaleźć można w strączkach, czosnku czy pieczarkach.


Zarówno niedobór, jak i nadmiar selenu w diecie mogą przynieść negatywne skutki dla organizmu. Aby upewnić się, czy mamy odpowiednie stężenie selenu w organizmie, można wykonać badanie obrazujące jego stężenie w surowicy oraz we krwi pełnej. Warto kontrolować jego poziom i dostarczać selen każdego dnia wraz z pożywieniem lub, jeśli jest to niewystarczające, skorzystać z suplementów diety. Suplementację selenu warto skonsultować z lekarzem, który zdecyduje, czy jest ona konieczna i dobierze odpowiednią dawkę. Przyjmowanie selenu w dużych ilościach na własną rękę może bowiem doprowadzić do groźnej dla zdrowia selenozy – czyli zatrucia tym składnikiem.


Selen to składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania enzymów, wspierający usuwanie wolnych rodników oraz ochronę komórek przed ich destrukcyjnym działaniem. Wspomaga leczenie depresji, a także łagodzenie bólu stawów przy RZS. W internetowej Aptece Melissa znajdziesz szeroki wybór preparatów pomagających dostarczyć prawidłowej ilości selenu: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/selen,750.html. Wybierz spośród nich odpowiedni dla siebie!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Z wywołanymi wirusami lub bakteriami infekcjami zmagamy się, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, każdego roku. Jak...
CZYTAJ
Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpocznie się nowy sezon grypowy. Od września 2018 r. do...
CZYTAJ
Katar, kaszel, złe samopoczucie to objawy, które często dokuczają nam, kiedy zaczyna się sezon grzewczy....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia