Legalna apteka
2021-07-09
Porady

Przemywanie ran wodą utlenioną. Czy jest wskazane?

Skaleczyłeś się lub w inny sposób zraniłeś skórę? Jeśli tak, zapewne pierwsze kroki kierujesz w stronę swojej apteczki po wodę utlenioną. Jest ona powszechnie stosowana z myślą o odkażeniu miejsca przerwania skóry i bardzo często również stosowana do przemywania ran. Czy jest to właściwe postępowanie? Czym jest woda utleniona i jakie ma właściwości? Odpowiadamy.

 Przemywanie ran wodą utlenioną
Spis treści

Czym jest woda utleniona? 

Woda utleniona, w ogólnym rozumieniu, to z chemicznego punktu widzenia 3-procentowy roztwór wodny nadtlenku wodoru (Hydrogenii peroxidum 3%). Warto pamiętać, że woda utleniona jest uznana za lek odkażający. Zawarty w niej nadtlenek wodoru ma silne właściwości utleniające, co daje mu możliwość wchodzenia w reakcje np. z białkami czy składnikami błon komórkowych. W efekcie ulegają one uszkodzeniu. Stąd właśnie właściwości odkażające tego związku. 

Czy przemywanie ran jest wskazane?  

W ogólnym ujęciu, przemywanie ran jest jak najbardziej wskazane. Powód jest bardzo prosty. Rana to z medycznego punktu widzenia przerwanie ciągłości skóry, a czasem także tkanek znajdujących się głębiej. Z powodu naruszenia skóry do organizmu mogą się dostać różnego rodzaju patogeny, których obecność stwarza ryzyko zakażenia. Chodzi zarówno o te, w kontakt z którymi weszło Twoje ciało w momencie skaleczenia (np. bytujące w glebie na ścieżce czy znajdujące się na nożu), ale także bytujące na skórze – np. paciorkowce i gronkowce. 

Właśnie dlatego, gdy powstanie jakakolwiek rana, należy ją obowiązkowo: 

  • przemyć,
  • zdezynfekować,
  • opatrzyć – tak, aby ochronić wrażliwe miejsce przed ponownym zanieczyszczeniem. 

Pytanie jednak, czy woda utleniona jest najlepszym środkiem, który można zastosować. Okazuje się, że nie w każdym przypadku! 

Przemycie rany wodą utlenioną – nie zawsze uzasadnione 

Skoro w wodzie utlenionej znajduje się nadtlenek wodoru, wydaje się ona dobrym środkiem do przemycia i zdezynfekowania rany. Tymczasem w nowoczesnej medycynie nie zawsze rekomenduje się stosowanie tego środka! Okazuje się, że: 

  • właściwości bakteriobójcze wody utlenionej są dość słabe, w związku z czym może sobie ona nie poradzić z ewentualną infekcją rany,
  • nadtlenek wodoru nie działa selektywnie, przez co oprócz niepożądanych drobnoustrojów może powodować również degenerację komórek, które sprzyjają gojeniu się rany,
  • stosowanie wody utlenionej do przemywania ran może spowalniać proces tworzenia się ziarniny, który jest początkiem zasklepiania się uszkodzonej skóry. 

Dlatego, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, zwłaszcza w leczeniu przewlekłym nie jest rekomendowane przemywanie rany wodą utlenioną [1]. Może być ona stosowana w przypadku septycznych krwawień w czasie opracowywania tkanek martwiczych – jednak taka sytuacja nie ma miejsca w domowych warunkach, a podczas dużych zabiegów realizowanych w warunkach szpitalnych. Wodę utlenioną najlepiej stosować tylko do odkażania drobnych ran powierzchniowych lub otarć.

Czym przemywać rany?

Skoro więc woda utleniona do przemywania ran niekoniecznie jest najlepszym wyborem – a fakt, że pieni się i szczypie wcale nie wskazuje na skuteczne odkażenie przerwanej skóry – czym przemywać skaleczenia? Najlepiej sprawdzają się nowoczesne środki antyseptyczne zawierające np. oktenidynę, a w przypadku niewielkich i niezanieczyszczonych ran – zwykłą wodę i, ewentualnie, szare mydło. Uwaga! Pamiętaj, aby przy przemywaniu skaleczenia wodą nie kierować strumienia bezpośrednio na uszkodzone miejsce, a tuż powyżej – tak, aby dodatkowo nie podrażniać rany. 

Do czego stosować wodę utlenioną? 

Skoro woda utleniona niekoniecznie jest najlepszym wyborem do przemywania i odkażania ran, do czego można ją stosować? Znajduje ona szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Wykorzystuje się ją do: 

  • doraźnego płukania gardła czy jamy ustnej – jednak przez krótki czas, aby nie doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych (przygotowanie roztworu do płukania: łyżeczkę wody utlenionej i pół szklanki letniej wody);
  • płukania kieszonek dziąsłowych w stanach zapalnych;
  • wybielania zębów – woda utleniona znajduje się w składzie profesjonalnych preparatów stosowanych przez stomatologów, jak również w wybielających pastach do zębów. 

Przy wyższym stężeniu nadtlenku wodoru woda utleniona jest stosowana także do rozjaśniania włosów i podobnych zabiegów fryzjerskich. Jak zatem widać, jest ona przydatna, ale należy stosować ten środek z rozsądkiem i, najlepiej, w porozumieniu z lekarzem bądź farmaceutą. 


Przypisy:

[1] http://ptlr.org/wp-content/uploads/2020/09/Konsensus-Antyseptyka.pdf 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Skaleczenia, oparzenia, otarcia... wszystkie te urazy zaliczane są do ran, rozumianych jako przerwanie ciągłości skóry...
CZYTAJ
Antyseptyka to inaczej odkażanie ran, dezynfekcja skóry, błon śluzowych, a w niektórych przypadkach również wnętrza...
CZYTAJ
Stłuczenie nogi, ręki, stawu lub innej części ciała to jeden z urazów, który pojawia się...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia