• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2015-11-03
Zdrowa skóra i uroda

Przetłuszczające się włosy – co z tym zrobić?

Przetłuszczające się włosy wymagają specjalnego traktowania. Jeśli tylko przypadłość ta nie wynika z predyspozycji genetycznych, da się ją złagodzić lub nawet wyeliminować. Pomagają w tym witaminy, zioła, właściwa dieta i pielęgnacja włosów przy pomocy dobrych kosmetyków oraz zdrowy tryb życia – bez stresu i przemęczania się.

 Przetłuszczające się włosy – co z tym zrobić - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Jak dbać o przetłuszczające się włosy?

Włosy z tendencją do przetłuszczania się to efekt nadprodukcji łoju. Skóra głowy nie powinna zatem być zbytnio pobudzana, aby gruczoły łojowe nie zwiększały tej produkcji jeszcze bardziej. Należy więc uważać na to, aby na przykład zbyt mocno nie masować skóry podczas mycia włosów, nie używać do tego bardzo ciepłej wody, nie suszyć włosów suszarką i nie szczotkować ich często i intensywnie. Wszystko to niepotrzebnie bowiem pobudza gruczoły łojowe do pracy.

Jeżeli tłuste włosy wymagają codziennego mycia, aby wyglądały one estetycznie – należy to oczywiście robić. Nie jest prawdą to, że za częste mycie włosów powoduje ich przetłuszczanie się. Trzeba jednakże odpowiednio dobrać szampon i odżywkę. W przypadku włosów przetłuszczających się dobrze jest kupić szampon leczniczy – jeden spośród wielu dermokosmetyków oferowanych obecnie w aptekach. Dobry szampon do takich problematycznych włosów to między innymi taki, który ma w swojej recepturze na przykład ketokonazol, selen, cynk, kwas salicylowy. Higienę należy oczywiście uzupełniać zabiegami pielęgnacyjnymi – na przykład (także dostępną w aptekach) maseczką do włosów przetłuszczających się, aplikowaną regularnie - raz w tygodniu.

Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o jednym ze skutecznych, domowych sposobów na tłuste włosy, czyli ziołowych płukankach. Ich dobroczynne działanie wyraźnie poprawia kondycję włosów i wpływa na „wyciszenie” skóry głowy. Poleca się w tym zakresie napary z rumianku, pokrzywy, szałwii, rozmarynu i – oczywiście – skrzypu polnego.


Zdrowa dieta i tryb życia… aby włosy się nie przetłuszczały

Poza higieną i pielęgnacją włosów oraz wszelkimi działaniami zewnętrznymi, istotne jest także działanie od środka, a zatem właściwa dieta, która może pomóc w unormowaniu pracy gruczołów łojowych i poprawieniu wyglądu włosów.

Ponieważ w przypadku tej dolegliwości organizmowi potrzeba dużo witaminy B, trzeba koniecznie do codziennego menu włączyć: orzechy, groch, ryby, białe sery, kasze, kakao. Niezbędne są również warzywa i owoce, przede wszystkim: pomidory, brokuły, marchew oraz awokado, pomarańcze, jabłka, porzeczki, które bogate są w witaminy z tej grupy. Jak w każdej zdrowej diecie, tak i tutaj, musi znaleźć się błonnik, dlatego poleca się regularne spożywanie płatków owsianych czy pszennych otrębów. Dla pewności, można zdecydować się na uzupełnienie diety o wybrane suplementy, które pozwalają szybko uzupełnić niedobory potrzebnych witamin, również witaminy B.

Zakazane są używki, które zdecydowanie nie pomagają w zwalczaniu problemu przetłuszczających się włosów oraz wszelkie tłuste potrawy. Kawę czy herbatę najlepiej zastąpić dużą ilością wody mineralnej. Jeżeli skóra (także ta na głowie) jest dobrze nawilżona, produkcja łoju automatycznie zmniejsza się.

No i na koniec jeszcze jedna dobra rada – spokój, relaks, sen. Wszelkie stresowe sytuacje, przemęczanie się, forsowanie organizmu… bardzo negatywnie wpływają na kondycję skóry, a co za tym idzie – także na wygląd włosów. Im jest się spokojniejszym i bardziej wypoczętym, tym lepiej się wygląda. Gdy się denerwujemy, wydziela się hormon stresu, który usuwa z organizmu tak potrzebną witaminę B. Pojawia się wtedy równocześnie także zapotrzebowanie na węglowodany, więc sięgamy po słodycze, a cukry wzmagają przetłuszczanie się włosów. Nie można do tego dopuszczać. Jeśli samodzielnie nie potrafimy zapanować nad emocjami, można wspomóc się zażywaniem magnezu. Niektórzy – świadomie bądź nie - podejmują w takiej sytuacji aktywność fizyczną, aby zafundować sobie trochę endorfin, które bezsprzecznie poprawiają nastrój.

Przeczytaj także:
Odżywka do włosów,   Jak dbać o włosy,   Co zrobić żeby włosy szybciej rosły,   Olej kokosowy na włosy,    Równowaga PEH,   Biotyna na włosy,   Regeneracja włosów po lecie,   Pielęgnacja cienkich włosów,   Olejowanie włosów,   Jak wybrać odpowiedni szampon do włosów,   Czym jest serum do włosów



Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Choć półki drogerii uginają się pod ciężarem szamponów do włosów, wybór wcale nie jest taki...
CZYTAJ
Serum do włosów jest preparatem, zawierającym wyższe stężenie aktywnych składników niż tradycyjne odżywki do codziennego...
CZYTAJ
W ostatnich latach olej kokosowy zyskał znacznie na popularności, przez co nietrudno odnaleźć go w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia