2018-09-19
Porady

Przyczyny nieświeżego oddechu. Jak sobie z nim radzić?

Nieświeży oddech wprowadza w zakłopotanie i jest przyczyną kompleksów. Wiele osób zmagających się z tym problemem próbuje go zamaskować miętówkami czy gumą do żucia, zamiast pozbyć się przyczyny. Sprawdź, co powoduje nieświeży oddech i jak skutecznie go wyeliminować!

 Przyczyny nieświeżego oddechu. Jak sobie z nim radzić? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Nieświeży oddech – co go powoduje?


Nieświeży oddech, czyli halitoza, to problem wielu osób. Najczęściej występującą jest halitoza fizjologiczna, wynikająca z zaniedbania higieny lub niewłaściwej diety.


Innym rodzajem, znacznie trudniejszym do wyeliminowania, jest halitoza patologiczna, której przyczyną są różnego rodzaju choroby.


Niewłaściwa higiena jamy ustnej, w wyniku której w przestrzeniach międzyzębowych gromadzą się nieusunięte resztki pokarmu, stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii – to najczęstsza przyczyna nieświeżego oddechu. Doświadczyć jej można tuż po przebudzeniu, zwłaszcza, jeśli dzień wcześniej jadło się pokarmy o silnym aromacie: czosnek, cebula, por. Warto też wiedzieć, że spożywając codziennie małe ilości surowych warzyw oraz owoców, natomiast duże cukru, mięsa i białej mąki, można doprowadzić do nadkwasoty – będącej kolejnym z powodów nieświeżego oddechu.


Błędem popełnianym przez większość z nas jest nieoczyszczanie języka podczas codziennej higieny jamy ustnej. Łatwo zaobserwować na nim, szczególnie na tylnej części, biały nalot – to siedlisko bakterii beztlenowych, które potęgują nieświeży oddech. W wyniku metabolizmu tych bakterii wydzielają się wolne związki siarki, m.in. siarkowodór, siarczek dimetylu i merkaptan metylu, charakteryzujące się nieprzyjemną wonią.

Halitoza patologiczna

Nieświeży oddech może mieć również inne podłoże – schorzenia jamy ustnej czy choroby, a także przyjmowanie leków wysuszających gardło i hamujących wydzielanie śliny. Przykładem są częste anginy, alergie czy zapalenie zatok, które sprzyjają rozkładaniu bakterii beztlenowych i powstawaniu przykrego zapachu z ust.


Nieświeży oddech jest szczególnie uciążliwy, jeśli towarzyszy im zaburzenie pracy ślinianek. Niedostateczna ilość śliny uniemożliwia w tym wypadku wypłukiwanie bakterii z gardła i migdałków. Nieprzyjemny zapach towarzyszy także próchnicy i chorobom dziąseł, ale jego źródłem mogą być także choroby oskrzeli, płuc, wątroby, zaburzenia hormonalne, diety odchudzające powodujące odwodnienielub silny stres.

Sposoby na nieświeży oddech

Aby pozbyć się najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu, warto rozbudować nieco codzienną pielęgnację jamy ustnej, włączając do niej preparaty odświeżające na bazie wyciągów ziołowych lub skrobaczkę do języka. Znajdziesz je w ofercie internetowej Apteki Melissa: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/swiezy-oddech,520.html. Przeciwdziałają one namnażaniu się bakterii i nawrotom halitozy. Pamiętaj, że zapobieganie nieświeżemu oddechowi oznacza zmniejszenie ryzyka pojawiania się kamienia nazębnego i próchnicy! Zadbaj o zdrowie jamy ustnej i świeży oddech!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) to dość wstydliwy problem, utrudniający kontakty międzyludzkie, a nieleczony może...
CZYTAJ
Każdy dentysta potwierdzi, że w ramach codziennej higieny jamy ustnej kluczowe, poza dokładnym szczotkowaniem zębów,...
CZYTAJ
Kiedy chcemy wybrać szczoteczkę do zębów, półki aż uginają się, oferując różnorodne produkty. Szczoteczki manualne,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia