Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2024-02-20
Porady

Przyczyny nieświeżego oddechu. Jak sobie z nim radzić?

Nieświeży oddech wprowadza w zakłopotanie i jest przyczyną kompleksów. Wiele osób zmagających się z tym problemem próbuje go zamaskować miętówkami czy gumą do żucia, zamiast pozbyć się przyczyny. Niestety zapach zgnilizny z ust czy zapach siarki trudno zamaskować. Sprawdź, co powoduje nieprzyjemny zapach z ust i jak skutecznie go wyeliminować!

 nieświeży oddech
Spis treści

Co powoduje nieprzyjemny zapach z ust?

Nieświeży oddech, czyli halitoza może mieć różne przyczyny i stanowi problem wielu osób. Najczęściej występuje tzw. halitoza fizjologiczna, wynikająca z zaniedbania higieny jamy ustnej lub niewłaściwej diety. Znacznie poważniejszym problemem jest nieprzyjemny zapach z ust mimo mycia zębów. Halitoza patologiczna, bo o niej mowa, jest trudniejsza do wyeliminowania, a jej przyczyną są różnego rodzaju choroby.

Wiele osób zadaje sobie też pytanie, dlaczego rano śmierdzi z ust. Niewłaściwa higiena jamy ustnej, w wyniku której w przestrzeniach międzyzębowych gromadzą się nieusunięte resztki pokarmu, stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii – to najczęstsza przyczyna nieświeżego oddechu. Doświadczyć jej można tuż po przebudzeniu, zwłaszcza jeśli dzień wcześniej jadło się pokarmy o silnym aromacie: czosnek, cebula, por. Warto też wiedzieć, że spożywając codziennie małe ilości surowych warzyw oraz owoców, natomiast duże cukru, mięsa i białej mąki, można doprowadzić do nadkwasoty – będącej kolejnym z powodów nieświeżego oddechu.

Nieprzyjemny zapach z ust po nocy może też wynikać z pewnych zaniedbań w codziennej higienie jamy ustnej. Błędem popełnianym przez większość z nas jest nieoczyszczanie języka. Łatwo zaobserwować na nim, szczególnie na tylnej części, biały nalot – to siedlisko bakterii beztlenowych, które potęgują nieświeży oddech. W wyniku metabolizmu tych bakterii wydzielają się wolne związki siarki, m.in. siarkowodór, siarczek dimetylu i merkaptan metylu, charakteryzujące się nieprzyjemną wonią.

Sprawdź także wpis: Co zrobić, gdy dziecko nie chce myć zębów?

Halitoza - domowe sposoby

Aby pozbyć się najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu, warto rozbudować nieco codzienną pielęgnację, włączając do niej preparaty odświeżające i płyny do płukania jamy ustnej na bazie wyciągów ziołowych oraz skrobaczkę do języka. Przeciwdziałają one namnażaniu się bakterii i nawrotom halitozy. Dodatkowo warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy śmierdzi z ust, aby samodzielnie wykryć problem. Aby zbadać świeżość oddechu, wystarczy chuchnąć na otwartą dłoń wyciągniętą na wysokości ust i nosa. Jeśli wyczujesz nieprzyjemny zapach to znak, aby zadbać o swój oddech.

Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w zapobieganiu lub łagodzeniu halitozy:

  • Regularna higiena jamy ustnej: Pamiętaj o codziennym szczotkowaniu zębów przynajmniej 2 razy dziennie i używaniu nici dentystycznej do usuwania pozostałości pokarmowych.
  • Płukanie ust wodą: Po posiłkach lub przekąskach można płukać usta wodą, aby usunąć resztki jedzenia i zminimalizować rozwój bakterii.
  • Unikanie niektórych pokarmów: Pewne produkty spożywcze, takie jak czosnek i cebula, mogą przyczyniać się do nieświeżego oddechu. Staraj się ograniczyć spożycie tych produktów, zwłaszcza przed ważnymi spotkaniami.
  • Żucie gumy bez cukru lub ssanie cukierków bez cukru: To może pomóc w pobudzeniu produkcji śliny, która naturalnie neutralizuje kwasy i oczyszcza jamę ustną.
  • Pij herbatkę miętową: Mięta ma właściwości odświeżające i może pomóc w łagodzeniu nieświeżego oddechu.
  • Unikanie alkoholu i tytoniu: Alkohol i tytoń mogą przyczyniać się do nieświeżego oddechu. Ograniczanie spożycia alkoholu i unikanie tytoniu może pomóc w poprawie stanu swojego oddechu.
  • Regularne czyszczenie języka: Na języku mogą gromadzić się bakterie i resztki jedzenia. Używanie szczoteczek do czyszczenia języka lub skrobaczy do języka może pomóc w usunięciu tych osadów i zapobiec halitozie.
  • Mentolowe pastylki lub gumy do żucia: Mogą one pomóc w chwilowym odświeżeniu oddechu, ale nie rozwiązują one problemu halitozy na dłuższą metę.

Jeśli problem halitozy utrzymuje się pomimo zastosowania domowych metod, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub dentystą, ponieważ może to być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje zębów czy choroby układu pokarmowego.

Zapoznaj się także ze wpisem: Akcesoria do czyszczenia zębów, czyli zaawansowana higiena jamy ustnej

Przyczyny nieświeżego oddechu

Jak już wspominaliśmy, nieprzyjemny zapach z ust może wynikać z błędów w codziennej higienie jamy ustnej. W blisko 90% przypadków przykry zapach z ust pochodzi wyłącznie z jamy ustnej. Jego przyczyną są głównie lotne związki siarki produkowane przez obecne w jamie ustnej bakterie, które rozkładają substancje białkowe zawarte w ślinie, złuszczonym nabłonku i zalegających resztkach pokarmowych. Zapach siarki z ust może więc być w pełni naturalny, ale też nie musi.

Nieświeży oddech może mieć również inne podłoże – schorzenia jamy ustnej czy choroby ogólnoustrojowe, a także przyjmowanie leków wysuszających gardło i hamujących wydzielanie śliny. Przykładem są częste anginy, alergie czy zapalenie zatok, które sprzyjają rozkładaniu bakterii beztlenowych i powstawaniu przykrego zapachu z ust.

Nieświeży oddech jest szczególnie uciążliwy, jeśli towarzyszy mu zaburzenie pracy ślinianek. Niedostateczna ilość śliny uniemożliwia w tym wypadku wypłukiwanie bakterii z gardła i migdałków. Nieprzyjemny zapach towarzyszy także próchnicy i chorobom dziąseł, ale jego źródłem mogą być także choroby oskrzeli, płuc, wątroby, zaburzenia hormonalne, diety odchudzające powodujące odwodnienie, dieta ketogeniczna lub silny stres. Natomiast nieświeży oddech rano przeważnie wynika z namnażania się bakterii w jamie ustnej przez noc.

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, należy poznać przyczyny nieświeżego oddechu. Zdiagnozowanie źródła problemu jest niezbędne, aby odzyskać neutralny oddech.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) to dość wstydliwy problem, utrudniający kontakty międzyludzkie, a nieleczony może...
CZYTAJ
Każdy dentysta potwierdzi, że w ramach codziennej higieny jamy ustnej kluczowe, poza dokładnym szczotkowaniem zębów,...
CZYTAJ
Kiedy chcemy wybrać szczoteczkę do zębów, półki aż uginają się, oferując różnorodne produkty. Szczoteczki manualne,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia