• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2022-04-19
Porady

Przygotowanie do operacji ginekologicznej – o czym musisz pamiętać przed zabiegiem?

Zabieg lub operacja ginekologiczna wykonywane są najczęściej w związku ze wskazaniami medycznymi. Wypadanie macicy lub rozwój mięśniaków czasem wymaga ich usunięcia. Operacja ginekologiczna może być potrzeba również w celu usunięcia jajników, w obrębie których rozwinęły się duże torbiele. Zabiegi ginekologiczne coraz częściej przeprowadzane są także ze względów estetycznych. Mają on na celu nie tylko poprawę wyglądu okolic intymnych, ale także złagodzenie odczuwanych dolegliwości ze strony narządów płciowych, a nierzadko również poprawę odczuwanej satysfakcji seksualnej.


Zbliżająca się operacja ginekologiczna może powodować silny stres i lęk wśród pacjentek. Odpowiednie - fizyczne i psychiczne - przygotowanie się do zabiegu pomoże zmniejszyć odczuwany niepokój. Co zabrać ze sobą do szpitala? Jak zadbać o miejsca intymne przed operacją? Jak wspomóc gojenie się rany po zabiegu?

 Przygotowanie do operacji ginekologicznej i rehabilitacja po zabiegu to ważne elementy procesu zdrowienia
Spis treści

Co zabrać do szpitala na operację ginekologiczną?

Przed planowanym przyjęciem do placówki medycznej, warto porozmawiać z lekarzem i dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować się do zabiegu i co jest potrzebne podczas przyjmowania do szpitala. Wśród rzeczy, które warto zabrać do szpitala na operację ginekologiczną zazwyczaj znajdują się:

  • skierowanie do szpitala;
  • dokument tożsamości (dowód osobisty lub inny);
  • wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych, zleconych uprzednio przez lekarza (RTG klatki piersiowej, miednicy, historia choroby i inne), łącznie z aktualnym wynikiem cytologii;
  • przybory i artykuły higieniczne do pielęgnacji ciała;
  • piżama, szlafrok i odpowiednie obuwie;
  • preparat wspomagający gojenie się rany po zabiegu (opcjonalnie).

Wśród przedmiotów, które warto zabrać do szpitala, powinny być też stale przyjmowane leki. Pacjentki mające zaplanowaną operację ginekologiczną mogą wejść na internetową stronę placówki w której przeprowadzany będzie zabieg i dowiedzieć się, jakie ewentualnie dodatkowe dokumenty lub rzeczy są potrzebne podczas przyjęcia do szpitala. Takie informacje powinno się uzyskać również w izbie przyjęć.

Higiena miejsc intymnych przed operacją ginekologiczną

Higiena miejsc intymnych budzi pewne wątpliwości wśród pacjentek przygotowujących się do operacji ginekologicznej. Samo mycie okolic intymnych wodą lub wodą z dodatkiem preparatu myjącego 1-2 razy dziennie jest dość oczywiste dla większości chorych.

Kwestią sporną pozostaje jednak konieczność depilacji miejsc intymnych. Nie ma tutaj jednoznacznych zaleceń. Niektóre rodzaje operacji ginekologicznych wymagają pozbycia się owłosienia, a inne – nie. Zawsze można dopytać o tę kwestię lekarza. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możliwe jest też usunięcie włosów z okolic intymnych przez personel medyczny przed zabiegiem. Wiele kobiet dla własnego komfortu decyduje się jednak na samodzielną depilację miejsc intymnych przed operacją ginekologiczną.


Część specjalistów zaleca stosowanie preparatu odkażającego jako elementu przygotowania do operacji ginekologicznej. Popularnym przykładem jest Tantum Rosa - płyn do higieny intymnej (w postaci gotowego roztworu lub saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie), który działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Może być stosowany w formie profilaktyki przed zabiegami ginekologicznymi. Warto też porozmawiać z lekarzem o tego rodzaju lekach stosowanych przed i po zabiegu. Tantum Rosa do podmywania i do stosowania dopochwowego w zaledwie niewielkim stopniu wchłania się do krążenia ogólnego - dzięki temu uważany jest on za bezpieczny lek ginekologiczny.

Tantum Rosa w proszku do sporządzania roztworu wystarczy rozpuścić w 1/2 szklanki wody i przelać do irygatora. Płukanie pochwy zaleca się wykonywać w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej, w zależności od tego, która z nich jest najbardziej komfortowa dla pacjentki. Standardowo irygację pochwy wykonuje się 1 do 2 razy dziennie.

Przygotowanie do operacji ginekologicznej w dniu zabiegu

W ramach przygotowania do operacji ginekologicznej pacjentkom zaleca się bycie na czczo. Na kilka godzin przed zabiegiem nie należy przyjmować posiłków ani napojów. Rano w dniu zabiegu (lub poprzedniego dnia) stosuje się środki przeczyszczające. Przed operacją ginekologiczną ważne jest również staranne umycie całego ciała ze zwróceniem uwagi na okolice intymne. Wspomnianą wcześniej depilację również zaleca się wykonać dzień wcześniej lub na kilka godzin przed zabiegiem ginekologicznym.


Duże znaczenie ma także przygotowanie mentalne pacjentki do operacji ginekologicznej. Im większa jest jej wiedza na temat samego zabiegu i zmian w organizmie, które pojawią się po jego przeprowadzeniu, tym odczuwany lęk i niepokój powinny być mniejsze. Ważne jest również przygotowanie się do odpowiedniej pielęgnacji miejsc intymnych po zabiegu, aby zapobiegać ewentualnym powikłaniom.

Rekonwalescencja po operacji ginekologicznej

Rekonwalescencja po zabiegu lub operacji ginekologicznej to czas, w którym organizm stopniowo powraca do pełnej sprawności. Należy się wówczas oszczędzać i zadbać o prawidłowe gojenie się rany. Dźwiganie po operacji ginekologicznej jest zabronione przez okres kilku tygodni.


Kiedy można ćwiczyć po operacji ginekologicznej? W przypadku większości zabiegów już kilka godzin po ich przeprowadzeniu pacjentki zachęca się do wstania i wykonania choć kilku ruchów. Istotnym elementem rekonwalescencji po operacji ginekologicznej są ćwiczenia mięśni dna miednicy. Warto dopytać lekarza o to, jak prawidłowo je wykonywać. Z intensywniejszymi ćwiczeniami fizycznymi najczęściej trzeba się wstrzymać do momentu, aż organizm powróci do sił. Jest to kwestia indywidualna, którą również trzeba przedyskutować z lekarzem.

Jazda samochodem po operacji ginekologicznej nie jest przeciwwskazana. Jeśli kobieta nie odczuwa bólu ani dyskomfortu podczas siedzenia, może jeździć autem.

Gojenie rany po operacji ginekologicznej

Istotnym aspektem w okresie rekonwalescencji jest wspieranie procesu gojenia się rany po operacji. Benzydamina zawarta w leku Tantum Rosa wspomaga gojenie się rany, a dodatkowo, poprzez działanie antyseptyczne zmniejsza ryzyko rozwoju zakażenia. Tantum Rosa jest lekiem, nie kosmetykiem, dlatego decyzję o jego zastosowaniu w formie roztworu do podmywania krocza lub irygacji pochwy warto podjąć wspólnie z lekarzem.


Tantum Rosa w postaci roztworu do higieny intymnej wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Stosowanie odpowiednich preparatów antyseptycznych, wietrzenie rany i utrzymywanie jej w czystości, zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji. Stosowanie leku Tantum Rosa w okresie okołooperacyjnym ogranicza ryzyko zakażenia miejsc intymnych. Uśmierza ból i dyskomfort, odczuwany przez większość kobiet po zabiegach ginekologicznych. Odpowiednia pielęgnacja miejsc intymnych po operacji przyspiesza powrót do zdrowia.


Bibliografia:
1. Malinowski A. i wsp., Wpływ irygacji dopochwowych benzydaminą na przebieg okresu pooperacyjnego u pacjentek poddanych operacjom pochwowym, Przegl Menopauz, 2005, R 5, nr 2, s. 88-91
2. Bentivoglio G., Diani F., Use of topical benzydamine in gynecology, Clin Exp Obstet Gynecol, 1981, 8 (3), 103-110, PMID: 7042126
3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Tantum Rosa, proszek do sporządzania roztworu dopochwowego

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Rana czy blizna po nacięciu krocza lub cięciu cesarskim wymaga odpowiedniego zaopatrzenia - niestety, temat...
CZYTAJ
Poród to z jednej strony piękne wydarzenie, na które z utęsknieniem czeka większość przyszłych mam...
CZYTAJ
Zespół policystycznych jajników (inaczej określany jako zespół wielotorbielowatych jajników lub zespół Steina-Leventhala, a w skrócie...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia