2022-05-12
Dolegliwości i choroby

Ptasia grypa – jak objawia się u ludzi?

Chociaż ptasia grypa jest chorobą zakaźną występującą powszechnie u ptactwa, może spowodować także infekcję u ludzi. Dowiedz się, w jaki sposób wirus jest przenoszony na człowieka i poznaj charakterystyczne objawy. Dzięki temu – w razie wystąpienia niepokojącym symptomów – szybciej zareagujesz.


Ptasia grypa jest chorobą, o której stało się szczególnie głośno w momencie potwierdzenia informacji, że wirus przenosi się na człowieka. Na szczęście tego typu zakażenia zdarzają się dość rzadko – wyłącznie po bezpośrednim kontakcie z chorym ptactwem.

 Objawy ptasiej grypy
Spis treści

Ptasia grypa – co ją wywołuje?

Ptasią grypę wywołuje wirus zaliczany do rodziny Orthomyxoviridae i rodzaju Influenzavirus A. Wśród najbardziej znanych szczepów odpowiadających za infekcję wymienia się:

 • H7N9,
 • H5N1.

Ten drugi wykazuje zdolność do przekraczania bariery gatunkowej. Oznacza to, że jest w stanie zainfekować nie tylko ptaki, ale również inne zwierzęta (np. psy, koty, świnie), a nawet… człowieka.


Warto wiedzieć, że H5N1 charakteryzuje się zdolnością do szybkiego mutowania i to właśnie on odpowiada za ciężki przebieg zakażeń wśród ludzi, nierzadko kończących się śmiercią.

Jak człowiek może zarazić się ptasią grypą?

Do zakażenia wirusem ptasiej grypy dochodzi poprzez kontakt człowieka z zakażonymi odchodami ptaków, a także ich wydzielinami. Istnieje także ryzyko zarażenia się poprzez spożycie zanieczyszczonej wody zawierającej cząsteczki wirusa.


Pamiętaj! Spożywanie jajek czy mięsa drobiowego pozyskanych z zakażonego ptactwa jest bezpieczne dla zdrowia. Koniecznością jest jednak poddanie tych produktów obróbce termicznej.

Warto przy tym podkreślić, że nie zostały odnotowane przypadki zarażenia się ptasią grypą na linii człowiek-człowiek.

Ptasia grypa – objawy u ludzi

Ptasia grypa u zwierząt może powodować m.in. takie objawy jak: utrata apetytu, biegunka, duszności, obrzęk zatok, zmniejszona produkcja jaj, zmniejszenie pragnienia. Niekiedy może dojść do pojawienia się symptomów ze strony układu nerwowego. Chodzi m.in. o skręt szyi, chwiejny chód, porażenie skrzydeł.


Natomiast jeśli chodzi o zachorowanie u człowieka, symptomy są bardzo zbliżone do standardowej grypy. Między innymi z tego powodu oba schorzenia bardzo łatwo pomylić.


O zakażeniu ptasią grypą mogą świadczyć m.in. takie objawy jak:

 • podwyższona temperatura ciała – przekraczająca 38°C,
 • bóle mięśniowo-stawowe,
 • kaszel,
 • ból gardła,
 • pogorszone samopoczucie,
 • nudności,
 • bóle brzucha,
 • wymioty.

Niekiedy może dochodzić do zapalenia spojówek.


Ponadto w przypadku ciężkiego przebiegu, ptasia grypa może prowadzić do problemów z oddychaniem oraz rozwoju zapalenia płuc.


Jeżeli występują u Ciebie takie objawy, podejrzewasz kontakt z chorym ptactwem, warto zgłosić się do lekarza. Specjalista poinstruuje o dalszym sposobie postępowania.

Ptasia grypa u człowieka – czy można jej zapobiec?

Do zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy nie dochodzi często – głównie bez bezpośredni kontakt z zainfekowaną wydzieliną zwierzęcia.


Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy m.in.:

 • unikać spożywania surowych jaj,
 • unikać spożywania niedogotowanego mięsa,
 • dokładnie myć jaja przed umieszczeniem ich w lodówce lub w bezpośrednim kontakcie z innymi produktami spożywczymi.


Warto mieć świadomość, że wirus ptasiej grypy ulega zniszczeniu w wysokiej temperaturze. Zaleca się, aby obróbka termiczna produktów pochodzących od ptaków oraz „niedrobiowych”, ale mających bezpośredni kontakt z zainfekowaną żywnością.


Należy przy tym pamiętać o podstawowych zasadach zachowania higieny i stosowania środków ochrony osobistej – w przypadku bezpośredniego kontaktu z zarażonym ptactwem. Chodzi m.in. o zakładanie jednorazowych rękawiczek i dokładne mycie rąk.


Pamiętaj! Nigdy nie dotykaj martwych lub chorych ptaków (zarówno tych żyjących dziko, jak i hodowlanych) bez wcześniejszego zabezpieczenia się środkami ochrony.


Jeżeli podejrzewasz u siebie zakażenie wirusem ptasiej grypy, nie zwlekaj z kontaktem z lekarzem. Specjalista wypisze stosowne leki, które – jeśli zostaną podane w ciągu 48 h od wystąpienia pierwszych objawów – są w stanie znacząco złagodzić przebieg choroby.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Infekcje wirusowe u dziecka wywołują wirusy, które atakują górne drogi oddechowe. Choć przeziębienie można złapać...
CZYTAJ
Przeziębienie i grypa to typowe infekcje wirusowe, z którymi spotykamy się praktycznie w każdym sezonie...
CZYTAJ
Zapalenie płuc jest bardzo powszechną chorobą, z którą zmagają się zarówno dzieci, jak i osoby...
CZYTAJ
Certyfikaty
i wyróżnienia