x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0 zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm.⛅️☔️ Sprawdź! 👆
2021-08-20
Zdrowa skóra i uroda

Regeneracja cery po lecie - krok po kroku

Podrażniona cera, suche skórki, uczucie ściągnięcia i przebarwienia posłoneczne - te oraz inne zmiany skórne często pojawiają się na początku jesieni, jako konsekwencja letnich wojaży, intensywnej ekspozycji twarzy na promieniowanie słoneczne, kontaktu ze słoną wodą, a także częstych zmian kosmetyków i otoczenia. Wiele osób potrzebuje więc regeneracji skóry po lecie, którą warto zaplanować już na początku jesieni. Główny cel takich zabiegów to odbudowa warstwy hydrolipidowej, która zdecydowanie może być osłabiona przez wymienione powyżej czynniki, a także walka z przebarwieniami oraz dogłębne nawilżenie. Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry po lecie (niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczką lub posiadaczem cery tłustej, mieszanej czy suchej), to zapraszamy Cię do lektury poniższego artykułu!

 Pielęgnacja skóry po lecie - nawodnienie i natłuszczenie
Spis treści

Dlaczego regeneracja skóry twarzy po lecie jest potrzebna?

Regeneracja skóry twarzy po lecie jest konieczna niemal u każdej osoby. Przyczyną takiego stanu rzeczy są przede wszystkim czynniki zewnętrzne, na które narażona jest cera podczas wakacyjnych wyjazdów, ale również dni spędzonych w pracy, w klimatyzowanych pomieszczeniach. Najczęstsze problemy, jakie pojawiają się po lecie obejmują oczywiście suchość skóry, uczucie ściągnięcia, łuszczenie się naskórka oraz widoczne suche skórki. Jest to konsekwencja osłabienia bariery hydrolipidowej, czyli „płaszcza ochronnego” znajdującego się na powierzchni naszej skóry, składającego się zarówno z cząsteczek wody, jak i kwasów tłuszczowych oraz ceramidów. Oprócz tego, po pierwotnym przesuszeniu skóry, zaczyna ona produkować coraz więcej sebum - po to, by zrekompensować sobie brak naruszonej warstwy ochronnej. W efekcie jesienią zmiany trądzikowe, wypryski i podskórne grudki pojawiają się znacznie częściej.


Aby zapobiec tym przykrym konsekwencjom przesuszenia skóry po lecie, należy skupić się w pielęgnacji na regeneracji cery oraz na doborze odpowiednich kosmetyków do suchej cery, wspomagających odbudowę warstwy hydrolipidowej.


Pielęgnacja cery suchej a dwuetapowe oczyszczanie

Wysuszona i podrażniona cera zdecydowanie wymaga nawodnienia i regeneracji. Warto zadbać o nią już przy pierwszym etapie pielęgnacji, a więc - przy demakijażu i oczyszczaniu. Wiele osób wciąż niestety nie wie, jak ważne w pielęgnacji skóry po lecie jest dwuetapowe jej oczyszczanie. W pierwszym kroku należy zastosować więc produkt wstępnie oczyszczający - rozpuszczający makijaż, nadmiar sebum i zanieczyszczenia - a dopiero później kosmetyk myjący.


Regeneracja skóry twarzy po lecie wymaga jednak zastosowania łagodnych, nawilżających produktów, które dodatkowo nie będą osłabiać bariery hydrolipidowej. Co to oznacza? Płyn micelarny lub dwufazowy warto wymienić na mleczko do demakijażu lub masło czy balsam, które są znacznie delikatniejsze dla skóry, niż pocieranie jej wacikiem nasączonym płynem micelarnym, a jednocześnie tak samo skuteczne w rozpuszczaniu zanieczyszczeń. Na początek polecamy przetestowanie balsamu do demakijażu o aromacie jagód leśnych od marki Fluff, który nie dość, że pięknie pachnie, to dodatkowo jest niezwykle delikatny dla skóry i sprawdzi się u posiadaczy i posiadaczek różnych typów cery.


W pielęgnacji cery suchej po lecie warto także zrezygnować z mocno pieniących się żeli do twarzy na rzecz delikatnych pianek i musów, które nie zawierają silnych substancji myjących, mogących naruszać i tak już osłabioną warstwę ochronną. 

Wybierz i idealne serum i krem - zadbaj o regenerację skóry

Cera odwodniona, sucha i wymagająca nawilżenia potrzebuje nie tylko delikatnego oczyszczania, ale również doboru odżywczych kosmetyków do suchej cery, wspomagających zarówno zatrzymanie wody w naskórku, jak i odbudowę warstwy hydrolipidowej. W tym celu należy pamiętać na co dzień o dwóch krokach: 

  • pierwszy krok w pielęgnacji cery suchej to oczywiście nawilżanie. W tym celu warto wybrać dla siebie produkt na bazie kwasu hialuronowego, ekstraktu z aloesu, gliceryny czy pochodnych miodu, ponieważ to właśnie te substancje wspierają wiązanie cząsteczek wody w naskórku (określa się je jako humektanty). Niestety, jeśli nie zostaną one zabezpieczone warstwą okluzyjną, będą powodowały więcej szkody, niż pożytku, przyspieszając odparowywanie wody z naskórka. Aby temu zapobiec, należy zastosować drugi krok, czyli… 
  • krem na bazie emolientów, który idealnie wpisze się w pielęgnację skóry po lecie. To właśnie one tworzą warstwę chroniącą cerę zarówno przed działaniem czynników zewnętrznych, jak i przed jej wysuszeniem. W tym celu można zastosować czysty olej kosmetyczny, jak również bogaty krem, który w składzie ma oleje o pożądanych przez nas właściwościach.

Jeśli chodzi o krok pierwszy, to tutaj dla podrażnionej cery poleca się kosmetyki o prostych składach i szybko wchłaniających się konsystencjach - zazwyczaj takie produkty przybierają postać serum. Do pielęgnacji cery suchej po lecie idealnie sprawdzi się - przykładowo - serum do twarzy z kwasem hialuronowym i drożdżowym kolagenem od Madame Justine czy serum-booster nawilżająco-odżywczy marki Bielenda z dodatkiem soku z brzoskwini. Z kolei do kroku drugiego, czyli „domknięcia” nawilżenia w skórze, można zastosować czysty olej kosmetyczny (na przykład olej z pestek truskawek Oleiq, który nie dość, że pięknie pachnie, to dodatkowo jest jednym z lżejszych olejów). Jeśli jednak preferujesz formułę kremu, to do tych najbardziej odżywczych zaliczają się między innymi krem nawilżająco-odżywczy Multi MSO od Asoa, a także odżywczy krem do cery suchej i zmęczonej z zieloną herbatą marki Melo.


Cera odwodniona i regeneracja skóry po lecie a złuszczanie naskórka

Cera odwodniona ma to do siebie, że często pojawiają się na niej suche skórki, a w reakcji obronnej, związanej z nadprodukcją sebum - również wypryski. Pokłosiem wakacyjnych wojaży często są także przebarwienia posłoneczne. Wszystkie te problemy z powodzeniem może rozwiązać kuracja z kwasami kosmetycznymi, ale… czy pielęgnacja skóry po lecie może je uwzględniać?


Odpowiedź na to pytanie brzmi: zdecydowanie tak! Warto jednak poczekać ze stosowaniem tego typu kosmetyków do później jesieni, zaczynając od niskich stężeń i łagodnych kwasów - takich jak kwasy AHA. Kuracja z kwasami wspiera regenerację skóry twarzy, ponieważ - paradoksalnie - delikatnie ją uszkadzając i penetrując naskórek, pobudza ją jednocześnie do odnowy i produkcji nowych komórek. W efekcie pielęgnacji skóry po lecie z uwzględnieniem kwasów znikają suche skórki, przebarwienia stają się bledsze, a sama skóra nabiera blasku i młodzieńczego wyglądu. Przy takich kuracjach należy jednak oczywiście pamiętać o aplikacji kremów z wysokim filtrem - najlepiej SPF50.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Regeneracja włosów po lecie to prawdziwe wyzwanie. Zwykle o tej porze roku większość osób chce...
CZYTAJ
Suche łokcie i kolana, swędzenie, przebarwienia na ciele… wszystkie te symptomy świadczą o przesuszeniu skóry....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia