• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2017-04-13
Suplementacja

Regeneracja i wzmocnienie naczyń krwionośnych

Układ naczyniowy to zamknięty system żył i tętnic, w których krąży krew. Tak ważne dla całego organizmu naczynia krwionośne, czyli żyły, tętnice oraz naczynia włosowate potrzebują naszego wsparcia, by funkcjonować poprawnie, by były mocne i elastyczne. Siedzący tryb pracy, mało ruchu i dieta, która obfituje w tłuste, słone i słodkie pokarmy, zamiast w świeże warzywa i owoce, nie służą funkcjonowaniu naczyń krwionośnych. Nie służy im również mała ilość przyjmowanych w ciągu dnia płynów, gdyż prowadzi do zagęszczenia przepływającej przez nie krwi. Na szczęście większość substancji czynnych, które odżywiają naczynia krwionośne, pochodzi z natury. Oznacza to, że łatwo można zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić je do diety.

 Regeneracja i wzmocnienie naczyń krwionośnych - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

W zdrowym ciele... mocne i elastyczne naczynia krwionośne

Dieta, mająca na celu wzmocnienie i regenerację naczyń krwionośnych, powinna być bogata w produkty, które odpowiadają za ich wytrzymałość i elastyczność, poprawia się przepływ krwi. Ważnym czynnikiem jest zmiana trybu życia na bardziej aktywny. Do składników, które powinny się znaleźć w suplementach, zalicza się escynę, czyli wyciąg z kasztanowca, który stosuje się najczęściej w leczeniu żylaków. Uszczelnia on żyły i zapobiega pękaniu naczyń włosowatych oraz powstawaniu obrzęków. Hamuje stany zapalne w żyłach, poprawia elastyczność ich ścian oraz działa przeciwzakrzepowo. Równie ważna jest witamina K, która reguluje wytwarzanie protrombiny, jednego z białek odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi. Witamina K zapobiega krwotokom i powoduje ich szybkie zatrzymanie, skutecznie zmniejsza sińce pod oczami oraz krwiaki. Jej bogactwo stanowią ciemnozielone warzywa, takie jak: brokuły, szpinak, kapusta, sałata, awokado, brzoskwinia, wątróbka, olej sojowy oraz tran.

Witaminy na ochronę naczyń krwionośnych

Wartościową dla układu krwionośnego jest witamina C. Wpływa na syntezę kolagenu, czyli głównego białka strukturotwórczego organizmu. Kolagen w naczyniach krwionośnych sprawia, że są one wytrzymałe na mikropęknięcia. Produktami bogatymi w witaminę C są: czarna porzeczka, liście pietruszki, czerwona papryka, warzywa kapustne i truskawki. Funkcjonowanie naczyń krwionośnych usprawnia również oczar wirginijski. Zawiera on taniny, które zwężają naczynia, saponiny i flawonoidy, które uszczelniają naczynia i zmniejszają kruchość najmniejszych żyłek. Ponadto reguluje krążenie podskórne, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Pomocna w regeneracji i wzmocnieniu naczyń krwionośnych jest też diosmina, która, jako jeden z najsilniejszych flawonoidów, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i zmniejsza ich przepuszczalność, dzięki czemu zapobiega powstawaniu obrzęków. Wykazuje działanie przeciwzapalne i zapobiega działaniu wolnych rodników. Zmniejsza dolegliwości związane z niewydolnością żył, która powoduje ból i ciężkość nóg, wrażliwość na dotyk, a także skurcze łydek.

Naturalne składniki wzmacniające naczynia krwionośne

Substancjami zalecanymi w celu wzmocnienia i uszczelnienia naczyń krwionośnych oraz przeciwdziałania obrzękom są ruskogeniny, pozyskiwane z ruszczyka kolczastego. Podobne działanie wykazuje też rutyna, która uszczelnia naczynia włosowate, wzmacnia działanie witaminy C i działa przeciwwysiękowo. Rutyna zapobiega także obrzękom nóg, chroni naczynka przed uszkodzeniami. Znaleźć ją można w kaszy gryczanej, owocach cytrusowych, żurawinie, jeżynach, wiśniach i morelach. Z kolei źródłem bioflawonoidów, będących silnymi antyutleniaczami, wzmacniających i uelastyczniających naczynia krwionośne, są ciemne owoce jagodowe, rokitnik, owoce głogu, czereśnie, winogrona, zielone warzywa, gryka, cebula oraz czosnek. Cynk niweluje stany zapalne oraz łagodzi podrażnienia. Występuje w owocach morza, mięsie, ziarnach sezamu, pestkach dyni, orzechach oraz kakao. Podobnie miedź, która chroni i wzmacnia naczynia krwionośne oraz uczestniczy w syntezie kolagenu. Należy jej szukać w podrobach, skorupiakach, pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz w awokado. W ramach wzmocnienia naczyń krwionośnych nie należy zapominać o aktywności fizycznej, która również pozytywnie wpływa na kondycję żył, tętnic i naczyń włosowatych. Wysiłek fizyczny, poparty właściwą dietą, to najlepszy sposób, by zachować je w dobrej kondycji.

Wzmocnij naczynia krwionośne suplementami diety

W ramach wsparcia układu krwionośnego i wchodzących w jego skład naczyń krwionośnych, pozytywne efekty przynosi również odpowiednia suplementacja. Zwłaszcza, jeśli którejś z pozytywnie działających na układ krwionośny substancji czynnych nie można dostarczyć poprzez dietę. Jednym z preparatów wspierających funkcjonowanie naczyń krwionośnych jest Cyclo4Dios. Jego składniki wzmacniają naczynia krwionośne oraz wzmagają przepływ krwi i limfy w żyłach. Redukują uczucie zmęczenia oraz ryzyko wystąpienia obrzęków. Dodatek witaminy C wspomaga regenerację naczyń krwionośnych. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Obrzęki, ciężkość nóg, ból i skurcze często są związane z zaburzeniami krążenia. Również zmiany skórne...
CZYTAJ
Kwas acetylosalicylowy to jeden z najbardziej znanych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Można go...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia