Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 21.03 godz. 8:00 do 03.04.2024 godz. 16:00. Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Alergia daje Ci się we znaki? 🤧 Kliknij i sprawdź triki na pokonanie jej! 💪
2021-08-17
Zdrowa skóra i uroda

Regeneracja włosów po lecie - krok po kroku

Regeneracja włosów po lecie to prawdziwe wyzwanie. Zwykle o tej porze roku większość osób chce znaleźć sposoby na zmiękczenie kosmyków, ich zdyscyplinowanie, opanowanie puszenia oraz na „naprawę” rozdwojonych końcówek. Dzieje się tak, ponieważ zarówno słońce, jak i woda morska czy nawet zmienne temperatury (z uwagi na wszechobecną klimatyzację) oraz inne czynniki występujące latem, przyczyniają się do pogorszenia stanu włosów. Co wówczas zrobić? Czy pielęgnacja domowa, na własną rękę, wystarczy? Jak odżywić zniszczone włosy, które po letnich wojażach nie prezentują się najlepiej? Należy od razu je obcinać, czy może warto zainwestować nieco czasu w wieloetapową, odżywczą pielęgnację? Jeśli chcesz wiedzieć, jak powinna przebiegać domowa regeneracja włosów, przeczytaj poniższy artykuł. Zapraszamy do lektury!

 Maski i odżywki nawilżające do włosów
Spis treści

Domowa regeneracja włosów? Zacznij od skóry głowy!

Dbanie o skórę głowy - a nie tylko samych kosmyków - jest zdecydowanie jednym z najważniejszych aspektów wpływających na kondycję włosów. Oprócz tego zdrowa skóra głowy to również benefity w postaci braku tendencji do łupieżu, swędzenia, pieczenia czy wydzielania zbyt dużej ilości sebum. Dlaczego to właśnie po okresie letnim należy zadbać o nią z należytą troską?


Przede wszystkim latem, podczas przebywania na świeżym powietrzu, nasza skóra głowy narażona jest na intensywne działanie promieni słonecznych. I tak: jeśli nie chronimy się nakryciem głowy, wówczas najbardziej odsłonięte fragmenty (przedziałek, zakola, okolice karku) mogą ulec nawet poparzeniom słonecznym - skąd prosta droga do łuszczenia się naskórka i wzmożonego wydzielania sebum. Jeśli z kolei mamy na sobie chustkę, kapelusz lub czapkę - wówczas na skórę głowy nie padają bezpośrednio promienie słoneczne, ale może ona pocić się pod warstwą ochronną i przyspieszać przetłuszczanie się włosów. Obie te okoliczności zdecydowanie wpływają na pogorszenie się jej stanu.


Regenerację włosów po lecie warto więc rozpocząć od dogłębnego oczyszczenia skóry głowy oraz jej odżywienia. Jak to zrobić? Należy włączyć do swojej rutyny dwa kroki pielęgnacyjne: 

  • peeling do skóry głowy, wykonywany raz na 1,5-2 tygodnie. Ma on na celu złuszczenie martwego naskórka, a także naskórka, który łatwo oddziela się w formie płatków łupieżu. Oprócz tego stymulowane są naczynia krwionośne znajdujące się w obrębie skalpu, co zdecydowanie pobudza włosy do wzrostu. Peeling do skóry głowy usuwa również z jej powierzchni wszystkie resztki kosmetyków - czy to pielęgnacyjnych, czy stylizujących, które mogły pozostać na skórze i blokować prawidłowe funkcjonowanie komórek naskórka. Wśród polecanych peelingów do skóry głowy można wyróżnić przykładowo trychologiczny peeling od marki Tołpa z wygodnym aplikatorem, a także łagodzący peeling do skóry głowy polskiej firmy Vianek
  • wcierka do skóry głowy, którą można stosować po każdym myciu włosów lub 2-3 razy w tygodniu - w zależności od potrzeb i formuły samego kosmetyku. Na rynku dostępne są wcierki do skóry głowy pobudzające porost włosów, seboregulujące - a więc minimalizujące problem nadmiernego przetłuszczania się kosmetyków czy wcierki łagodzące podrażnienia (w tej roli może wystąpić po prostu naturalny żel aloesowy). Dla osób potrzebujących uregulowania pracy gruczołów łojowych polecamy wcierkę do skóry głowy normalizującą od marki Vianek, a dla tych, którzy marzą o bujnej czuprynie i szybszym poroście kosmyków - słynną wcierkę Jantar.


Zadbaj o nawilżenie suchych włosów z odpowiednimi kosmetykami!

Kolejnym krokiem, który zdecydowanie będzie niezbędny na drodze do odżywienia włosów po lecie, jest ich dogłębne, regularne nawilżanie. Jak to zrobić? Warto przede wszystkim poszukiwać kosmetyków z zawartością takich substancji, jak miód, kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna, pantenol czy żel aloesowy. Są to tak zwane humektanty, czyli substancje o właściwościach higroskopijnych - zatrzymujących wodę w strukturze włosa. Przy regularnym nawilżaniu kosmyków bardzo szybko można zauważyć poprawę ich stanu - wygładzenie, sypkość, odzyskanie blasku oraz lekkość. Zarówno jednak z humektantami, jak i innymi substancjami pielęgnacyjnymi - proteinami oraz emolietami - nie można jednak przesadzić. Jeśli chcesz zbalansować swoją domową regenerację włosów na co dzień, to zachęcamy do lektury jednego z naszych poprzednich artykułów: Piękne, zdrowe i mocne włosy dzięki równowadze PEH.


Jeśli Twoim celem jest więc nawilżenie suchych włosów, to warto zaopatrzyć się w produkty takie jak:

Nawilżenie suchych włosów powinno stanowić priorytet w całym procesie regeneracji włosów po lecie, ponieważ to właśnie od stopnia nawodnienia kosmyków zależy ich wygląd, ale również poprawa ich struktury.


Odżywianie włosów poprzez regularne olejowanie

Jak odżywić zniszczone włosy? W tym celu zdecydowanie warto zafundować im regularne olejowanie, które wzmacnia, uelastycznia kosmyki, a także - co chyba najważniejsze - zapobiega odparowywaniu wilgoci z włosów, a więc zatrzymuje w nich nawilżenie. Odżywianie włosów za pomocą olejowania może przebiegać na kilka sposobów: 

  • nakładamy olej na suche włosy, a po kilku godzinach - zmywamy (jeśli olej nie chce zmyć się do końca, warto najpierw zemulgować go odżywką - wówczas łatwiej wypłucze się z włosów); 
  • nakładamy olej na włosy pokryte wcześniej podkładem nawilżającym, dla uzyskania najbardziej optymalnego efektu (przykładowo - olejujemy na żel aloesowy bądź na glicerynę); 
  • nakładamy olej na włosy na całą noc, a zmywamy rano (warto wówczas zaopatrzyć się w czepek do spania, który zapobiegnie przenoszeniu się oleju na pościel).

Wszystkie wymienione powyżej metody są dobre i wszystkie zdadzą egzamin w domowej regeneracji włosów po lecie. Warto przy tym pamiętać o wyborze odpowiedniego oleju, dostosowanego do kondycji włosów. Więcej informacji o na jaki olej postawić, jak i o samym olejowaniu, znajdziecie w artykule Olejowanie włosów - jak poprawnie je wykonywać?.


Zabezpieczanie końcówek włosów - obowiązkowy punkt w pielęgnacji

Jeszcze jednym, niezwykle ważnym elementem regeneracji włosów po lecie jest stosowanie serum do zabezpieczania końcówek. Dlaczego jest to tak istotne? Osłabione włosy są podatne na rozdwajanie się końcówek - w kontakcie z ubraniami, szczotką, palcami, ale również z pozostałymi włosami, mogą rozchylać swoje łuski, zahaczać nimi o inne powierzchnie i w taki sposób rozdwajać się. Warto więc do swojej rutyny pielęgnacyjnej wprowadzić zabezpieczanie końcówek włosów na co dzień!


Jak wybrać konkretne serum do zabezpieczania końcówek włosów? Tutaj musisz zwrócić uwagę na swoje indywidualne potrzeby oraz na kondycję swoich kosmyków. Niektóre osoby do tego celu uwielbiają stosować naturalne oleje (takie jak na przykład olej z pestek truskawek czy olej z pestek malin). Jeśli jednak obawiasz się zbytniego obciążenia włosów i sklejania kosmyków w nieestetyczne strączki, postaw na lekkie serum do zabezpieczania końcówek - takie jak Happy Ends od Anwen, dostępne w formie wygodnego masełka lub tradycyjnego serum w płynie. Pamiętaj przy tym, aby w takich produktach nie bać się silikonów (często demonizowanych przed wiele osób), ponieważ to właśnie one najlepiej „oklejają” włos i zabezpieczają go przed uszkodzeniami. Jeśli dokładnie myjesz głowę, dbasz o właściwe spłukiwanie produktów, od czasu do czasu stosujesz mocno oczyszczające szampony, to nie musisz się obawiać „nagromadzenia” silikonu na swoich końcówkach.


Z tych rzeczy zrezygnuj, jeśli chcesz zregenerować włosy po lecie

Odżywianie włosów, ich dogłębne nawilżanie i wieloetapowa pielęgnacja nie będą jednak efektywne, jeśli nie ograniczysz praktykowania nawyków przyczyniających się do pogorszenia ich kondycji. Co to oznacza w praktyce? 

  • staraj się spać z luźno związanymi włosami - w koczek na czubku głowy lub na karku czy też zapłaconymi w warkocz. Ograniczysz wówczas ryzyko uszkodzeń mechanicznych oraz złamań kosmyków;
  • pamiętaj, że włosy mokre są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, niż włosy suche. Nie śpij więc z mokrą głową i staraj się nie czesać włosów na mokro - chyba, że z użyciem grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami, który nie szarpie kosmyków; 
  • włosy, które mają tendencję do elektryzowania się sygnalizują, że są niedostatecznie nawilżone - postaraj się wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej jeden z wymienionych powyżej kosmetyków nawilżających i stosuj go regularnie, ponieważ elektryzujące się włosy również będą podatne na uszkodzenia;
  • staraj się stosować chłodny nawiew z suszarki i na jakiś czas zrezygnuj ze stylizowania włosów na gorąco z użyciem lokówki czy prostownicy; 
  • jeśli masz taką możliwość, zmień swoją bawełnianą poszewkę na poduszkę na poszewkę jedwabną - nie elektryzuje ona włosów, a sam materiał nie zahacza o łuski włosa, co zapobiega ich łamaniu i rozdwajaniu się.

Oprócz tego pamiętaj oczywiście o prawidłowym nawodnieniu - picie właściwej ilości wody także wpływa na stan skóry, paznokci i - oczywiście - włosów!

Przeczytaj także:
Odżywka do włosów,   Jak dbać o włosy,   Co zrobić żeby włosy szybciej rosły,   Przetłuszczające się włosy,   Olej kokosowy na włosy,   Równowaga PEH,   Biotyna na włosy,   Pielęgnacja cienkich włosów,   Olejowanie włosów,   Jak wybrać odpowiedni szampon do włosów,   Czym jest serum do włosów



Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Proteiny, emolienty i humektanty to nazwy substancji występujących w kosmetykach (nie tylko do włosów, ale...
CZYTAJ
Suche łokcie i kolana, swędzenie, przebarwienia na ciele… wszystkie te symptomy świadczą o przesuszeniu skóry....
CZYTAJ
Podrażniona cera, suche skórki, uczucie ściągnięcia i przebarwienia posłoneczne - te oraz inne zmiany skórne...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia