Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2015-07-28
Dolegliwości i choroby

RLS – zespół niespokojnych nóg

Choroba czy też syndrom niespokojnych nóg to przymus poruszania kończynami występujący wtedy, gdy powinny one pozostawać w spoczynku lub gdy swoboda ruchu jest w jakiś sposób ograniczona. U osób dotkniętych RLS pojawia się on często na przykład w łóżku – tuż przed snem albo w pracy, gdzie przez kilka godzin siedzi się przy biurku.

 RLS zespół niespokojnych nóg - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Objawy zespołu niespokojnych nóg

Symptomy tej choroby są trudne do scharakteryzowania – taka jest opinia pacjentów. Rzeczywiście nie jest łatwo opisać coś, czego się do końca nie rozumie (mowa tu o dziwnym przymusie poruszania nogami). Niekiedy ów „niepokój nóg” związany jest z ich drętwieniem albo mrowieniem, a nawet swoistym bólem niemającym zresztą żadnej realnej, konkretnej przyczyny. Dyskomfort odczuwany jest w obszarze od stóp do ud lub do miednicy (zawsze w obu nogach) i mija natychmiast po wykonaniu ruchu

Przyczyny choroby niespokojnych nóg

Nie są znane przyczyny tej dolegliwości. Przypuszcza się jedynie, że pewne znaczenie może mieć tutaj czynnik genetyczny. Zakłada się również możliwy wpływ innych chorób na pojawienie się tego schorzenia. Nie ma jednak żadnych jednoznacznych odpowiedzi na pytanie – skąd się bierze RLS. Na poziomie reakcji chemicznych zachodzących w organizmie, wiąże się występowanie nadaktywności ruchowej (w tym zespołu niespokojnych nóg) z niedoborem dopaminy.

Sposoby na syndrom niespokojnych nóg

Najwięcej można zdziałać, skupiając się na profilaktyce, a zatem nie dopuszczając do sytuacji, w których RLS może się uaktywnić. Oto, co zaleca się w tym zakresie robić…

  • Odstawić używki.

  • Codzienne dostarczać organizmowi większych dawek: żelaza, magnezu, witamin z grupy B.

  • Podejmować aktywność fizyczną.

  • Nie spać w ciągu dnia.

  • Aplikować sobie przed snem zabiegi relaksacyjne.

  • Zająć czymś umysł w przypadku konieczności pozostawania w bezruchu.

 

W zaawansowanym stadium choroby niespokojnych nóg sięga się po farmakologię i leki oparte na dopaminie, na przykład Lewodopa, Ropinirol, Pramipeksol i inne.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Pękające naczynka na skórze (zwane pajączkami) są objawem nieprawidłowości występujących w układzie krążenia. To drobne...
CZYTAJ
Wbrew pozorom, praca w biurze stwarza sporo zagrożeń dla zdrowia. Brak ruchu, siedzący tryb życia,...
CZYTAJ
Uczucie ciężkich nóg najczęściej pojawia się latem. Przeważające w tym czasie wysokie temperatury sprzyjają rozszerzaniu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia