2017-04-26
Zdrowie dziecka

Rodzicu, poznaj dietę niemowlęcia bogatą w kwasy DHA

DHA jest kwasem tłuszczowym z rodziny niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT – omega 3. Kwasy DHA stanowią główny składnik budulcowy centralnego układu nerwowego oraz odpowiadają za prawidłowy rozwój narządów mowy i wzroku.

 Rodzicu, poznaj dietę niemowlęcia bogatą w kwasy DHA - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

To niezwykle ważny składnik diety kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz małych dzieci. Przyjmowanie DHA jest szczególnie istotne w ostatnim trymestrze ciąży, bowiem w tym czasie u dziecka następuje intensywny rozwój mózgu i centralnego układu nerwowego. Niedobór kwasów DHA w czasie ciąży może doprowadzić do niedorozwoju płodu, a także powodować spadek poziomu serotoniny. Jej niski poziom bywa przyczyną tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej występującej u niemowląt. Zapotrzebowanie na kwasy DHA nie ulega spadkowi również po porodzie. Od pierwszych dni życia dziecka mają one wpływ na ostrość widzenia oraz rozwój funkcji poznawczych. Wraz z wiekiem i proporcjonalnie do przyrostu masy ciała dziecka, zapotrzebowanie na kwasy DHA towarzyszy zwiększonemu zapotrzebowaniu na pozostałe składniki odżywcze.

Kwasy DHA w diecie

Dieta niemowlaka w początkowym okresie życia ograniczona jest do spożywania mleka matki. Zatem zawartość składników odżywczych w naturalnym pokarmie zależy od diety, jaką stosuje mama. W tej nie powinno zabraknąć tłustych ryb morskich, w których kwasów DHA jest zdecydowanie najwięcej. Jednak w ich przypadku należy przywiązywać szczególną uwagę do miejsca połowu, ze względu na ryzyko zanieczyszczenia metalami ciężkimi, m.in. rtęcią i ołowiem. Dobrą alternatywą jest przyjmowanie kwasów DHA w formie tranu lub poprzez nasiona lnu.

Mleko dla dzieci a kwasy DHA

Po 6 miesiącu życia dieta dziecka ulega urozmaiceniu. Poleca się, aby pierwszymi nowymi smakami były płatki zbożowe oraz rozdrobnione, ugotowane warzywa. Mimo nowych składników, w diecie dzieci powyżej szóstego miesiąca w dalszym ciągu powinno dominować mleko. Mleko matki dostarcza dziecku 0,3% DHA, co jest odpowiednią dla niego porcją. Jeśli z jakiegoś powodu karmienie dziecka w sposób naturalny nie jest możliwe, rozwiązaniem jest mleko modyfikowane. Mleko modyfikowane dostosowane jest pod względem składu do kolejnych etapów rozwoju dziecka. To przeznaczone dla dzieci po 6 miesiącu życia wspiera układ kostny oraz pojawiające się w tym czasie pierwsze zęby.


Mlekiem modyfikowanym, które idealnie uzupełnia ilość kwasów DHA w diecie niemowlęcia jest Enfamil 2 Preminum: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/enfamil-2-premium-lipil-6-12-mcy-mleko-modyfikowane-1200-g,7394.html, przeznaczony dla dzieci po 6 miesiącu życia. Mleko Enfamil 2 posiada wyjątkową formułę Lipil, stanowiącą mieszankę kwasów tłuszczowych LCPUFA (ARA i DHA) wapnia, żelaza, cynku i witamin. Ilość tych wartościowych składników odpowiada ilości oraz proporcjom znajdującym się w mleku matki. Dzięki temu mleko Enfamil 2 jest pozytywnie tolerowane przez dzieci i łatwo trawione.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Z alergią pokarmową zmaga się według statystyk co dziesiąte niemowlę. Oczywiście można sobie z nią...
CZYTAJ
Kwasy Omega-3 to jedne z wielonasyconych kwasów tłuszczowych, do których zaliczamy przede wszystkim kwas dokozaheksaenowy...
CZYTAJ
Choć karmienie piersią powinno trwać jak najdłużej, to w wieku sześciu miesięcy niemowlę zaczyna potrzebować...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia