• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 129 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 129 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2018-01-18
Dolegliwości i choroby

Roślinne ekstrakty pomocne w walce ze stanem zapalnym zatok

Stan zapalny zatok może być konsekwencją niedoleczonego przeziębienia. Sprawdź, jak sobie z nim radzić za pomocą ekstraktów roślinnych.

 Roślinne ekstrakty pomocne w walce ze stanem zapalnym zatok - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Stan zapalny zatok


Jeśli po przebytym przeziębieniu pozostał katar, a do niego dołączył ból głowy, szczególnie w okolicy czoła i nasady nosa, nasilający się rano i przy pochylaniu, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Takie objawy oznaczają, że w organizmie zagościł stan zapalny zatok, spowodowany zakażeniem wirusowym, bakteryjnym lub też – choć rzadko – grzybiczym. Poza infekcjami górnych dróg oddechowych, jego przyczyną może być także próchnica zębów, alergiczny nieżyt nosa lub skrzywienie przegrody nosa czy przerost migdałków. Stan zapalny zatok powoduje nadprodukcję wydzieliny, która zatyka ujścia zatok, a co za tym idzie, prowadzi do ucisku ścian zatok i bólu.

Leczenie zatok – domowe sposoby

W leczeniu zatok kluczowe jest umożliwienie im oczyszczenia się z nadmiaru wydzieliny. Ważne jest również ograniczenie kontaktu z zanieczyszczeniami, takimi jak: pył, dym papierosowy czy substancje chemiczne. Należy też unikać alergenów i zadbać o czystość filtrów w oczyszczaczach powietrza oraz w klimatyzacji. Nie należy zapominać też o regularnym przyjmowaniu płynów, które pomogą nawilżyć śluzówkę i ochronić ją przed drobnoustrojami. Warto także korzystać z nawilżaczy powietrza.


Do najpopularniejszych sposobów radzenia sobie ze stanem zapalnym zatok należą jednak inhalacje i rozgrzewające okłady. Obie metody są łatwe i szybkie do wykonania. Okład przygotować można z soli lub gorczycy, które należy nasypać do płóciennego woreczka i podgrzać kilka chwil na patelni. Po podgrzaniu i sprawdzeniu, czy nie jest zbyt gorący, należy przyłożyć go do czoła. Inhalacje z kolei przygotować można, wykorzystując sól, zioła, np. rumianek lub krople kamforowe. Po dodaniu ich do mocno ciepłej wody, należy pochylić się nad miseczką na 5 minut, nakrywając głowę ręcznikiem. Jeśli po tym czasie wydmuchanie nosa nie będzie możliwe, inhalację należy powtórzyć. W trakcie infekcji zatok wskazane jest również odbywanie ciepłych kąpieli oraz przebywanie w saunie.

Rośliny na zatoki

W leczeniu stanów zapalnych zatok pomocne są również ekstrakty roślinne. Cenne właściwości zdrowotne roślin sprzyjają oczyszczaniu zatok, chronią śluzówkę i zapobiegają nawrotom infekcji. Skutecznym preparatem, którego formuła opiera się na substancjach roślinnych, jest Sinupret: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/sinupret-drazetki-50-szt,769.html. Zawarty w nim korzeń goryczki działa przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Z kolei ziele werbeny wykazuje działanie przeciwzapalne i znajduje zastosowanie w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych oraz łagodzeniu objawów alergii. W drażetkach Sinupret znajdziemy również kwiat bzu czarnego o działaniu antywirusowym, rozrzedzającym katar, ochronnym względem błon śluzowych oraz uśmierzającym ból głowy. Kolejnym jego składnikiem jest ziele szczawiu, które, dzięki właściwościom antybakteryjnym, świetnie sprawdza się w leczeniu zakażeń bakteryjnych, grzybiczych czy wirusowych. Działanie preparatu uzupełnia kwiat pierwiosnka z kielichem, który przeciwdziała wysychaniu błon śluzowych. To właśnie dzięki ekstraktom roślinnym, Sinupret umożliwia rozrzedzenie śluzu, zmniejszenie obrzęku wywołanego przez stan zapalny zatok i ulgę w bólu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Ta dokuczliwa dolegliwość objawia się bólem głowy promieniującym do oczodołu, okolicy skroniowej, ciemieniowej i szczytu...
CZYTAJ
Chore zatoki to problem, który dotyka coraz większej liczby osób. Przewlekłe, ostre lub podostre zapalenie...
CZYTAJ
Zatoki, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, ulegają częstym infekcjom, bowiem są związane z chorobami górnych dróg...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia