2018-04-19
Dolegliwości i choroby

Rozpoznaj pierwsze objawy zapalenia krtani

Zapalenie krtani związane jest z infekcją wirusową, którą zwykle poprzedza zapalenie błony śluzowej nosa i gardła. Inną, częstą przyczyną, jest wysuszenie błony śluzowej krtani lub tzw. przesilenie głosu. Sprawdź, jakie są pierwsze objawy zapalenia krtani!

 Rozpoznaj pierwsze objawy zapalenia krtani - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Objawy zapalenia krtani


Objawy zapalenia krtani zwykle postępują bardzo szybko, choć początkowo nie są zbyt charakterystyczne i mogą przypominać przeziębienie. W początkowej fazie choroby pojawiają się: wodnisty katar, zatkany nos, ból gardła, stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka. Po kilku dniach następuje zaostrzenie objawów, wśród których przeważają: chrypka, ból krtani, kaszel, a także bezgłos. Charakterystyczna jest duszność wdechowa, która występuje najczęściej w godzinach porannych oraz napady kaszlu w ciągu dnia. Towarzysząca zapaleniu gardła uporczywa chrypka modulująca potęguje uczucie męczenia się głosu. Dochodzi również do zgrubienia i obrzmienia strun głosowych, co z kolei wywołuje uczucie drapania i suchości w gardle.

Jak poradzić sobie z zapaleniem krtani?

Zapalenie krtani to poważna infekcja, która wymaga leczenia farmakologicznego. Nieleczone może przejść w stan przewlekły, co przekłada się na poważne konsekwencje dla zdrowia. Szczególnie groźne jest dla małych dzieci, u których może dojść do nagłego zwężenia dróg oddechowych oraz ostrych zaburzeń oddychania.


Podstawą w leczeniu zapalenia krtani jest usunięcie jego przyczyn. Dużą ulgę przynosi choremu nawilżanie powietrza, w którym przebywa. W tym celu sprawdzi się elektryczny nawilżacz lub - alternatywnie - zwykły ręcznik zmoczony wodą i położony na grzejnik. Sprawdzają się również inhalacje, polegające na wdychaniu pary wodnej z dodatkiem leków przepisanych przez lekarza lub soli fizjologicznej czy olejków eterycznych.


Skutecznym sposobem leczenia zapalenia krtani, który pozwala na złagodzenie uporczywego i podrażniającego gardło oraz struny głosowe kaszlu, jest zażywanie syropu zawierającego substancje o charakterze łagodzącym i wykrztuśnym. Wartym polecenia jest syrop Stodal: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/stodal-200-ml,302.html, którego formuła opiera się na kompozycji składników bezpiecznych dla małych i dużych pacjentów. Świetnie sprawdza się w łagodzeniu kaszlu suchego, jak również jako preparat ułatwiający odkrztuszanie w kaszlu mokrym.


Warto pamiętać, że w przypadku ostrego zapalenia krtani, oprócz leczenia objawowego, należy stosować także eliminujące. Oznacza to, że zalecane jest unikanie czynników drażniących, takich jak: dym tytoniowy, mocna kawa i herbata, a także unikanie zimnych i gorących posiłków.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wirusowe zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych infekcji, która w dodatku dosięgnąć nas może przez...
CZYTAJ
Infekcje wirusowe to przyczyna zachorowań na przeziębienie, grypę, ospę czy opryszczkę. Ich leczenie zależy od...
CZYTAJ
Przeziębienie, grypa, opryszczka czy ospa to tylko niektóre z chorób wirusowych, które najczęściej atakują nasz...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia