Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2020-08-07
Zdrowa skóra i uroda

Rozstępy w ciąży – jak powstają i czy da się im zapobiec?

Pojawianie się rozstępów w ciąży jest powszechnym problemem wielu kobiet – badania donoszą, że zjawisko to występuje u około 50-60% młodych mam (przy czym niektóre wyniki badań obserwacyjnych wskazują, że może być ich znacznie więcej – nawet do 90% - zwłaszcza, jeśli chodzi o populację osób ciemnoskórych). Jak powstają rozstępy w ciąży? Czy decydują o tym predyspozycje genetyczne, czy może brak właściwej pielęgnacji skóry w tym okresie? A jeśli już się pojawią, to jak pozbyć się rozstępów – świeżych i starszych? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarte są w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 Rozstępy po ciąży – jak im zapobiegać?
Spis treści

Przyczyny rozstępów powstających w ciąży

Rozstępy, czyli tak naprawdę uszkodzenia tkanki, powstają na skórze kobiet ciężarnych na skutek nadmiernego jej rozciągania, spowodowanego przyrostem masy ciała i zwiększającym się obwodem brzucha. Przybierają one postać ciemnych pasów, które wraz z upływem czasu jaśnieją i stają się perłowe. Najczęściej można zaobserwować je na brzuchu, udach, piersiach i pośladkach, choć w niektórych przypadkach ich obecność odnotowuje się nawet na ramionach, plecach czy łydkach.


Niestety, przyczyny powstawania rozstępów w ciąży nie są jednoznaczne. Wielu badaczy wskazuje na różne czynniki, mające wpływać na pojawienie się takich defektów na skórze. Wśród nich można wyróżnić:

  • predyspozycje genetyczne – zaobserwowano, że u kobiet, których mamy, babcie czy siostry miały rozstępy w ciąży, także pojawił się ten problem; • kolor skóry – rozstępy w trakcie ciąży znaczenie częściej pojawiają się u kobiet czarnoskórych;
  • zmiany hormonalne w ciąży – organizm produkuje więcej kortyzolu, który w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa na pracę fibroblastów (komórek tkanki łącznej), odpowiedzialnych na poziom elastyczności skóry;
  • zwiększenie masy ciała o więcej niż 11-16 kilogramów (co jest prawidłowym przyrostem dla kobiet rozpoczynających ciąże bez nadwagi) w ciąży;
  • brak właściwej pielęgnacji skóry, ukierunkowanej na jej nawilżenie oraz natłuszczenie.

Ponieważ na czynniki genetyczne czy kolor naszej skóry nie mamy wpływu, warto skupić się na tych przyczynach rozstępów, z którymi można walczyć.


Jak zapobiec rozstępom w ciąży?

Przyczyny rozstępów, na które każda kobieta w ciąży ma wpływ, to m.in. prawidłowe przybieranie na wadze oraz dbanie o kondycję skóry za pomocą różnych zabiegów. Warto więc pilnować diety i układać ją zgodnie z maksymą, że przyszła mama powinna jeść dla dwojga, a nie za dwoje – wszystko po to, by przybierać na wadze w sposób „regulaminowy” i jednostajny, a nie skokowy (to właśnie gwałtowne tycie w krótkim czasie najbardziej może przyczynić się do pojawienia się rozstępów).


Jak zapobiec rozstępom w ciąży za pomocą odpowiednich zabiegów na ciało? Warto działać wielotorowo, nawilżając, natłuszczając i delikatnie masując ciało, pobudzając tym samym skórę do lepszego krążenia krwi oraz produkcji kolagenu i elastyny – substancji odpowiedzialnych za jej jędrność i dobrą kondycję. Oto najlepsze sposoby na rozstępy:

  • kilka razy w tygodniu smaruj brzuch, uda i pupę czystym, naturalnym olejem – może być to olej kokosowy, ze słodkich migdałów lub inny, którego zapach i konsystencja przekona Cię do regularnego stosowania. Podczas tego rytuału możesz delikatnie masować skórę, aż do wchłonięcia się kosmetyku. Jeśli chcesz uniknąć efektu lepkości, nakładaj olej tuż po kąpieli, na mokrą skórę, kolistymi ruchami, a następnie delikatnie osusz ciało ręcznikiem (bez pocierania, jedynie przykładając materiał do skóry miejsce po miejscu). Taki zabieg uelastyczni skórę, sprawi, że będzie ona bardziej elastyczne (a więc mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne), a także zniweluje uczucie swędzenia brzucha, które często towarzyszy kobietom w ciąży;
  • zainwestuj w dobry preparat przeciw rozstępom w ciąży. Z jednej strony taki kosmetyk powinien zawierać ujędrniające skórę substancje aktywne, z drugiej – gwarantować przyjemność stosowania, a z trzeciej – być bezpiecznym rozwiązaniem zarówno dla mamy, jak i rozwijającego się w jej brzuchu maluszka. Jedną z takich propozycji jest żel marki Lierac z serii Phytolastil, zapobiegający powstawaniu rozstępów. Zawiera w swoim składzie kompleks wyciągów roślinnych (ze skrzypu, przywrotnika i bluszczu), które w ramach tego unikalnego połączenia stymulują produkcję włókien podporowych skóry. Preparat przeciw rozstępom w ciąży od Lierac ma przyjemną, żelową konsystencję, która szybko się wchłania (można więc stosować go rano, gdy po aplikacji kosmetyku szybko chcemy się ubrać), a także piękny, kojący zmysły zapach – idealnie uzupełniający chwile spędzone w domowym SPA;
  • oprócz preparatów przeciw rozstępom w ciąży, warto skorzystać z dobroczynnych właściwości delikatnego masażu, pobudzającego krążenie krwi i zapobiegającego efektowi „opuchlizny” – zwłaszcza w obrębie stóp i nóg. Przed rozpoczęciem takich zabiegów (przykładowo z wykorzystaniem rękawicy do masażu, szczotki z włosiem dzika czy innych akcesoriów) należy jednak skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym – zwłaszcza w 3 trymestrze, kiedy nie powinno się dotykać brzucha zbyt intensywnie (szczególnie, jeśli istnieje ryzyko przedwczesnego porodu). Jeśli jednak ciąża nie jest zagrożona, to delikatne głaskanie brzuszka jest wręcz wskazane – buduje się przez to więź z dzieckiem, a ono samo ma kontakt ze światem zewnętrznym.

Warto wspomnieć o tym, że wymienione wyżej sposoby na rozstępy zadziałają najlepiej w formie pielęgnacji prewencyjnej (czyli na początku ciąży – kiedy nie masz jeszcze rozstępów), a także w momencie, w którym pojawiają się pierwsze, świeże, ciemne rozstępy. W miarę upływu czasu, wraz z ich rozjaśnieniem, coraz trudniej będzie nam się ich pozbyć. Nie oznacza to jednak, że na starsze, białe rozstępy nie ma dobrych sposobów…


Sposoby na rozstępy – co zrobić, by zmniejszyć ich widoczność?

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży? Czy jest to w ogóle możliwe? Niestety, domowe sposoby nie są w stanie do końca usunąć rozstępów – mogą jednak sprawić, że rozstępy po ciąży staną się blade i niemal niedostrzegalne zarówno dla Ciebie, jak i osób postronnych. Jak uzyskać taki efekt i zniwelować widoczność rozstępów po ciąży – bladoróżowych i w białym, perłowym odcieniu?


Świeże, ciemne rozstępy przeistaczają się po ciąży w jasnoróżowe lub całkiem jasne. Rozstępy w tym stadium oraz skórę je okalającą należy pobudzać do pracy. W tym momencie możesz pozwolić sobie na mocniejszy masaż manualny, także z wykorzystaniem akcesoriów takich jak szczotka ze sztywnym włosiem czy bańki chińskie (pamiętaj, aby przy stosowaniu tego akcesorium używać oliwki natłuszczającej ciało). Rozstępy po ciąży warto też smarować specjalistycznymi kosmetykami, wśród których z pewnością wyróżniają się pozostałe produkty ze wspomnianej wcześniej serii Lierac Phytolastil. Silnie skoncentrowane serum, dostępne w formie ampułek lub opakowania z pipetą, jest idealne dla zabieganych mam: pięknie pachnie, szybko się wchłania i co najważniejsze – daje spektakularne efekty! Aż 80% respondentek w badaniu przeprowadzonym przez markę odnotowało zmniejszenie widoczności rozstępów po ciąży po przeprowadzeniu kuracji trwającej 5 tygodni.


Czy istnieją jeszcze inne sposoby na to, jak pozbyć się rozstępów po ciąży? W tej kwestii nie można oczywiście zapominać o zróżnicowanej diecie, pomagającej organizmowi (w tym skórze) wrócić do formy sprzed porodu, a także o nawadnianiu ciała „od środka” – czyli o piciu wody. Organizm odwodniony ma bowiem mniejsze zdolności regeneracyjne, co niestety przekłada się na wygląd skóry na całym ciele. Nawadniajmy się więc, pielęgnujmy ciało i masujmy je, a z pewnością osiągniemy spektakularne efekty zniwelowania widoczności rozstępów!



Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Nieestetyczne zmiany skórne (rozstępy) kojarzone są najczęściej z okresem ciąży. Skóra wówczas rozciąga się i...
CZYTAJ
Chociaż rozstępy nie są groźne dla zdrowia, ich pojawienie się wpływa negatywnie na samopoczucie kobiety,...
CZYTAJ
Rozstępy to wyjątkowo nieestetyczne zmiany skórne, tworzące się na skutek przyrostu lub spadku wagi, szybkiego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia