Legalna apteka
2016-04-25
Suplementacja

Sezon na alergię

Budząca się do życia przyroda, niejednego alergika przyprawi o dokuczliwe objawy takie jak katar, ciągłe kichanie, zaczerwienione i łzawiące oczy, obrzęk i uczucie zapchanego nosa. To wszystko skutecznie może zniszczyć radość związaną z nadejściem wiosny. Najlepszym sposobem na alergię jest unikanie czynników wywołujących ją. Przebywanie w niewietrzonych pomieszczeniach lub wycięcie wszystkich brzózek wokół bloku może być trudne, dlatego konieczne jest znalezienie innych rozwiązań.

 Sezon na alergię - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Czym jest alergia?

Alergia to nadwrażliwość układu immunologicznego na dany alergen. Gdy czynnik wywołujący alergię przedostaje się do organizmu, uruchomiona zostaje kaskada reakcji, która kończy się wyrzutem histaminy i czynników prozapalnych. Wymienione substancje są odpowiedzialne za stan zapalny, rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich przepuszczalności oraz skurcz mięśni gładkich w tym skurcz oskrzeli. Nieleczona alergia może doprowadzić nawet do astmy.

Jak leczyć alergię?

Najczęstszym sposobem leczenia jest stosowanie leków przeciwhistaminowych. Na półkach aptecznych „królują” głównie antyhistaminiki II generacji, czyli takie, które pozbawione są działania w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu, pacjent nie powinien  odczuwać objawów takich jak znużenie, senność, problemy z koncentracją i koordynacją. Jeśli po przyjęciu antyhistaminików II generacji, odczuwana jest senność i inne objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie, to wówczas taki pacjent powinien przyjmować leki na noc. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż leki przeciwhistaminowe II generacji mogą być stosowane w przewlekłym leczeniu alergii. Działają z opóźnieniem, ale za to przez dłuższy czas, co daje komfort stosowania. Oprócz leków przeciwhistaminowych, powodzeniem cieszy się wapno, które stabilizuje błony komórek tucznych, chroniąc je przed pęknięciem i wyrzutem histaminy. Jednak stosowane może być tyko wspomagająco.

W aptece, oprócz leków takich jak: Amertil Bio, Allegra, Allertec, Flonidan Control, Claritine, Alerzina, Loratan Pro, Zilola, Zyrtec, Zyx, znajdziemy także leki z dodatkiem substancji przeciwdziałających obrzękowi i wodnistej wydzielinie z nosa: Claritine Active lub Cirrus. Dla najmłodszych alergików Duozinal i Claritine Allergy w syropie. Dla osób z zaczerwienionymi i łzawiącymi oczami proponujemy krople do oczu: Polcrom, Allergodil, Allergocrom. Więcej leków na alergię znajdziesz na stronie https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/alergia,804.html.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Delikatna skóra niemowląt i małych dzieci sprzyja podrażnieniom i alergiom. Dzieje się tak, ponieważ w...
CZYTAJ
Różnego rodzaju alergie obejmują coraz większą część społeczeństwa. Swoimi objawami mogą przypominać zwykłe przeziębienie, dlatego...
CZYTAJ
Katar, kichanie, zatkany nos, czerwone, szczypiące oczy i ogólne złe samopoczucie – to objawy alergii...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia